Παναθηναϊκός – Άρης 94-72: Έβγαλε μάτια στο ντεμπούτο του ο Μπρέι – Αγωνία για Παπαπέτρου (videos)

2021-02-28T20:46:14+00:00 2021-02-28T21:04:28+00:00.

28/Feb/21 20:46

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με νίκη στην αγωνιστική δράση της Basket League κερδίζοντας εύκολα στο ΟΑΚΑ με 94-72 τον Άρη και πλέον ετοιμάζεται για μία πολύ δύσκολη “διαβολοβδομάδα” στην Ευρωλίγκα έχοντας παράλληλα και τον Παπαπέτρου να αποχωρεί με τραυματισμό.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας στο πρώτο μέρος δεν παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη και ο Άρης φάνηκε… επικίνδυνος, όμως με καλή άμυνα και τον Τι Τζέι Μπρέι στο τρομερό του ντεμπούτο να κάνει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο “καθάρισε” την υπόθεση νίκη και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο φινάλε εύκολα με 94-72, έχοντας πάντως ένα “πονοκέφαλο” με τον τραυματισμό του Ιωάννη Παπαπέτρου στη δεύτερη περίοδο.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 11-2 και ετοιμάζεται για τη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα κόντρα σε Μπαρτσελόνα (2/3) και Μπάγερν στο Μόναχο (4/3), ενώ ο Άρης με 4-11 παραμένει ουραγός στη κατάταξη.

Το ματς

Μποχωρίδης, Μπέντιλ και… +9 ο Παναθηναϊκός

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τον Άρη αρχικά να είναι μπροστά με 12-11 (στο 6′) και στη συνέχεια ακόμα και με 5 πόντους (19-14 στο 9′), όμως ο Παναθηναϊκός με μικρό σερί 5-0 ισοφάρισε σε 19-19 με τον Μπέντιλ ήδη να έχει 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Κάτας μπήκε πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (30-23 στο 15′), όμως ο Άρης αντέδρασε και μείωσε με δικό του επιμέρους σκορ 9-3 σε 33-32 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το μεγαλύτερο πράσινο προβάδισμα (43-34) και με τον Μποχωρίδη να κάνει τα πάντα (8 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ) στο παρκέ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν όλα…

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Τι Τζέι Μπρέι με συνεχόμενα τρίποντα να οδηγεί τον Παναθηναϊκό σε επιμέρους σκορ 10-2 και σε προβάδισμα με 53-36 (στο 24′) το οποίο ήταν και ουσιαστικά… νίκης για τους πράσινους. Η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (59-39 στο 26′) με δύο ακόμα τρίποντα των Μπρέι – Μποχωρίδη και η τρίτη περίοδος έληξε με 70-48.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς όλα είχαν κριθεί και οι δύο προπονητές δοκίμαζαν πρόσωπα και σχήματα στο παρκέ με τον Παναθηναϊκό στο 35′ να προηγείται με 83-58. Στο φινάλε ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την άνετη επικράτηση με 94-72.

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημίχρονου όπου οι πράσινοι μπήκαν προηγούμενοι με 43-34 και με επιμέρους σκορ 10-2 σε 4′ “κλείδωσαν” τη νίκη όντας μπροστά πλέον με 53-36.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τι Τζέι Μπρέι έκανε ένα εξαιρετικό ντεμπούτο έχοντας 25 πόντους με 8/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ σημαντική δουλειά έκαναν ο Μπέντιλ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μακ με 12 πόντους και ασίστ, ο Μποχωρίδης με 11 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ και ο Παπαγιάννης με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72.