Προμηθέας – Περιστέρι 75-58: Το… ξεπουπούλιασε με παθιασμένη άμυνα! (videos)

2020-12-26T17:47:46+00:00 2020-12-26T21:07:36+00:00.

26/Dec/20 17:47

miller_promitheas_grancanaria

Ο Προμηθέας πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε ΑΠΙΘΑΝΗ άμυνα και πήρε τη νίκη απέναντι στο Περιστέρι με 75-58.

Δεχόμενος μόλις 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στο Περιστέρι, επικρατώντας με 75-58 της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό (35-35), όμως ο Προμηθέας στο δεύτερο πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ πίσω, φτάνοντας έτσι με άνεση στη νίκη με +17. Ο Προμηθέας με αυτό το αποτέλεσμα ανέβηκε στο 3-2, κάνοντας μάλιστα το 3/3 στην Πάτρα, ενώ το Περιστέρι υποχώρησε στο 5/4.

Οι Πατρινοί αγωνίστηκαν χωρίς τους Τζέιμς, Φαγιέ και Γκάρετ, οι οποίοι αναμένεται να αποχωρήσουν, ενώ ο Ραντίτσεβιτς έπαιξε μόλις 4:57, κάτι που σημαίνει πως ο Προμηθέας κέρδισε με 17 πόντους το Περιστέρι, έχοντας μόλις 3 ξένους στην ουσία στο ροτέισιον.

Το Περιστέρι ξεκίνησε φουριόζο και με τον Γκρέι να κάνει σπουδαία δουλειά, πήρε το προβάδισμα με 0-8 (4’). Ο Προμηθέας κάπου εκεί βρήκε (επιτέλους) σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν σε ρόλο οδηγού, κλείνπντας το δεκάλεπτο στο 13-17.

Οι Πατρινοί σταδιακά βρήκαν τα πατήματά τους και μείωσαν στον πόντο (24-25, 15’). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μερικές ανάσες στο σκορ, όμως ο ΚΑΥΤΟΣ Γιαννόπουλος βρήκε τον στόχο από μακριά και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε το ματς στο 35-35.

Ο Προμηθέας μπήκε με ένα σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (42-35, 22’), ενώ λίγο μετά η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 (51-40, 26’). Το Περιστέρι από μεριάς του το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 53-44 του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι όσο και να προσπαθούσαν, δεν μπόρεσαν να μπουν και πάλι στο ματς, με τους Πατρινούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο ματς. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Προμηθέα νικητή με 75-58.

Πού κρίθηκε:

Το 7-0 του Προμηθέα στο ξεκίνημα του ημιχρόνου έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, ενώ κομβικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα έπαιξαν τα 19 λάθη των φιλοξενούμενων.

Παίκτης κλειδί:

Ο Μίλερ με 20 πόντους ήταν εξαιρετικός για τους νικητές, ενώ 15 πρόσθεσε ο Γιαννόπουλος και 14 ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Από την άλλη ο Πέτεγουέι είχε 12 πόντους και ο Μάντζαρης 11.

Δεκάλεπτα: 13-17, 35-35, 53-44, 75-58.