Κολοσσός – ΠΑΟΚ 84-85: Απόδραση από την Ρόδο με “βόμβα” του Τέρνερ (videos)

2020-12-19T17:25:25+00:00 2020-12-19T19:31:15+00:00.

19/Dec/20 17:25

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στο… θρίλερ απέναντι στον Κολοσσό και χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Τέρνερ στο τέλος, πέρασε από τη Ρόδο με 85-84.

Ο Τέρνερ μίλησε στο τέλος για τον ΠΑΟΚ και με ένα ΜΕΓΑΛΟ τρίποντο στο 1” πριν το τέλος, έγραψε το 85-84 για τον Δικέφαλο, ο οποίος έτσι πέρασε από την Ρόδο.

Μάλιστα με αυτό το “διπλό” ο ΠΑΟΚ έσπασε το σερί ηττών εκτός έδρας, καθώς το τελευταίο “διπλό” του ΠΑΟΚ ήταν στις 23/3/2019, με τον Δικέφαλο έκτοτε να μετράει 18 συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα μακριά από την Θεσσαλονίκη! Παράλληλα αυτή η νίκη έχει ιδιαίτερη σημασία και για τον Άρη Λυκογιάννη, ο οποίος στην επιστροφή του στην Ρόδο, το νησί που πέρασε ουκ ολίγα πράγματα με τον Κολοσσό, έφυγε με τη νίκη, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο 3-5, ενώ ο Κολοσσός υποχώρησε στο 2-6 στην φετινή Basket League.

Ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει ακόμα και στο +17 μέσα στην αναμέτρηση, όμως ο Κολοσσός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος και επέστρεψε, ενώ στο τέλος θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στη νίκη, όμως οι χαμένες βολές και το μεγάλο σουτ του Τέρνερ άλλαξαν τα πράγματα και έδωσαν στον Δικέφαλο τη νίκη.

Πάντως στην επαναφορά η μπάλα χτυπάει ξεκάθαρα στην γραμμή, με τους διαιτητές να μην βλέπουν όμως την παράβαση και να αφήνουν τη φάση να συνεχιστεί.

Το μεγάλο τρίποντο του Τέρνερ:

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά (8-8, 5′), με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με ένα επί μέρους σκορ 5-13 και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο 13-21. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και έφτασαν στο 34-18 (14′),  και λίγο μετά στο 45-27 (18′) . Ο Κολοσσός στη συνέχεια μείωσε και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 49-37.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κολοσσός Ρόδου πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε στους τρεις πόντους στο 29′ (63-60), με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-69). Ο Δικέφαλος έφτασε στο +7 (71-64, 31′), όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησα και με ένα επί μέρους σκορ 11-3  πήραν το προβάδισμα στο 36′ (75-74), Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν με +6 στο 38′ (82-76), ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (82-82) και το ματς έγινε… θρίλερ. Ο Κολοσσός Ρόδου με 2/4 ελεύθερες βολές έκανε το 84-82 στα 6” πριν το τέλος, όμως ο Τέρνερ με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισε στον ΠΑΟΚ την εκτός έδρας νίκη κόντρα στους Ροδίτες με 85-84.

Δεκάλεπτα: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85.

Πού κρίθηκε:

Φυσικά οι 2 χαμένες βολές του Κολοσσού στο τελευταίο λεπτό ήταν εκείνες που έκριναν τα πάντα, όπως και το μεγάλο τρίποντο του Τέρνερ στο τέλος.

Παίκτης κλειδί:

Ο Τέρνερ εκτός από το μεγάλο τρίποντο που έκρινε τον νικητή, είχε επίσης 16 πόντους, ενώ από 14 είχαν οι Γκρίφιν και Μπιτς.

Κολοσσός (Καντζούρης): Άρτις 13 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Άντριτς 21 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αρσενόπουλος, Τούμπα 5 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 15 (1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χάνας, Ξανθόπουλος 1 (5 ασίστ), Καντέρ 24 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 14 (4), Λοβ 6, Γκρίφιν 14 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Κονατέ 10 (6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Παπαντωνίου 8 (2), Τέρνερ 16 (2), Μήτρου-Λονγκ 11 (1)

Λυκογιάννης: “Βάλαμε τρία πολύ μεγάλα σουτ”

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο Άρης Λυκογιάννης ανέφερε “Να ξεκινήσω, δίνοντας συγχαρητήρια στους παίκτες. Είναι μία νίκη πολύ μεγάλης σημασίας για εμάς. Για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους. Μετά 21 μήνες, η ομάδα καταφέρνει να κερδίσει εκτός έδρας και μάλιστα ο τρόπος με τον οποίο έρχεται. Ελέγχαμε το παιχνίδι για 25 λεπτά, αλλά πολλά λάθη, πολλές κακές αποφάσεις έδωσαν τη δυνατότητα στον Κολοσσό να γυρίσει το παιχνίδι και να περάσει και 6 πόντους μπροστά. Νομίζω βάλαμε τρία πολύ μεγάλα σουτ, στο τελευταίο 1:44’’ και πήραμε μία νίκη, η οποία θεωρώ ότι θα μας βοηθήσει πάρα πολύ στη συνέχεια. Να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Κολοσσό στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος και μακάρι η ομάδα να πετύχει τους στόχους της”.

Καντζούρης: “Όταν κάποιος κάνει τα ίδια λάθη, παύει να λέγεται άτυχος”

Από πλευράς του, ο Ηλίας Καντζούρης δήλωσε: “Χάσαμε ένα ημίχρονο με λάθος προσέγγιση στο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε να βρούμε ρυθμό μέσα από την επίθεση. Κάτι που είχαμε επισημάνει πως εναντίον μίας τόσο ταλαντούχας ομάδας, όπως είναι ο ΠΑΟΚ, θα ήταν μεγάλο λάθος. Νομίζω ότι γυρίσαμε το παιχνίδι, μέσω της άμυνας. Αλλά, στο τέλος θεωρώ ότι όταν αποκτήσαμε το μομέντουμ του αγώνα, πάλι δεν κάναμε τις σωστές άμυνες, προκειμένου να κρατήσουμε τη νίκη. Δεν έχουμε να κάνουμε κάτι άλλο, παρά να δούμε τα λάθη μας και να μην τα επαναλάβουμε. Γιατί όταν κάποιος κάνει τα ίδια λάθη, παύει να λέγεται άτυχος”.