Άρης – Παναθηναϊκός: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε για το “Τριφύλλι” (videos)

2022-05-24T20:17:35+00:00 2022-05-24T20:58:05+00:00.

24/May/22 20:17

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον Άρη στη Θεσσαλονίκη με 65-85 και πήρε τη πρόκριση για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League ο Παναθηναϊκός. Οι Πρωταθλητές δεν είχαν κανένα πρόβλημα στο Nick Galis Hall κόντρα στον Άρη (65-85) και πήραν τη πρόκριση για την τετράδα, μετά και το 109-79 του ΟΑΚΑ.

Αν και οι ΠαπαπέτρουΝέντοβιτς είχαν μόλις 6 πόντους με 2/13 σουτ, οι “πράσινοι” έφτασαν εύκολα στην επικράτηση, πατώντας το γκάζι μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου με ένα σερί 0-20.

Ο Κασελάκης έκανε ρεκόρ σεζόν με 17 πόντους και 4/4 τρίποντα, ο Παπαγιάννης ήταν άχαστος με 16 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε και ο Ουάιτ, την ώρα που οι Θεσσαλονικείς είχαν μόνο τον Νετζήπογλου στους 12.

Στα ημιτελικά περιμένει ήδη η Λάρισα, η οποία νωρίτερα νίκησε τον Κολοσσό, έκανε το 2-0 και έγραψε ιστορία.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη:

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά και πιο εύστοχα στο ματς. Με 4/5 σουτ πήρε το προβάδισμα με 9-4, για να έρθει η απάντηση του Παναθηναϊκού (9-9). Ο Λόκετ βρήκε τις λύσεις και η ομάδα του ξέφυγε με 5 (16-11), για να δώσει το σύνθημα ο Ουάιτ με 8 πόντους για το 16-23 της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο σερί του από το 16-11, για να φτάσει στο 16-31 με 5/9 τρίποντα. O Κασελάκης έγραψε το 26-41 με 10 πόντους, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +22 (26-48) με πόντους του Παπαγιάννη, για να φτάσουμε τελικά στο 28-48 του ημιχρόνου.

O Παπαγιάννης συνέχισε να κάνει θραύση, όπως και οι πράσινοι, σε άμυνα και επίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο δεν αποτέλεσε εξαίρεση σε σχέση με ό,τι είχαμε δει στο πρώτο μέρος. Ο Άρης περιορίστηκε σε όλο δευτεραγωνιστή, για να μπει στη τέταρτη περίοδο από το -21 (44-65).

Η διαφορά κατέβηκε για λίγο κάτω από τους 20 (50-67), πριν πάει ξανά στους 25 (53-78), αλλά το ματς είχε μετατραπεί από ώρα σε τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 65-86 και συνάμα τη πρόκριση στα ημιτελικά του Πρωταθλήματος.

Πού κρίθηκε: Το 16-11 έγινε 16-31, με τον Άρη να μην σκοράρει για πάνω από 8′. Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφια διαφορά και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Παίκτες-κλειδιά: Ο Κασελάκης είχε 17 πόντους-5 ριμπάουντ με 4/4 τρίποντα, ο Παπαγιάννης 16 πόντους-7 ριμπάουντ-3 ασίστ με 8/8 δίποντα και ο Ουάιτ 14-4-5. Ο Νετζήπογλου ήταν ο μοναδικός ”διψήφιος” για τον Άρη με 12.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-48, 44-65, 65-85

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 9 (2/16 σουτ), Λόκετ 9 (1), Νετζήπογλου 12, Ουίλιαμς (1), Κέλι 5 (1), Τζουΐστον 4, Καμάρας 3 (1), Σχίζας 9 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πετανίδης, Κώττας

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μέικον 8 (2), Παπαγιάννης 16, Παπαπέτρου 2, Ουάιτ 14 (2), Σαντ-Ρος 4 (1), Σίβα (0/5 σουτ), Μποχωρίδης 6 (1), Κασελάκης 17 (4), Νέντοβιτς 4 (1), Χουγκάζ 6, Έβανς 8, Μαντζούκας