“Τυφώνας” Ολυμπιακός παρέσυρε με 108 το Λαύριο! (videos)

2021-10-10T20:39:27+00:00 2021-10-10T20:53:32+00:00.

10/Oct/21 20:39

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις και έκανε το 2/2 στην Stoiximan Basket League κερδίζοντας εύκολα εκτός έδρας με 108-72 το Λαύριο σκοράροντας μάλιστα 39 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και πλέον επικεντρώνεται στην πρώτη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου θα αντιμετωπίσει Μπαρτσελόνα (13/10 στο Palau) και Ζαλγκίρις (15/10 στο ΣΕΦ).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκεται σε καλή κατάσταση στο ξεκίνημα της σεζόν και η χημεία της σε ικανοποιητικά επίπεδα με αποτέλεσμα να πανηγυρίσει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα εκτός έδρας με 108-72 απέναντι στο Λαύριο του Χρήστου Σερέλη και μάλιστα με πολύ όμορφο μπάσκετ ειδικά στη τρίτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους σκορ 39-13!

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο και ετοιμάζεται όντας αήττητος στο πρωτάθλημα να τεστάρει τις δυνάμεις του στη πρώτη “διαβολοβδομάδα” της σεζόν στην Ευρωλίγκα με Μπαρτσελόνα (13/10) και Ζαλγκίρις (15/10).

Πλέον ο Ολυμπιακός παραμένει πρώτος στη κατάταξη της Stoiximan Basket League με 2/2, ενώ το Λαύριο γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά το σπουδαίο διπλό στην πρεμιέρα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Με την επίθεση του συνεχώς μπροστά ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με 6/6 σουτ προηγήθηκε με 14-10 (στο 4ο λεπτό) έχοντας όμως μόλις 1 ασίστ, ενώ το Λαύριο επίσης σούταρε με 4/5. Οι γηπεδούχοι με τον Λιούις να έχει 8 πόντους πέρασαν και μπροστά στο σκορ (19-18 στο 7′) καταθέτοντας περισσότερη ενέργεια στο σκορ, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε με επιμέρους του Ολυμπιακού 11-3 (9/11 δίποντα συνολικά) και προβάδισμα με 29-22 και τον Ουόκαπ να σκοράρει 7 πόντους και να μοιράζει 2 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα ο Σλούκας με 5 προσωπικούς πόντους (2/2 σουτ) ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +10 (34-24 στο 13′) με την ομάδα του Μπαρτζώκα να παίζει σαφώς καλύτερα αμυντικά. Η διαφορά πήγε για τους Πειραιώτες και στους 13 πόντους (40-27 στο 16′) με τους Ζαν-Σαρλ (5 πόντους) και Πρίντεζη (4 πόντους) να αναλαμβάνουν δράση, όμως στο 18ο λεπτό το Λαύριο μείωσε σε 43-34.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 49-38 και τον Πρίντεζη να κυριαρχεί με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ.

Το “καθάρισε” στη εντυπωσιακή τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Λαύριο ξεκίνησε με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να φτάνει γρήγορα τους 14 πόντους και τον Κώστα Παπανικολάου να συνεισφέρει επιθετικά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να προηγηθεί για πρώτη φορά με +18 (62-44 στο 24′) με επιμέρους σκορ 13-6 και να γίνει το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Η διαφορά πλέον των δύο ομάδων είχε παγιωθεί πάνω από τους 20 (67-46 στο 26′) με την ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα να κυριαρχεί απόλυτα, ενώ έφτασε και στους 31 (77-46!) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 88-51 και τον Ολυμπιακό να σκοράρει 39 πόντους σε 10′ λεπτά!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα φυσικά είχαν κριθεί ως προς τον νικητή με τη διαφορά στους 37 (99-62 στο 35′) και οι δύο προπονητές είχαν ανοίξει αρκετά το rotation τους δοκιμάζοντας πρόσωπο και σχήματα στο παρκέ. Μέχρι το φινάλε τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά και ο Ολυμπιακός συνδύασε μία εντυπωσιακή εμφάνιση με το 2/2 στο Πρωτάθλημα με 108-72.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός ήταν “τρομακτικός” επιθετικά σκοράροντας 39 πόντους (39-13 επιμέρους σκορ) και παίρνοντας προβάδισμα 37 πόντων (88-51)!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έκανε τη διαφορά με 22 πόντους (4/5 τρίποντα, 2/3 δίποντα) και 1 ασίστ, ενώ και ο Φαλ (12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ) με τον Ουόκαπ (10 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ) και τον Πρίντεζη (11 πόντους, 6 ριμπάουντ) επίσης ξεχώρισαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88. 72-108.