Περιστέρι – ΠΑΟΚ 76-67: Επιστροφή στις νίκες για τους “Πρίγκιπες” (videos)

2021-01-03T17:54:12+00:00 2021-01-03T18:48:47+00:00.

03/Jan/21 17:54

Το Περιστέρι πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 76-67 και ξεκίνησε ιδανικά το 2021, επιστρέφοντας παράλληλα στα θετικά αποτελέσματα, μετά την πολύ κακή εμφάνιση κόντρα στον Προμηθέα.

Όντας το απόλυτο αφεντικό στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον ΠΑΟΚ, το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 76-67 και έκανε ιδανικό ποδαρικό στο 2021.

Το Περιστέρι δεν έπιασε τρομερά στάνταρ στην απόδοσή του, όμως η διαφορά ποιότητας και βάθους ήταν αρκετή για να λυγίσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω.

Με αυτό τον τρόπο το Περιστέρι, ο οποίος είχε κορυφαίο τον ΜακΛίν με 22 πόντους και 5 τρίποντα, ανέβηκε στο 6-4, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 4-6.

Για το Περιστέρι έμεινε εκτός ο Βαγγέλη Μάντζαρης, όμως το κενό του το αναπλήρωσε ιδανικά ο Ζώης Καράμπελας (5π. 6ασ.) και ο Ράιαν Χάροου (9π., 4ασ.).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και βρέθηκε στο +6 (8-14, 6′), όμως το Περιστέρι βρήκε λύσεις και μείωσε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-17.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και πάλι το προβάδισμά τους στο +6 (15-21), όμως το Περιστέρι είχε την απάντηση. Κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 15-3 πήρε τα ηνία στο 18′ με 30-24, αλλά ο ΠΑΟΚ δήλωσε και πάλι “παρών”, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-32.

Στην τρίτη περίοδο, το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 18-8 ξέφυγε και στο 27′ βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους (50-40), με τον ΠΑΟΚ να… ξυπνάει επιθετικά και να μειώνει, χωρίς όμως να απειλήσει (57-50, 30′). Στο τέταρτο οι “πρίγκιπες” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έφτασαν έτσι με άνεση στη νίκη και έδειξαν να αφήνουν πίσω τους το κακό ματς απέναντι στον Προμηθέα. Τελικό σκορ 76-67 και νίκη για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Πού κρίθηκε:

Το Περιστέρι πήρε τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψε έκτοτε σε κανένα σημείο του αγώνα στον ΠΑΟΚ να απειλήσει, ενώ κομβικό ρόλο έπαιξαν τα μόλις 11 λάθη για 18 ασίστ που είχε το Περιστέρι.

Παίκτης κλειδί:

Ο ΜακΛίν είχε 22 πόντους και 5/10 τρίποντα για το Περιστέρι, όμως το βασικότερο ήταν η εμφάνιση των Καράμπελα και Χάροου, οι οποίοι κάλυψαν επάξια το κενό του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67

Πεδουλάκης: “Δεν ήμασταν ομάδα, σήμερα αυτό διορθώθηκε”

Ο Αργύρης Πεδουλάκης μίλησε για την απουσία του Βαγγέλη Μάντζαρη, ενώ στάθηκε στην εικόνα του Περιστερίου, με τον ίδιο να τονίζει ότι οι παίκτες του έγιναν και πάλι ομάδα.

Αναλυτικά τα όσα είπε στην κάμερα της ΕΡΤ:

Λυκογιάννης: “Ξέρουμε τί αδυναμίες υπάρχουν – Η ΑΜΚ είναι επένδυση”

Ο κόουτς του Κολοσσού από πλευράς του τόνισε ότι το πρόβλημα ήταν η απώλεια του προσανατολισμού στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μισό του αγώνα, ενώ στάθηκε στα προβλήματα που έχει το ρόστερ του ΠΑΟΚ, αλλά και την αύξηση μετοχικού κεφαλαίου της ΚΑΕ.