Ολυμπιακός: “Καθάρισε” στο δεύτερο με 100άρα την ΑΕΚ και επέστρεψε με… θόρυβο στην Α1!

2021-10-03T17:11:26+00:00 2021-10-03T19:52:25+00:00.

03/Oct/21 17:11

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε μετά από 879 ημέρες στην Stoiximan Basket League και το έκανε με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας της ΑΕΚ 103-78 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έχοντας (ξανά) για πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ενθουσίασε στο πρώτο ημίχρονο της… ιστορικής πρεμιέρας της Stoiximan Basket League κόντρα στην ΑΕΚ στο ΣΕΦ, αλλά κατάφερε στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης να φτάσει την απόδοση της σε υψηλό επίπεδο και εν τέλει να πάρει μια άνετη νίκη και να ξεκινήσει το Πρωτάθλημα με το… δεξί, επαναλαμβάνοντας μάλιστα το +25 (103-78) της επικράτησης της, δυο βράδια νωρίτερα και πάλι στο Φαληρικό στάδιο επί της Μπασκόνια.

Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα ήταν ανταγωνιστικοί για 30′ λεπτά βάζοντας μάλιστα πολύ δύσκολα στους Πειραιώτες, αλλά η διαφορά ποιότητας, η άμυνα του Ολυμπιακού και ο τρομερός ξανά Σάσα Βεζένκοφ έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για το σπουδαίο παιχνίδι και πάλι στο Φάληρο για την Ευρωλίγκα κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης (8/10, 21:00), ενώ η ΑΕΚ στην πρεμιέρα του Basketball Champions League θα αντιμετωπίσει στην Ουγγαρία την Φάλκο (6/10).

Το ματς

Ντέρμπι με τα… όλα του στο πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι και προηγήθηκε με 15-7 (στο 5′) χάρη στα 2/2 τρίποντα του Βεζένκοφ (9 πόντους) και τους 6 πόντους του Παπανικολάου. Η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των γηπεδούχων έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 14-4 σε 21-19  (στο 8′) με τον Γέλοβατς πρωταγωνιστή να έχει 7 πόντους και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-21 παρότι είχε 3/9 τρίποντα και ήδη 3 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα του Μπαρτζώκα ενώ είχε στο παρκέ δύο ψηλούς όπως ο Φαλ και ο Πρίντεζης και μπορούσε να ακουμπήσει τη μπάλα σε εκείνους στη ρακέτα αναλωνόταν σε μακρινά ή midrange σουτ με αποτέλεσμα να δεχθεί νέο επιμέρους σκορ 9-3 και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 30-26 (στο 14′).

Η ΑΕΚ εκμεταλλευόταν την έλλειψη συγκέντρωσης του Ολυμπιακού, αλλά ο ΜακΚίσικ με 8 σερί πόντους (2/2 τρίποντα) και ο Πρίντεζης με “πεταχτάρι” τον έβαλαν μπροστά και πάλι με +5 (39-34 στο 18′). Η ΑΕΚ με τον Γέλοβατς (12 πόντους) πέρασε και πάλι μπροστά με 42-41 (στο 19′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-43.

Ο Βεζένκοφ έκανε τη διαφορά και υπέγραψε τη δύσκολη “κόκκινη” νίκη

Το δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι στο ΣΕΦ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παραμένει εξαιρετικά ανταγωνιστική και τον Γέλοβατς να φτάνει τους 18 πόντους, όμως 2/2 τρίποντα από Βεζένκοφ – Παπανικολάου κρατούσαν τον Ολυμπιακό μπροστά με 55-53 (στο 24‘). Οι φιλοξενούμενοι με τον Ανγκόλα να βρίσκει ρυθμό με 5 σερί πόντους μείωσαν στον έναν (61-60 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με την ομάδα του Μπαρτζώκα να είναι μπροστά με 72-64 χάρη σε επιμέρους σκορ 11-4 και τον Σλούκα να σκοράρει και να δημιουργεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βεζένκοφ έφτασε τους 23 πόντους και έβαλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό μπροστά με +12 (76-64 στο 33′) με την ΑΕΚ να μην πετυχαίνει πόντο σε αυτό το χρονικό διάστημα. Η διαφορά στο 37ο λεπτό πήγε και στους 24 (94-70) λόγω της “ερυθρόλευκης” άμυνας και ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί. Στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη με 103-78!

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός σε 7′ λεπτά έκανε το 72-64 του 30′ 94-70 με επιμέρους σκορ 22-6 “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν φανταστικός με 27 πόντους (9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78

Λεπενιώτης στην ΕΡΤ: “Και εμάς μας έλειψε το ελληνικό πρωτάθλημα”

Για την επιστροφή του Ολυμπιακού: “Κι εμάς μας έλειψε το ελληνικό πρωτάθλημα αλλά έγινε για κάποιο σκοπό η αποχώρησή μας. Ήρθε η ώρα να επιστρέψουμε μετά και τις εκλογές με τις ΕΟΚ με την εκλογή του κυρίου Λιόλιου και το τάιμινγκ στο μπάσκετ, ήταν το καταλληλότερο σημείο για να επιστρέψουμε.”

Για την νέα σεζόν: “Προσπαθήσαμε να κάνουμε το καλύτερο για την ομάδα. Έχουμε δημιουργήσει μια ελκυστική ομάδα. Θα θυμίζει τον παλιό Ολυμπιακό που θέλει να κερδίσει κάθε φάση και αν έχουμε και λίγη τύχη, θα πάμε καλά. Είναι μεγάλες διοργανώσεις και η Ευρωλίγκα και η Stoiximan Basket League και την ίδια ώρα η πανδημία είναι ακόμα εδώ. Οι συνθήκες όμως είναι οι καλύτερες.”

Για την επόμενη μέρα της ομάδας: “Ο Ολυμπιακός κοιτάζει το μέλλον. Ο Σπανούλης αποχώρησε και ο Πρίντεζης οδεύει προς το τέλος της καριέρας του. Υπάρχουν παιδιά που μπορούν να πάρουν σκυτάλη, όπως ο Σλούκας, ο Παπανικολάου και ο Βεζένκοφ. Είναι έμπειροι και ήρθε η ώρα να βγούνε μπροστά.”