ΠΑΟΚ – Ιωνικός 86-84: Ανοδική πορεία με μεγάλη νίκη στο τέλος (videos)

2020-12-27T18:18:13+00:00 2020-12-27T19:27:39+00:00.

27/Dec/20 18:18

paok_ionikos

Μετά από ένα ντέρμπι, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ιωνικό με 86-84 και συνέχισε το νικηφόρο σερί του.

Στις 3 συνεχόμενες νίκες έφτασε ο ΠΑΟΚ, μετά το τελικό κόντρα στον Ιωνικό, για την 1η αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και πιο ψύχραιμοι στο τέλος και έφτασαν στο 4-4, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στο 3-6, ενώ μάλιστα είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση ή να το ”κλέψουν”, αλλά ο Σμιθ δεν μπόρεσε να εκτελέσει σε κλέψιμο λίγο πριν το τέλος.

Για την 10η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από το Περιστέρι (3/1, 17:00), ενώ ο Ιωνικός υποδέχεται τον Άρη (3/1, 15:00).

H εξέλιξη: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς, γρήγορα όμως ο Ιωνικός με τους Χάλογουελ-Έλμορ πήρε το προβάδισμα και μέχρι το φινάλε της περιόδου, δεν το έχασε, παρά το 17-17. Οι γηπεδούχοι είδαν τους Κονάτε-Λαβ να σκοράρουν, όμως Χουγκάζ-Σμιθ είχαν τις απαντήσεις για το 24-26.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλοί από το τρίποντο και με 3 σουτ έφτασαν στο +9 (26-35) με τον Έλμορ να κάνει ”ζημιά” με 15 (!) πόντους στο 14′ για το 29-38. Ο Γκρίφιν αντέδρασε και με 7-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 36-38 στο 17′. Κάπου εκεί το 38-39 έγινε 42-49, με τον Σμιθ να υπογράφει το 44-52 στο ημίχρονο.

To τρίτο δεκάλεπτο ήταν άλλη υπόθεση για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με Τέρνερ-Λαβ προσπέρασε μετά τα πρώτα λεπτά του ματς με 56-54, την ώρα που ο Ιωνικός είχε μείνει με 2 πόντους για σχεδόν 5′. Κακλαμανάκης-Μαργαρίτης έκαναν το 65-60, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο οριακά στα… θετικά με 66-65.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τον Τσαλμπούρη να κάνει το 73-7. Το 75-75 έδειχνε ότι ο Ιωνικός έχεις τις απαντήσεις, με τον Τολιόπουλο να κάνει το 77-78, πριν ο Γκρίφιν δώσει νέο προβάδισμα (80-78). Οι γηπεδούχοι έκαναν το 82-78 με τους φιλοξενούμενους να ”κολλάνε” επιθετικά για 2′, με τον Ιωνικό να μειώνει σε 84-81 στο 39′, αλλά να μην βρίσκει σκορ στο -30”, με τον Τσαλμπούρη να γράφει το 86-81. Ο Σμιθ έκανε το 86-84 στο -8”, ενώ ο ίδιος είχε την ευκαιρία με κλέψιμο να σκοράρει, αλλά έκανε λάθος και το ματς τελείωσε εκεί.

Πού κρίθηκε: Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες στο φινάλε, κάνοντας το 82-79 στο 39′, κρατώντας την διαφορά μέχρι το τέλος, με τον Έλμορ να αστοχεί σε σουτ για το 84-83 στο -33′, την ώρα που ο Σμιθ δεν μπόρεσε να εκτελέσει στο τέλος για την παράταση ή τη νίκη (86-84).

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαβ ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους, ενώ μεγάλη δουλειά έκαναν και οι Γκρίφιν (7 ασίστ) και Κακλαμανάκης (9 ριμπάουντ) με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Για τον Ιωνικό, προσπάθησε με 21 ο Σμιθ, ενώ 15 είχε από το πρώτο δεκάλεπτο ο Έλμορ, με τους δύο παίκτες να είναι στο τέλος… μοιραίοι.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84

Τα στατιστικά:

Άρης Λυκογιάννης: ”Στο ματς της Ρόδου δεν ευνοηθήκαμε”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη, είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σήμερα, πρώτον γιατί είναι η τρίτη βδομάδα που είμαστε μαζί, με την ευφορία να έχει φύγει πλέον, θεωρώ ότι προετοιμαστήκαμε πολύ καλά κόντρα στον Ιωνικό, και είναι πολύ σημαντικό που κερδίσαμε.

Ξεκινήσαμε το ματς με τα αντίθετα απ’όσα είχαμε σχεδιάσει, δεν πιέσαμε και δεν καταφέραμε να τους κόψουμε τον ρυθμό. Συζητήσαμε πολλά στο ημίχρονο, και τα παιδιά δεν έχασαν την πίστη τους για το ματς. Παίξαμε πάρα πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο μέρος, διαβάζοντας αρκετά καλά τον αντίπαλο και στην επίθεση. Κάναμε δύο… ηλίθια λάθη στο τέλος, αλλά ευτυχώς βρέθηκαν πολλοί παίκτες πάνω στον Σμιθ που έχασε τη μπάλα. Πετύχαμε μία σπουδαία νίκη, κυρίως βαθμολογικά, πρέπει να ξεκουραστούμε σήμερα και αύριο και να επικεντρωθούμε για το ματς με το Περιστέρι.

