Κολοσσός – Παναθηναϊκός 82-95: “Πέρασε” από την Ρόδο με Παπαπέτρου και… τρίποντα (videos)

2021-03-07T16:20:54+00:00 2021-03-07T17:38:29+00:00.

07/Mar/21 16:20

papapetrou

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με νίκη την πορεία του στην Basket League, κερδίζοντας τον μαχητικό Κολοσσό με 82-95.

Κανένα πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό στην Ρόδο.

Οι ”πράσινοι” δυσκολεύτηκαν για μία μόνο περίοδο κόντρα στον Κολοσσό και με 82-95 πήραν τη νίκη για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Η απουσία του Νέντοβιτς (τραυματίας) και του Χεζόνια (δεν έχει δηλωθεί ακόμα) δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για την ομάδα του Κάτας, η οποία με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου, Μακ και τα… τρίποντα (16/24, 66%) έφτασαν στην 12η νίκη της σε 14 ματς.

Για τους μαχητικούς γηπεδούχους, που με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, προσπάθησαν οι Καντέρ και Άρτις με 40 συνολικά πόντους, μένοντας στις 6 νίκες και 9 ήττες.

Για την 17η αγωνιστική, ο Κολοσσός φιλοξενείται από την Λάρισα (14/3, 17:00), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ιωνικό (13/3, 20:00), την ώρα που για την Ευρωλίγκα (29η αγωνιστική) αντιμετωπίζει στο ΟΑΚΑ την Μακάμπι (11/3, 21:00).

H εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα με 2/2 τρίποντα του Σαντ-Ρος για το 6-9, με τον Άρτις να δίνει σκορ στον Κολοσσό, που δεν έχασε την επαφή, παρά τα συνεχόμενα τρίποντα των ”πράσινων”. Ο Καντέρ έκανε εξαιρετική δουλειά στην ρακέτα και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο στο 22-20.

Ουάιτ και Μακ κυρίως από μακριά σκόραραν για το 24-30 με τους Παπαπέτρου-Μπρέι  να στέλνει την διαφορά στους 16 (24-40), με τους πράσινους να έχουν 10/13 τρίποντα και επιμέρους 2-20 στο 16′. Η απόσταση των δύο ομάδων αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (28-48), με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο 36-54.

Ανταγωνιστικός, αλλά

mack

Καντέρ και Άρτις βοήθησαν τον Κολοσσό να μειώσει μέχρι το -11 (55-66), όμως ο Παναθηναϊκός είχε την πλήρη έλεγχο του ματς και έμεινε εύκολα σε διψήφιες διαφορές, ”χτυπώντας” στην ρακέτα με ΠαπαγιάννηΜπέντιλ. Ο Ροδίτες μείωσαν σε 58-68, με τον Μπρέι να υπογράφει το 58-71 στο 30′.

Στο ίδιο μοτίβο και τα τελευταία 10′ του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι παρά το 79-86, με την εικόνα να επιβεβαιώνει πως δύσκολα θα δούμε κάτι παραπάνω από τον Κολοσσό. Αυτό επιβεβαιώθηκε και στα τελευταία 3′, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τελικά τη νίκη με 82-95.

Πού κρίθηκε: Αν και ο Κολοσσός μείωσε στους 7 (79-86) στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε ουσιαστικά ”καθαρίσει” από την δεύτερη με επιμέρους σκορ 14-34 για το 36-54.

Παίκτης-κλειδί: Πολύ καλό ματς από τον Παπαπέτρου με 20 πόντους, όπως και από τον Μακ με 9 πόντους-8 ασίστ, τον Ουάιτ με 12, τον Σαντ-Ρος με 14 και τον Παπαγιάννη με 12 πόντους-5 ριμπάουντ.

Για τον Κολοσσός, φοβερός ήταν ο Καντέρ με 20 πόντους-5 ριμπάουντ και ο Άρτις με 20 πόντους-9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95

Τα στατιστικά:

Όντεντ Κάτας: ”Ευχαριστημένος από την εικόνα, πάλεψε ο Κολοσσός”

kattash

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού:

Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Κολοσσό. Πάλεψαν σκληρά και έβαλαν μερικά δύσκολα σουτ. Δεν είναι ποτέ εύκολο να αντιμετωπίσεις μια ομάδα που και οι πέντε παίκτες της που βρίσκονται στο παρκέ σουτάρουν καλά έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ειδικά για μια ομάδα σαν εμάς που καλείται συνήθως να αντιμετωπίζει κοντύτερες ομάδες. Με εξαίρεση δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο γενικά μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε και ο τρόπος που οι παίκτες μας αντέδρασαν»

Ηλίας Καντζούρης: ”Χάσαμε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο”

kantzouris_kolossos

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Νομίζω ότι χάσαμε τον έλεγχο του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με κακή προσωπική και ομαδική άμυνα δώσαμε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να εκμεταλλευτεί το τεράστιο επιθετικό ταλέντο που έχει. Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, δεν βάλαμε το σώμα μας έτσι όπως έπρεπε, με αποτέλεσμα, μέσα από κάποια εύστοχα σουτ, ο Παναθηναϊκός να αποκτήσει ψυχολογία και να τελειώσει το παιχνίδι με 67% στο τρίποντο, κάτι που έκανε το έργο μας πιο δύσκολο.

Παρ’ όλα αυτά, θεωρώ ότι προσπαθήσαμε να ανακάμψουμε. Νομίζω ότι δεν παρατήσαμε το παιχνίδι κι αυτό είναι το θετικό του σημερινού αγώνα. Κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο τέλος δεν μας επέτρεψαν να πλησιάσουμε πιο πολύ. Για εμάς, δεν υπάρχει κάτι άλλο από το να επικεντρωθούμε στην επόμενη ημέρα»

Παπαπέτρου: “Νιώθω ότι είμαι λίγο εκτός φυσικής κατάστασης – Δεν υποτιμάμε κανέναν αντίπαλο”