Κολοσσός: Νίκη τετράδας στην Πάτρα! (videos)

2022-02-12T18:02:54+00:00 2022-02-12T20:21:19+00:00.

12/Feb/22 18:02

apollon_kolossos

Σε ένα ντέρμπι, που τα είχε όλα, ο Κολοσσός πήρε τη νίκη στη Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα με 76-80.

Φοβερός Κολοσσός στη Πάτρα!

Οι Ροδίτες ήταν καλύτεροι στις κρίσιμες κατοχές απέναντι στον Απόλλωνα και με 76-80, πήραν ακόμα μία εκτός έδρας νίκη, για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό και είχε όλα τα συστατικά ενός ντέρμπι, με το τελευταίο λεπτό να είναι καθοριστικό.

Ο Δίπλαρος έκανε λάθος σε δύο σερί κατοχές των Πατρινών, ο Μίλερ σκόραρε ισάριθμες φορές και έτσι ήρθε το 9-5 των νικητών, οι οποίοι παραμένουν στην πρώτη τετράδα.

Ο τελευταίος ήταν και πρώτος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους, ενώ από 13 είχαν Ποτ-Φλόιντ, με τον δεύτερο να βάζει κρίσιμες βολές στο τέλος. Όσο για τον Απόλλωνα του 5-9, δεν ήταν αρκετοί Τσαλμπούρης (20 πόντοι-12 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ (17-5) και Δίπλαρος (15 πόντοι-5 ασίστ).

Θυμίζουμε ότι το ματς της 2ης αγωνιστικής είχε καταλήξει στους Ροδίτες με 73-56. Για την 16η αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται από την ΑΕΚ (5/3), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται τον Άρη (5/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Απόλλωνας ξεκίνησε πιο δυνατά και με μπροστάρη τον Δίπλαρο, έφτασε στο 14-5. Γρήγορα, όμως, ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε την διαφορά με τον Ποτ (14-15), για να κλείσει τελικά την διαφορά στο -1 (18-17) στο 10′.

Ο Μίλερ έδωσε σκορ στους φιλοξενούμενους και έτσι πήραν το προβάδισμα εκ νέου με 23-25, αλλά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να επιστρέψουν με τον Τσιακμά (34-29). Παρόλα αυτά, το μόνο που κατάφεραν ήταν να κλείσουν το ημίχρονο στο 40-36.

Το ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με τον Κολοσσό να προσπερνά με 49-50 (από 45-40) με Μίλερ και Ποτ. O πρώτος ήταν και πάλι εκεί με έξι σερί πόντους, για το 50-56 στο 30′, την ώρα που Τσαλμπούρης και Μήτρου-Λονγκ σκόραραν αποκλειστικά για τους Πατρινούς.

Ο Μαργαρίτης έκανε το 59-65 στο 34′, αλλά το ντέρμπι καλά κράτησε, για το 72-72 του 38′. Οι δυο ομάδες πήγαν στις βολές, με τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει το 76-74 στο 39′. Ο Μίλερ ισοφάρισε (76-76) και έδωσε το προβάδισμα (76-78), μετά το λάθος του Δίπλαρου (-30”). Ο τελευταίος έκανε πάλι λάθος στο -5”, με τον Φλόιντ να υπογράφει το 76-80.

Πού κρίθηκε: Στα δύο λάθη του Δίπλαρου και τα δύο καλάθια του Μίλερ στο τελευταίο λεπτό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίλερ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους-9 ριμπάουντ για τους νικητές. Από 13 είχαν Ποτ και Φλόιντ

Για τον Απόλλωνα, δεν ήταν αρκετοί Τσαλμπούρης (20 πόντοι-12 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ (17-5) και Δίπλαρος (15 πόντοι-5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80

Απόλλων (Βετούλας): Μπόγρης, Τσαλμπούρης 20, Δίπλαρος 15, ΜακΛιν 7, Μήτρου-Λονγκ 17, Τσιακμάς 8, Ζούμπος, Παπαφωτίου, Μολφέτας, ΜακΛάφιν, Κογιώνης, Ντέιβις

Κολοσσός (Καντζούρης): Μομίροφ 5, Ουίλιαμς 11, Τιλί 10, Χατζηδάκης, Ποτ 13, Πραπάς, Καμπούρης, Μαργαρίτης 4, Μπίλης 6, Μίλερ 16, Φλόιντ 13, Σλαφτσάκης 2

Νίκος Βετούλας: ”Θα μάθουμε από τα λάθη μας”

vetoulas

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα:

«Ήταν πολύ δυνατό παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο που ελέγχαμε τα ριμπάουντ, ήμασταν στο σκορ αλλά η συνολική στατιστική λέει πως είχαμε 11 ριμπάουντ λιγότερο και αυτό έπαιξε ρόλο στη έκβαση του αγώνα.

Καθοριστικό το τρίτο δεκάλεπτο που δεν ήμασταν καλοί και μείναμε πίσω. Τα παιδιά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ανταποκρίθηκαν καλά αλλά στις τελικές λεπτομέρειες και τα κάναμε όλα λάθος. Αδίκησα τον Τσιακμά που έπρεπε να πάρει παραπάνω χρόνο συμμετοχής γιατί κάποιοι άλλοι παίκτες δεν ήταν σε καλή μέρα. Θα μάθουμε από τα λάθη μας και θα μείνουμε κατηγορία»

Ηλίας Καντζούρης: ”Να κάνουν κάτι Πολιτεία και κράτος”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

«Πριν μιλήσω για μπάσκετ, επειδή η αγωνιστική είναι αφιερωμένη στο παιδί που χάθηκε άδικα στην Θεσσαλονίκη, θα ήθελα να εκφράσω τα προσωπικά μου συλλυπητήρια αλλά και όλης της ομάδας. Τελικά πρέπει να καταλάβουμε ότι πέρα από τα ευχολόγια και γενικά όλες τις ευχές που δίνουμε, πρέπει επιτέλους η πολιτεία, το κράτος να μπορέσουν να κάνουν κάτι… Να φτιάξουν καλύτερη παιδεία γιατί κατά την προσωπική μου άποψη, από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα, ώστε να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια γιατί μόνο εκείνη αισθάνεται την οδύνη της απώλειας.

Όσο για το ματς, είμαι ικανοποιημένος με τη νίκη. Κάναμε μια πολύ μεγάλη νίκη. Δε νομίζω ότι παίξαμε τόσο καλά, αλλά κάναμε μεγάλα plays σε άμυνα κι επίθεση. Αν και θεωρώ ότι θα μπορούσαμε να έχουμε καθαρίσει λίγο νωρίτερα το παιχνίδι. Δουλεύουμε για να γινόμαστε καλύτεροι και στο τέλος της διαδρομής θα δούμε τι έχει καταφέρει»