Παπαπέτρου: “Νιώθω ότι είμαι λίγο εκτός φυσικής κατάστασης – Δεν υποτιμάμε κανέναν αντίπαλο”

2021-03-07T16:31:06+00:00 2021-03-07T17:20:58+00:00.

07/Mar/21 16:31

Ο Παναθηναϊκός “άλωσε” τη Ρόδο κερδίζοντας σχετικά εύκολο το Κολοσσό με 95-82 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του αρχηγού του Ιωάννη Παπαπέτρου. Όσα πρόσθεσε ο Όντεντ Κάτας.

Το “τριφύλλι” του Όντεντ Κάτας μετά τις σερί ήττες στην Ευρωλίγκα, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας με πολύ καλή επιθετική επίδοση στη Ρόδο το Κολοσσό με 95-82.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και μετά το παιχνίδι μίλησε στη κάμερα της ΕΡΤ όπου στάθηκε στη προσωπική του κατάσταση μετά το τραυματισμό και το κορωνοϊό που πέρασε, αλλά και στα ματς της Basket League.

Αναλυτικά τι είπε:

“Ήταν ένα ιδιαίτερο ματς, είχαμε μεγάλη καταπόνηση από σερί παιχνίδια. Ταλαιπωρηθήκαμε από κορωνοίό, είχαμε και τραυματισμούς. Πρέπει να δουλέψουμε σκληρά για να βρούμε τη καλή μας κατάσταση. Αυτό που πιστεύω είναι ότι ο κόουτς θέλει όλοι οι παίκτες να αισθάνονται σημαντικοί. Πάντα είναι ωραίο είναι όταν ευστοχείς από έξω, οπότε είναι καλό να γυρνάμε σωστά τη μπάλα. Δεν υποτιμάμε κανένα αντίπαλο, αν δεν παίξεις καλά μπορεί να το πληρώσεις.

Πρέπει να είμαστε προσηλωμένοι και σοβαροί σε κάθε ματς. Πρέπει να παίρνουμε σοβαρά αυτά τα παιχνίδια. Για μένα είναι μία δύσκολη μεταβατική περίοδο μετά την αρρώστια και τους τραυματισμούς. Τόσο πολύ καιρό δεν μένω έξω ούτε το καλοκαίρι. Νιώθω ότι είμαι λίγο εκτός φυσικής κατάστασης”.

Όντεντ Κάτας: ”Ευχαριστημένος από την εικόνα, πάλεψε ο Κολοσσός”

kattash

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Παναθηναϊκού

«Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα μας σήμερα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε εφτά λάθη και δώσαμε πολλές ευκαιρίες στους αντιπάλους μας. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για εμάς. Προστατεύσαμε τη μπάλα σωστά και παίξαμε πιο έξυπνα στην επίθεση. Στην τρίτη περίοδο κάναμε και πάλι εφτά λάθη, αλλά καταφέραμε σχετικά εύκολα να ελέγξουμε τον αγώνα.

Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Κολοσσό. Πάλεψαν σκληρά και έβαλαν μερικά δύσκολα σουτ. Δεν είναι ποτέ εύκολο να αντιμετωπίσεις μια ομάδα που και οι πέντε παίκτες της που βρίσκονται στο παρκέ σουτάρουν καλά έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ειδικά για μια ομάδα σαν εμάς που καλείται συνήθως να αντιμετωπίζει κοντύτερες ομάδες. Με εξαίρεση δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο γενικά μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε και ο τρόπος που οι παίκτες μας αντέδρασαν».