Ηρακλής: Δεν “αυτοκτόνησε” στο θρίλερ της Πάτρας, πρώτη νίκη το 2022! (videos)

2022-03-26T18:37:37+00:00 2022-03-26T20:24:14+00:00.

26/Mar/22 18:37

iraklis_apollonas

Απίστευτο ματς δύο παρατάσεων στη Πάτρα, με τον Ηρακλή να κερδίζει με 89-95 τον Απόλλωνα, για τη πρώτη του νίκη το 2022!

Μπορεί να πέρασαν 101 ημέρες από την τελευταία του νίκη (15/12/21), όμως τα κατάφερε!

Ο Ηρακλής πήγε να χάσει ένα δικό του ματς στη Πάτρα από τον Απόλλωνα, όμως στο τέλος είχε τις λύσεις και έφυγε νικητής με 89-95, για την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές στο τέλος και έστειλαν το ματς σε διπλή παράταση, αλλά ο ”Γηραιός” ήταν πιο εύστοχος από μακριά, με τον Έιμπραμς να βάζει το μεγάλο σουτ του αγώνα, για το 85-90 στο -40”.

Οι νικητές του 4-13 πλέον, είχαν σε κέφια τους Έιμπραμς, Γουντς, Ρότεν (τραυματίστηκε και θα κάνει εξετάσεις στο ισχίο) και Γκάρετ, ενώ για τους Πατρινούς του 5-12 (4 σερί ήττες), δεν έφτασαν Τσαλμπούρης και Μήτρου-Λονγκ.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Απόλλωνας είχε πάρει τη νίκη με 81-82. Για την 20ή αγωνιστική, ο Απόλλωνας έχει ρεπό, ενώ ο Ηρακλής υποδέχεται τον Άρη (2/4) στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη:  Ο Ηρακλής μπήκε με κέφια στο ματς, κάτι που αποτυπώθηκε άμεσα στο σκορ, με το 2-14 στο 3′ να έχει την υπογραφή των Έιμπραμς και Γκάρετ. Παρόλα αυτά, ο Απόλλωνας μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά με τον Τσαλμπούρη, για το 15-22 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν κι άλλο την διαφορά (24-27), αλλά παρόλο που έδειξαν ότι μπορούν να φτάσουν κι άλλο, ο Ηρακλής είχε τις λύσεις/απαντήσεις, για να μην χάσει το προβάδισμα. Έτσι, φτάσαμε στο 27-33 του ημιχρόνου, μετά τις 2/2 βολές του Γκάρετ στο φινάλε.

Ίδιο σκηνικό και στη τρίτη περίοδο, με τον ”Γηραιό” να ξεφεύγει με 42-53 με τον Ρότεν, όμως οι Πατρινοί με τους ΜακΛιν και Σίμονς έκαναν και πάλι το δικό τους comeback, για το -4 (49-53) με την συμπλήρωση των 30′.

Το 51-55 έγινε 51-61 με τον Ρότεν και πάλι, αλλά ο Τσαλμπούρης ήταν εκεί για το 58-61, με τον Ηρακλή να έχει σταθερά το προβάδισμα. Ο Τσαλμπούρης αστόχησε στο 62-66 (39′), ο Μήτρου-Λονγκ ευστόχησε (64-66 στο -10”), o Έιμπραμς έκανε το 64-67 με 1/2 βολές και ο Τσαλμπούρης στο μηδέν, έστειλε το ματς στη παράταση με τρίποντο (67-67).

Ο Ρότεν τραυματίστηκε και αποχώρησε για τον Ηρακλή, όμως ο Γουντς βγήκε μπροστά και με δύο τρίποντα έκανε το 71-74 και το 74-77, ενώ ο ίδιος με 2/2 βολές πήγε το σκορ στο 76-79 στο -12”. O Τσαλμπούρης έκανε το 78-79, ο Σταμάτης το 78-80, αλλά ο ΜακΛιν στο -1” ισοφάρισε σε 80-80, για τη δεύτερη παράταση.

Ο Ηρακλής έκανε το 83-85, με τις δύο ομάδες να είναι χαρακτηριστικά άστοχες. Ο Σκορδίλης έκανε το 83-87 στο 49′, ο Μήτρου-Λονγκ το 85-87, με τον Έιμπραμς να βάζει μεγάλο τρίποντο στο -40” (85-90). Ο Ντέιβις αστόχησε, ο Γουντς έκανε το 87-93 και κάπως έτσι η ομάδα του πήρε τη νίκη με 89-95.

Πού κρίθηκε: Ο Έιμπραμς έβαλε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα στο -40” της δεύτερης παράτασης, για το 85-90, με τον Γουντς να ”σφραγίζει” τη νίκη με 87-93.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έιμπραμς είχε 21 πόντους-5 ριμπάουντ με 6/9 τρίποντα, ο Γκάρετ είχε 18-9, ο Γουντς 21 και ο Ρότεν 17 για τον Ηρακλή

Ο Τσαλμπούρης των 28 πόντων (9/22 σουτ) δεν ήταν αρκετός για τον Απόλλωνα, με τον Σίμονς να έχει 17, τον Μήτρου-Λονγκ 20 και τον ΜακΛιν 14 (17 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67, 80-80, 89-95

Απόλλων (Βετούλας): Τσαλμπούρης 28, Δίπλαρος 6, ΜακΛιν 14, Ντέιβις 2, Μήτρου-Λονγκ 20, Μπόγρης 2, Τσιάκμας, Ζούμπος, Σίμονς 17, Παπαφωτίου, ΜακΛάφιν, Κογιώνης

Ηρακλής (Μέξας): Γουντς 21, Σταμάτης 5, Ρότεν 17, Γκάρετ 18, Έιμπραμς 21, Σκορδίλης 6, Χένρι, Φίλιος, Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6

Νίκος Βετούλας: ”Πρέπει να αλλάξουμε πολλά”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα:

«Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι ο Ηρακλής και εμείς μουδιασμένα. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό, είχαμε όμως τις ευκαιρίες να γυρίσουμε το παιχνίδι αλλά δεν τις αξιοποιήσαμε. Πρέπει να κάνουμε τις νίκες που απαιτούνται για να κερδίσουμε την παραμονή μας. Πρέπει να αλλάξουμε πολλά και ελπίζουμε να κερδίσουμε την Τετάρτη το Λαύριο»

Κώστας Μέξας: ”Η νίκη ανήκει στους παίκτες”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ηρακλή:

«Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έδειξαν μεγάλη αυταπάρνηση και διάθεση και παρόλο που από δικά μας λάθη πήγαμε να χάσουμε το παιχνίδι, τελικά τα καταφέραμε. Η νίκη ανήκει ολοκληρωτικά στους παίκτες μου. Πιστεύω πως μπορεί να μας δώσει μια ώθηση για να σώσουμε την ομάδα. Δεν έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για τον Ρότεν, αλλά υπάρχει άγχος»