Ο Λουκάς είχε ένα κακό βράδυ, δεν θεωρώ ότι παίξαμε τόσο καλά πάνω του. Δεν είναι εύκολο να περάσουμε τη φιλοσοφία μας στα μέσα της χρονιάς, είμαι ικανοποιημένος από αυτά που βλέπω στην επίθεση, όχι όμως τόσο στην άμυνα, πάραυτα στο δεύτερο ημίχρονο κόψαμε τον ρυθμό μίας επιθετικής ομάδας, θέλουμε όμως δουλειά.

Στα δικά μου μάτια υπάρχει δυνατότητα για βελτίωση, το θέμα είναι η διάρκεια της αμυντικής προσήλωσης. Στη Ρόδο το κάναμε στο πρώτο μέρος, σήμερα στο δεύτερο. Η ουσία, είναι η χρονική διάρκεια όπου θα είμαστε συγκεντρωμένοι. Πρέπει να πάμε την βελτίωση στα όρια των παικτών.

Νομίζω ότι επειδή είναι σύντομο πρωτάθλημα, επειδή είναι λίγες οι ομάδες, θα είναι μεγάλο λάθος να κοιτάξουμε πιο μακριά. Το σκεφτόμουν έντονα σήμερα, κοιτάζοντας το πρόγραμμά μας, αλλά είναι λάθος σκεπτικό αυτό. Το σκεπτικό είναι ένα, ποιος είναι ο αντίπαλός μου την επόμενη αγωνιστική, απομονώνοντας τον κάθε αντίπαλο.

Υπάρχουν θετικά και αρνητικά σε αυτό. Σαν ομάδα, δεν έχουμε την πολυτέλεια να προσεγγίσουμε με τέτοιον τρόπο όλους τους αντιπάλους, θέλει μεγάλη αυταπάρνηση στο αμυντικό κομμάτι, το θετικό είναι ότι υπήρξε αντίδραση, κόντρα σε μία πολύ ποιοτική ομάδα που βρήκε ρυθμό. Πρέπει να τα δούμε όλα αυτά και να δουλέψουμε ακόμη περισσότερο.

Ακόμα και ομάδες με μεγαλύτερη ποιότητα, έχουν θέματα, πρέπει να πηγαίνουμε βδομάδα με τη βδομάδα. Το επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος έχει πέσει αρκετά, και πρέπει να γνωρίζουμε που βρισκόμαστε.

Πώς είναι δυνατόν μία ομάδα που έχει μεγάλη διαφορά, και ο αντίπαλος μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε 36 έναντι 16 βολές του ΠΑΟΚ, και κανείς δεν αναρωτιέται τι ήταν αυτό που οδήγησε να φτάσουμε στο τέλος. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναφέρεσαι σε τέτοια πράγματα. Στο συγκεκριμένο ματς, δεν ευνοήθηκε ο ΠΑΟΚ. Αυτή είναι η άποψή μου.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να μπει σε μία κατάσταση κανονικότητας, μετά από καιρό. Εμείς πρέπει αυτή την κανονικότητα να την προστατεύσουμε, και αυτή τη στιγμή όσο μας βοηθάνε και τα αποτελέσματα δεν θα αλλάξουμε παίκτες. Υποστηρίζουμε το πρότζεκτ που υπάρχει, πήραμε μεγάλες νίκες, και θα πορευτούμε έτσι. Τους αγαπάμε τους παίκτες που έχουμε, είναι οι καλύτεροι!».

Βαγγέλης Αγγέλου: ”Δίκαια κέρδισε ο ΠΑΟΚ”

aggelou_ionikos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ιωνικού:

«Έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι. Άλλαξε ο ρυθμός του στο τρίτο δεκάλεπτο που μπορούμε να πούμε ότι δεν ήμασταν καλοί επιθετικά. Στο τέλος το παιχνίδι πήγε κατοχή με κατοχή και εκεί ο ΠΑΟΚ υπερίσχυσε. Θέλω να ευχηθώ καλή χρονιά και καλή δύναμη σε όλους.

Μιλάμε για μια ομάδα που έχει χαρακτήρα. Πήγαν στην επαφή πήγαν στα ριμπάουντ, εμείς προσπαθήσαμε να κάνουμε το ίδιο αλλά βρήκαμε σώματα μπροστά μας. Το παιχνίδι έχει αδρεναλίνη και ο ΠΑΟΚ την έβγαλε στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο αποφασισμένος, εμείς είχαμε δύο ευκαιρίες στο τέλος να πάρουμε το παιχνίδι αλλά δεν πήραμε σωστές αποφάσεις. Δίκαια κέρδισε».