Ο χαλαρός Ολυμπιακός γλίτωσε στη παράταση το κάζο από τον Ηρακλή! (videos)

2021-10-24T18:09:07+00:00 2021-10-24T19:49:25+00:00.

24/Oct/21 18:09

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τη χειρότερη του εμφάνιση στη φετινή Stoiximan Basket League στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή, αλλά γλίτωσε τη γκέλα στη παράταση κερδίζοντας με 96-90 σε ένα ματς που τραυματίστηκε από το ξεκίνημα ο Κώστας Παπανικολάου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δείχνοντας ένα πιο χαλαρό πρόσωπο και παίζοντας μέτριο μπάσκετ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη και χρειάστηκε τη παράταση για να “δραπετεύσει” και να φύγει με το διπλό με 96-90.

Μάλιστα οι “ερυθρόλευκοι” έχασαν και με τραυματισμό τον Παπανικολάου που θα υποβληθεί σε εξετάσεις (25/10) και επιβάλλεται να αλλάξουν πρόσωπο στη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα όπου θα υποδεχθούν Άλμπα (26/10) και Φενέρ (28/10).

Πλέον ο Ολυμπιακός μετράει 4/4 και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο Πρωτάθλημα, ενώ αντίστοιχα ο Ηρακλής είναι ουραγός με 0/3 και από αύριο (25/10) θα τον αναλάβει ο Στέργιος Κουφός ο οποίος όπως είχε αποκαλύψει το Eurohoops έχει συμφωνήσει σε όλα και παρακολούθησε από το σημερινό ματς.

Μπροστά ο Ολυμπιακός, αλλά καλύτερος ο Ηρακλής

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 4-4 (στο 4′) και τον Ολυμπιακό να έχει χάσει από το πρώτο λεπτό με τραυματισμό τον Παπανικολάου. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιζαν άσχημα μετρώντας 2/9 σουτ και 3 λάθη και ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-4 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με επιμέρους σκορ 11-4 του Ολυμπιακού και προβάδισμα με 15-13 με τον Φαλ να έχει 8 πόντους.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το προβάδισμα (24-21 στο 14′) αν και δεν έπαιζε καλά σε μία πλευρά του παρκέ με το ρυθμό να είναι αρκετά χαμηλός. Ντάγκλας και Αγραβάνης έχοντας μαζί 15 πόντους ισοφάρισαν σε 26-26 (στο 16′), όμως οι “ερυθρόλευκοι” με σερί 6-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (32-26 στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-34 και με τον Λούντζη να έχει 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

“Θρίλερ” και… παράταση!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να “ξυπνάει” και με όπλο τον Φαλ να κάνει σερί 9-0 και να ανεβάζει το προβάδισμα του στο +11 (45-34 στο 24′). Ο Σάσα Βεζένκοφ φτάνοντας τους 13 πόντους έβαλε μπροστά και την ομάδα του με +13 (55-42 στο 27′) η οποία έπαιζε σαφώς καλύτερη άμυνα και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής έκανε τη προσπάθεια του για να ανατρέψει το σκορ και το κατάφερε με επιμέρους σκορ 14-4 σε 7 λεπτά παίρνοντας το προβάδισμα με 68-67 (στο 37′) απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που είχε χάσει πλήρως τη συγκέντρωση του. Ουόκαπ και Ντόρσεϊ με 5-0 σερί έβαλαν και πάλι μπροστά στον Ολυμπιακό με 72-68 στο 39′ και με 2/2 βολές ο Λαρεντζάκης στα 28” κλείδωσε το διπλό κάνοντας το σκορ 74-70.

Μία χαμένη βολή του Ντόρσεϊ στα 4,7” με το σκορ στο 78-75 και ένα απίστευτο buzzer beater τρίποντο του Παπαδάκη έστειλαν το ματς στη παράταση με 78-78!

Παράταση

Οι δύο ομάδες όντας στο μπόνους των βολών πήγαν εκεί από μία φορά, ενώ ο Ντόρσεϊ τρία λεπτά πριν το τέλος με λέι απ έκανε το 83-81 για τον Ολυμπιακό και ο Βεζένκοφ λίγο μετά με τρίποντο το 88-83. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι Πειραιώτες κέρδισαν με 96-90.

Που κρίθηκε: ΄Στο επιμέρους σκορ 7-2 του Ολυμπιακού στη παράταση που με το τρίποντο του Βεζένκοφ έκανε το σκορ από 81-81 σε 88-83.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν συγκλονιστικός για τους νικητές και πάλι με 24 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78, 90-96.