Ολυμπιακός: Άνετο βράδυ με νέα 100άρα κόντρα στο Περιστέρι! (videos)

2022-03-28T19:42:57+00:00 2022-03-28T20:02:31+00:00.

28/Mar/22 19:42

Ο Ολυμπιακός επέκτεινε το νικηφόρο του σερί στη Stoiximan Basket League στα εννιά ματς κερδίζοντας πολύ άνετα και το Περιστέρι στο ΣΕΦ με 104-85 και έδειξε έτοιμος για το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα (1/4, 21:00).

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπορεί να παρατάχθηκε χωρίς τους Σλούκα – Φαλ κόντρα στο Περιστέρι (χωρίς Κόζι, Χρυσικόπουλο, Χρηστίδη) στο ΣΕΦ, όμως παρουσιάζοντας μία πολύ καλή εικόνα με την έβδομη φετινή της 100άρα και με υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης πανηγύρισε μία ακόμα άνετη νίκη στη Stoiximan Basket League με 104-85.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 15-1 και πλησίασε τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (16-1) με τον οποίο και θα παλέψει για την πρώτη θέση της κατάταξης, ενώ το Περιστέρι με 8-9 μετράει τρεις σερί ήττες και στοχεύει να προκριθεί στα playoffs.

Οι Πειραιώτες μετά από αυτό το παιχνίδι επικεντρώνονται στην τελευταία τους αγωνιστική υποχρέωση για τη regular season της Ευρωλίγκα κόντρα στην Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (1/4, 21:00) όπου θέλουν νίκη για να παραμείνουν “ζωντανοί” στην προσπάθεια της τρίτης θέσης.

Επιθετικό “show” και +22 στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

“Ζεστός” επιθετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με 3/4 τρίποντα προηγήθηκε από νωρίς με 11-4 (στο 3′). Ο Γκρέι σκόραρε 5 πόντους πήρε και δύο φάουλ του Ουόκαπ, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα με 17-9 (στο 6′) και 5/8 τρίποντα.

Οι “ερυθρόλευκοι” μέσα από την καλή άμυνα τους και το επιθετικό transition βρήκαν ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-2 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +15 (26-11 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με το Περιστέρι πίσω με 31-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να αυξάνει το προβάδισμα της με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ ο οποίος φτάνοντας τους 10 πόντους έκανε το σκορ 49-32 (στο 15′). Ο Λαρεντζάκης μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Μάρτιν και ο Έισι πέτυχαν 2/2 τρίποντα (10/16 ο Ολυμπιακός) και ανέβασαν τη διαφορά στο +23 (59-36 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει και να προηγείται του Περιστερίου με 62-40 και έχοντας 11/18 τρίποντα και 13/16 δίποντα!

Το “ερυθρόλευκο πάρτι” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν για κύριο εκφραστή τον Βεζένκοφ στην επίθεση και να διατηρούν ένα υψηλό προβάδισμα με 70-45 (στο 23′) απέναντι στο Περιστέρι που δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Η διαφορά πήγε και στους 29 (78-51 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” μπροστά με 89-65 μετά από buzzer beater τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τους δύο προπονητές να ανοίγουν πολύ το rotation και το σκορ να είναι 94-69 (στο 33ο λεπτό). Στο 36ο λεπτό οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς είχαν “ροκανίσει” τη διαφορά στο -18 (96-78), αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 100-78.

Στο φινάλε οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το 14/14 κόντρα στο Περιστέρι τα τελευταία 18 χρόνια με το εντυπωσιακό και δίκαιο με 104-85.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός με 11/18 τρίποντα και 13/16 δίποντα προηγήθηκε με +22 (62-4ο) “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν πολύ καλός με 14 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για ένα ακόμα ματς καθοριστικός ήταν ο Βεζένκοφ με 14 πόντους (5/6 σουτ) και 3 ασίστ. Επίσης ο Λούντζης είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 62-40, 89-65, 104-85