Άρης – Κολοσσός 74-84: Σαν στο σπίτι τους οι Ρόδιοι! (videos)

2020-12-26T21:06:00+00:00 2020-12-26T21:42:24+00:00.

26/Dec/20 21:06

Ο Κολοσσός, έχοντας τον Γκόινς σε τρομερή μέρα, πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη με και έφτασε τις τρείς νίκες στην Basket League.

Κάνοντας σπουδαίο ματς και με τον Κένι Γκόινς να κάνει… παπάδες, ο Κολοσσός πέρασε από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Άρη με .

Από την αρχή ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα, ενώ από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η διαφορά ανέβηκε, με τους Ροδίτες να μην κοιτούν ποτέ ξανά πίσω.

Ο Κένι Γκόινς με 34 πόντους ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ για τους Ροδίτες, οι οποίοι έτσι ανέβηκαν στο 3-6. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο “διπλό” της φετινής σεζόν, αλλά και το 4ο συνεχόμενο στην έδρα του Άρη για τον Κολοσσό, καθώς από το 2017 και έπειτα μετρούν μόνο νίκες.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Κολοσσός πήρε τα ηνία, φτάνοντας στο +8 (7-15, 5’). Κάπου εκεί ο Άρης έδειξε σημάδια ανάκαμψης και έκανε το 20-20 (9΄), όμως Ζάρας με δίποντο έγραψε το 20-22 της περιόδου.

Ο Λιτλ με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Άρη (23-26, 12’), όμως ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 0-11, κάνοντας το σκορ 23-31 (15’). Οι Ροδίτες συνέχισαν να έχουν τα ηνία και έδρασαν στο +11 (30-41, 18’), με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός συνέχισε να έχει τα ηνία, με τον Άρη να μην κατορθώνει να μειώσει. Η διαφορά ανέβηκε στους 12 με το τέλος της περιόδου (49-61), ενώ δε άλλαξαν τα πράγματα ούτε στην τέταρτη, με τους Ροδίτες να φτάνουν εν τέλει στη νίκη με 74-84.