Ολυμπιακός: Ο Σλούκας τον γλίτωσε από το κάζο με την ψυχωμένη ΑΕΚ! (videos)

2022-01-29T20:53:59+00:00 2022-01-29T21:38:23+00:00.

29/Jan/22 20:53

Ο Ολυμπιακός σε ένα ματς που ήταν κακός για τρία δεκάλεπτα και βρέθηκε στο -16 κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα να “λυγίσει” την ελλιπέστατη ΑΕΚ με 80-74 στα Λιόλια γλιτώνοντας ένα μεγάλο κάζο στη Stoiximan Basket League.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε τις κακές εμφανίσεις της το 2022 και λόγω προβλημάτων παρουσιάστηκε με… δεκάδα στα Λιόσια απέναντι στην επίσης γεμάτη απουσίες και άνευ Δέδα ΑΕΚ και κατάφερε να “γλιτώσει” τη γκέλα κερδίζοντας με 80-74 και επιστρέφοντας από το -16 του 28ου λεπτού.

Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 6-7 και έμεινε πίσω στη μάχη της τετράδας της κατάταξης, ενώ ο Ολυμπιακός είναι μόνος πρώτος με 11 νίκες και 1 ήττα μετρώντας πέντε συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα στο Πρωτάθλημα.

Οι “ερυθρόλευκοι” από εδώ και πέρα μετά το σημερινό παιχνίδι στρέφουν το ενδιαφέρον τους στην Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας Ρεάλ (2/2) και Μπασκόνια (4/2) μην έχοντας ευρωπαϊκή νίκη το 2022 και με πολλά προβλήματα λόγω κορωνοϊού και τραυματισμών.

“Κιτρινόμαυρο” προβάδισμα με… στοπ στην επίθεση του Ολυμπιακού!

Με τον Ζαν-Σαρλ να βρίσκει πόντους μέσα από το ζωγραφιστό ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 9-5 (στο 6′) με τις δύο ομάδες βέβαια να είναι αποδεκατισμένες από τις απουσίες. Η ΑΕΚ αντέδρασε με πόντους στο transition και αφήνοντας τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για 3′ λεπτά με σερί 9-0 προηγήθηκε με 14-9 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 15-12 με τον Ολυμπιακό να έχει 5 λάθη και 0/4 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να μην μπορούν να βρουν λύσεις στην επίθεση πέρα από τον Λιβιό (11 πόντους) και χάρη σε 4 σερί πόντους του Μάρτιν ισοφάρισαν σε 21-21 (στο 15′) συνεχίζοντας να μην παρουσιάζουν καλή εικόνα.  Η ΑΕΚ με σερί μακρινά σουτ προηγήθηκε με 28-22 (στο 16′) και με 31-27 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-27 και τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την κακή άμυνα των αντιπάλων τους.

Από το -16 λόγω Ράουτινς το γύρισε και το… έκανε “θρίλερ” ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Λιόσια ξεκίνησε με τον ΑΕΚ να πετυχαίνει 4/5 τρίποντα με επιμέρους σκορ 14-4 και να “εκτοξεύει” το προβάδισμα της στους 15 (49-34 στο 25′) απέναντι σε έναν Ολυμπιακό χωρίς έμπνευση και ευστοχία στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα. Οι “ερυθρόλευκοι” παρουσίαζαν κακό πρόσωπο και στην άμυνα με τον Ράουτινς να πετυχαίνει 3/3 τρίποντα και βρέθηκαν και στο -16 (55-49 στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Μάρτιν με σερί προσωπικούς πόντους να μειώνει σε 58-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κώστας Σλούκας ξεκίνησε εντυπωσιακά με 3/3 τρίποντα και 2 ασίστ στον Μάρτιν και ο Ολυμπιακός παίζοντας καλά για πρώτη φορά στην άμυνα με επιμέρους σκορ 13-2 ανέτρεψε το -16 του 28′ σε +3 (63-60 στο 34′). Η ΑΕΚ απάντησε με ένα μικρό 5-0 και πέρασε και πάλι μπροστά με 65-63 (στο 36′), αλλά ο Σλούκας και πάλι με καλάθι και φάουλ και 1/2 βολές έκανε το σκορ για τους “ερυθρόλευκους” 67-65 στο 37ο λεπτό.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Κουίνσι Έισι με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το το 70-65 και ο τρομερός Σλούκας και πάλι σκόραρε ένα ακόμα τρίποντο και έδωσε τεράστιο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό με 73-65 στο 1:30! Παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ για ανατροπή δεν άλλαξε κάτι και οι “ερυθρόλευκοι” πήραν ένα μεγάλο διπλό με 80-74.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Σλούκα μεγάλο πρωταγωνιστή μπήκε πίσω στο σκορ με 58-50 και με επιμέρους σκορ 23-7 το ανέτρεψε σε 73-65 στο 39′ και “κλείδωσε” το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Σλούκας που πραγματοποίησε την κορυφαία ίσως φετινή του εμφάνιση και “έσωσε” τον Ολυμπιακό με 23 πόντους, 10 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80