AEK: Το έκανε ντέρμπι, αλλά το πήρε από τα λάθη του Απόλλωνα (videos)

2022-03-06T21:06:28+00:00 2022-03-06T21:42:15+00:00.

06/Mar/22 21:06

colom_aek

Η ΑΕΚ νίκησε απουσίες και Απόλλωνα με 77-75, για να πάρει ακόμα μία μεγάλη και σημαντική νίκη στην Stoiximan Basket League.

Δεν την σταμάτησαν ούτε τα προβλήματα!

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε σε ένα ακόμα ματς με πολλές απουσίες, αλλά κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στον Απόλλωνα με 77-75, για την 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με 76-75 από το 72-57, αλλά ο Τσαλμπούρης στο -5” δεν ευστόχησε σε τρίποντο, με τον Δίπλαρο να κάνει λάθος επαναφορά αμέσως μετά.

Ο Κολόμ έκανε ένα μαεστρικό ματς με double double, Παππάς και Χάμερ ήταν εκεί επιθετικά με 17 πόντους έκαστος, ενώ και ο Μαυροειδής έκανε συγκινητική προσπάθεια, παρά το γεγονός πως το Σάββατο (5/3) ήταν εμπύρετος στο νοσοκομείο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ένωση ανέβηκε στο 7-8, με τους Πατρινούς να μένουν στο 5-10, παρά τις προσπάθειες των Σίμονς, ΜακΛιν και Τσαλμπούρη.

Αξίζει να αναφέρουμε πως 1:37′ πριν το 30′, οι διαιτητές αποχώρησαν και είχαμε πεντάλεπτη διακοπή, λόγω παρουσίας ορισμένων φιλάθλων στις court seats του γηπέδου.

Στο ματς του πρώτου γύρου για την 3η αγωνιστική, ο Απόλλωνας είχε πάρει τη νίκη με 84-68. Για την 17η αγωνιστική, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Άρη (13/3), ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται το Λαύριο (12/3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Χάμερ και το… τρίποντο έδειξαν τον δρόμο στην ΑΕΚ, στην εκκίνηση του ματς, για το 15-7. Ο Απόλλωνας προσπάθησε με τον ΜακΛιν, αλλά αρκέστηκε σε ρόλο θεατή, για το 30-20 της πρώτης περιόδου, σε ένα υψηλό σκορ.

Η συνέχεια ανάλογη, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις από Κολόμ-Παππά, για να ξεφύγουν με 12 πόντους (35-23). Ο Σίμονς βγήκε μπροστά και μείωσε σε 35-33, με τον Τσαλμπούρη να ισοφαρίζει σε 41-41 στο 19′, για το 43-41 του ημιχρόνου.

Οι άμυνες και η αστοχία πρωταγωνίστησαν στη τρίτη περίοδο, με τον Απόλλωνα να παίρνει το προβάδισμα (45-48), αλλά Κολόμ-Μαυροειδής υπέγραψαν το 54-48, με την ΑΕΚ να αποκτά ξανά τον έλεγχο του ματς, πηγαίνοντας στην τελευταία περίοδο με +5 (58-53).

Η ΑΕΚ δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με τους Κολόμ-Χάμερ-Παππά, ξέφυγε με 72-57, αλλά ο Απόλλωνας επέστρεψε και πάλι, για το 76-75 στο -45”. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία στο -24” για τη νίκη, αλλά ο Τσαλμπούρης αστόχησε, ο Δίπλαρος έκανε λάθος επαναφορά, για το τελικό 77-75.

Πού κρίθηκε: Η ΑΕΚ επέστρεψε από το 45-48 για το 54-48 στη τρίτη περίοδο, αλλά το ματς κρίθηκε στα τελευταία 24”, όταν ο Τσαλμπούρης αστόχησε σε τρίποντο και ο Δίπλαρος έκανε λάθος επαναφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κολόμ ήταν φοβερός με 12 πόντους-12 ασίστ, ενώ πολλές ποιοτικές λύσεις έδωσε ο Μαυροειδής με 7 πόντους, ο Χάμερ με 17 (10 ριμπάουντ), ο Παππάς με 17 και ο Κουζέλογλου με 13 (8).

Δε ήταν αρκετοί οι Σίμονς με 18, Τσαλμπούρης με 18 και ΜακΛιν με 16 για τους Πατρινούς.

Tα δεκάλεπτα: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 12, Φλιώνης 3, Ράουτινς 3, Κουζέλογλου 13, Χάμερ 17, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 5, Παππάς 17, Καρλής, Γόγολος, Μαυροειδής 7

Απόλλωνας (Βετούλας): Μπόγρης 4, Τσαλμπούρης 18, Σίμονς 18, Δίπλαρος 7, ΜακΛιν 16, Τσιάκμας 6, Ζούμπος, Παπαφωτίου, ΜακΛάφιν, Κογιώνης, Ντέιβις 2, Μήτρου-Λονγκ 4

Στέφανος Δέδας: ”Έχουμε παίκτες παλικάρια”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΑΕΚ:

«Κάναμε μια καλή εμφάνιση δικαιούμασταν να κερδίσουμε πιο εύκολα. Έχουμε παίκτες παλικάρια, ο κόσμος είναι ευχαριστημένος, προσπαθούμε να κρατήσουμε την ομάδα ζωντανή μέχρι να γυρίσουν όλοι. Περιμένουμε όλοι για να παίξουμε και πιο θεαματικό μπάσκετ και να δείξουμε πράγματα.

Θέλαμε να πιέσουμε μέσα στο καλάθι, ο Μαυροειδής ήταν τρομερός, φυσικά και ο Χάμερ. Τα εύσημα πάνε σε όλους, είχαμε πολλά προβλήματα τραυματισμών. Τα παιδιά παίζουν με αυταπάρνηση και προσπαθούμε να κάνουμε τον κόσμο να χαμογελάει»

Νίκος Βετούλας: ”Είχαμε την ευκαιρία μας, αλλά…”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα:

«Κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Βγάλαμε ένα σουτ ελεύθερο με τον Τσαλμπούρη αλλά δεν μπήκε. Γυρίσαμε από τους 12 πόντους, αλλά μας προβληματίζει το δεκάλεπτο που δεχθήκαμε 30 πόντους.

Προσπαθήσαμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, είχαμε την ευκαιρία μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν έχουμε παίξει πολλά παιχνίδια, ούτε φιλικά και δεν έχουμε δέσει, αλλά η ομάδα είναι καλή και θα φανεί στο γήπεδο»