Η ψυχωμένη ΑΕΚ κέρδισε Προμηθέα και προβλήματα! (videos)

2021-12-04T20:54:07+00:00 2021-12-04T21:38:27+00:00.

04/Dec/21 20:54

Η ΑΕΚ άντεξε απέναντι στον Προμηθέα και επικράτησε με 81-77, νικώντας, εκτός από τους Πατρινούς και τα προβλήματα που την ταλανίζουν.

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Την δεύτερη σερί νίκη της κατέκτησε η ΑΕΚ, με την ομάδα του Στέφανου Δέδα να αντέχει απέναντι στον Προμηθέα και με όπλο την άμυνά της να παίρνει το αποτέλεσμα με 81-77.

Πλέον η ΑΕΚ ανέβηκε στο 5-4, με τον Προμηθέα να γνωρίζει την τρίτη του ήττα και να υποχωρεί στο 6-3.

Ανγκόλα με 26 και Κολόμ με 19 ήταν οι κορυφαίοι για την ΑΕΚ, η οποία δεν είχε στην διάθεσή της τους Παππά και Μπόγρη.

Από την άλλη ο Γκραντ ήταν αυτός που ξεχώρισε, έχοντας 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ δεν αγωνίστηκε ο χτυπημένος από ίωση, Νίκος Γκίκας.

Ντερμπάρα από το… τζάμπολ!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Παρόλα αυτά, ένα σερί 6-0 στο τέλος του δεκαλέπτου έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 25-22 στο δεκάλεπτο.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά (31-32, 14’). Ένα 10-0 της ΑΕΚ της έδωσε το προβάδισμα (41-32, 16’), με τον Προμηθέα να μειώνει μεν, αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο μέχρι το ημίχρονο (51-43).

Οι Πατρινοί μπήκαν ψυχωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν και να διεκδικήσουν εκ νέου το ματς. Λίγο πριν το 30’ η διαφορά έφτασε μάλιστα ακόμα και στον πόντο (64-63), με τον Πετρόπουλο να διαμορφώνει το 67-63 με μεγάλο τρίποντο.

Το ματς είχε γίνει πλέον θρίλερ, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά, αλλά την ΑΕΚ να αντέχει και να κρατάει το προβάδισμα (70-69, 33’). Η κατάσταση παρέμεινε έτσι, όμως ο Μάιλς με ένα μεγάλο τρίποντο μείωσε στους 2 (79-77, 39’), όμως ο Ρέι αστόχησε στο τρίποντο που θα έδινε το προβάδισμα στους Πατρινούς. Ο Χάμερ έκανε το 81-77 (11’’ για το τέλος) και κάπου εκεί τα πάντα κρίθηκαν, με τον χρόνο να μην αρκεί για τον Προμηθέα. Τελικό σκορ 81-77 και νίκη για την ΑΕΚ.

Δεκάλεπτα: 25-22, 51-43, 67-63, 81-77.

Πού κρίθηκε:

Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίποντο του Ρέι, καθώς θα ολοκλήρωνε την ανατροπή του Προμηθέα και θα έβαζε… φωτιά στην αναμέτρηση.

Παίκτης κλειδί:

Ο Ανγκόλα έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους Πατρινούς, έχοντας 26 πόντους (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 19 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ανγκόλα 26 (2/7 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν 6 (4 ριμπάουντ), Χάμερ 9 (7 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6 (5 ριμπάουντ), Βαουλέτ

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 13 (4/7 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Γκραντ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκάντι 6 (2), Αγραβάνης 4 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 6 (3/9 σουτ), Σβαρτς, Χαντ 10 (4/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μάιλς 13 (3), Γιαννόπουλος 11 (2), Μπαζίνας