Λάρισα – Μεσολόγγι 84-58: Έκανε “σεφτέ” εντός έδρας με… διασυρμό

2020-12-27T17:46:08+00:00 2020-12-27T20:00:48+00:00.

Stelios Toromanidis

27/Dec/20 17:46

BASKET LEAGUE 2020-2021 / ËÁÑÉÓÁ - ÌÅÓÏËÏÃÃÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ËÅÙÍÉÄÁÓ ÔÆÅÊÁÓ / EUROKINISSI)

Την πρώτη εντός έδρας νίκη της πέτυχε η Λάρισα στην φετινή Basket League, καθώς επικράτησε με το ευρύ 84-58 με τον Χαρίλαο Τρικούπη και ανέβηκε στο 2-6, παραμένοντας παρόλα αυτά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι, στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον θεσσαλικό πάγκο, πήραν 22 πόντους από τους “παγκίτες” σε αντίθεση με τους μόλις πέντε της ομάδας του Καλαμπάκου, η οποία παρουσιάστηκε χωρίς τον πρώτο της σκόρερ, Ντεβόντε Γκριν (θλάση) και το νεοαποκτηθέντα Τόντρικ Γκότσερ, γεγονός που περιόρισε σημαντικά τις επιθετικές επιλογές των νεοφώτιστων. Έτσι, η Λάρισα που καιγόταν για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα έφτασε, δίκαια, στην άνετη επικράτηση με τους τέσσερις βασικούς Αμερικάνους της να είναι “διψήφιοι” ρίχνοντας στο 3-6 ρεκόρ τους φιλοξενούμενους.

Η Λάρισα ξεκίνησε εκπληκτικά τον αγώνα με έξι τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Αμερικάνοι Κεν Μπράουν, Τζέιμς Ουέμπ και Μπράντον Ρας έβγαζαν “φωτιές” επιθετικά και η διαφορά πήγε στους επτά πόντους (27-20) στο 10′.

Οι Τσαντ Μπράουν και Ρίτσαρντ Αμάρντι από πλευράς φιλοξενούμενων προσπαθούσαν πολύ να κρατήσουν στο ματς τον Χαρίλαο Τρικούπη, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χτυπούν από την περιφέρεια και παρά τα πολλά λάθη εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο (12 ο Χαρίλαος και 11 η Λάρισα) πήραν περισσότερους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες και λάθη αντιπάλου για να εκτοξεύσουν το προβάδισμα τους στο +14 (45-31) στο 20′.

Με τους Γιάννη Χατζηνικόλα, Τσαντ Μπράουν και Εουγκέν Λόρενς ανεβασμένους στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Καλαμπάκου κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 8-14   και να μειώσουν στους 8 πόντους (53-45) στο 25′, όμως η Λάρισα με ένα δικό της 5-0 σερί πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφια τιμή (58-45) στο 30′.

Οι Σπύρος Μούρτος και Νταβιόν Μπέρι ανέβασαν την απόδοση τους στο τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Παπανικολόπουλου, το προβάδισμα των γηπεδούχων ανέβηκε στο +18 (73-55) έπειτα από 35′ και ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε, όσον αφορά τον νικητή!

Παίκτης Κλειδί

Ο Τζέιμς Ουέμπ πραγματοποίησε νταμπλ νταμπλ με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, όμως ο Νταβιόν Μπέρι με 17 πόντους ουσιαστικά έδωσε την “χαριστική” βολή στην ομάδα του Μεσολογγίου στο δεύτερο ημίχρονο.

Σημείο Κλειδί

Οι δέκα περισσότερες επιθέσεις και οι 17 παραπάνω πόντοι από τον πάγκο έδωσε ουσιαστικά την εύκολη νίκη στην Λάρισα.

Δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58