Μεσολόγγι – Παναθηναϊκός 66-73: Γλίτωσε από ανεπανάληπτο ΚΑΖΟ! (videos)

2020-12-20T20:20:07+00:00 2020-12-20T21:00:41+00:00.

20/Dec/20 20:20

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ̅ӏˏÃɠ- ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ÉّÏӠąтɓǓ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο απέναντι στο Μεσολόγγι, όμως στο τέλος έδειξε την ποιότητά του και πήρε τη νίκη () γλιτώνοντας έτσι από ήττα που κανείς δεν θα περίμενε.

Το Μεσολόγγι έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, με τους “πράσινους” όμως στο τέλος, παρότι είχαν χάσει το προβάδισμά τους στο 36′ (62-61) να δείχνουν την ποιότητά τους, να βάζουν μεγάλα σουτ και να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με 66-73.

Ο Παναθηναϊκός νωρίτερα είχε βρεθεί ακόμα και στο +14, όμως τα μεγάλα σουτ και η άμυνα του Μεσολογγίου βοήθησαν την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να επιστρέψει και να μπει για τα καλά μέσα στο ματς, όμως η διαφορά ταλέντου και εμπειρίας έκαναν την διαφορά στα κρίσιμα λεπτά.

Παπαπέτρου (19π.), Παπαγιάννης (12π.) και Μποχωρίδης (11π.) ήταν εκείνοι που έκαναν την διαφορά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ταξίδεψε στο Μεσολόγγι χωρίς τους Νέντοβιτς, Ουάιτ, Μακ και Όγκαστ.

Το Μεσολόγγι ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε μπροστά με 10-5 (5’), όμως στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι τα πάνω του. Οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και μετά το 12-9 στο 6’ έτρεξαν ένα σερί 0-10, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-19.

Η διαφορά ανέβηκε στους 12 (12-24, 12’), όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, μένοντας σχετικά κοντά. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 28-37.

Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα 11 πόντων (30-41, 22’), όμως το Μεσολόγγι συνέχισε να παλεύει, κρατώντας την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα. Το δεκάλεπτο εν τέλει έκλεισε στο 47-55, όμως η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική.

Χάρη σε ένα κρεσέντο από τα 6,75, το Μεσολόγγι μείωσε στους 3 (52-55, 31’) όμως δεν έμεινε σε αυτό. Με όπλο την άμυνα και τα τρίποντα μείωσε στον πόντο (60-61, 35’), ενώ στην επόμενη φάση με καλάθι του Χατζηνικόλα πέρασε μπροστά με 62-61. Με το παιχνίδι στο 64-64 ο Παπαπέτρου έβαλε ένα μεγάλο σουτ από την περιφέρεια, κάνοντας το 64-67 (37’). Ο Χατζηνικόλας σπατάλησε δύο σερί επιθέσεις για το Μεσολόγγι και ο Παπαπέτρου έκανε το 64-69 (38’), με τα πάντα πλέον να παίρνουν τον δρόμο τους. Τελικό σκορ λοιπόν 66-73 και νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Πού κρίθηκε:

Με το σκορ στο 64-64 ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μικρό σερί 7-0 με Παπαπέτρου και Παπαγιάννη, το οποίο ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη στο τέλος.