Ολυμπιακός: Συνέχισε από εκεί που το άφησε, +30 τον Προμηθέα στη Πάτρα (videos)

2022-06-01T20:11:43+00:00 2022-06-01T20:43:09+00:00.

01/Jun/22 20:11

vezenkov_promitheas

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος του Προμηθέα και σαρωτικός στη Πάτρα και με το 72-102, έκανε το 2-0 στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Κανένα πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στη Πάτρα.

Οι ”ερυθρόλευκοι” νίκησαν τον Προμηθέα με 72-102, στον δεύτερο ημιτελικό της σειράς για την Stoiximan Basket League και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από τους Τελικούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόλις για μία περίοδο, με τους νικητές να πατούν το γκάζι ειδικά στη τρίτη και να φτάνουν ακόμα και στο +35 (63-98), με τους Βεζένκοφ και Μάρτιν να κάνουν την διαφορά με 47 πόντους.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα σούταραν με 70% στο δίποντο και 43% στο τρίποντο, έχοντας 39 ριμπάουντ, 25 ασίστ και 13 λάθη, έχοντας φοβερά ποσοστά ευστοχίας σε ένα ακόμα παιχνίδι.

Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς, οι Πειραιώτες είχαν πάρει τη νίκη με το ευρύ 116-73.

Η σειρά επιστρέφει στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να υποδέχεται τον Προμηθέα για το Game 3 στις 4/6 (20:00, ΕΡΤ3).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Η εξέλιξη: O Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα και αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό με 7-4 και 3/5 σουτ. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν άμεσα με τους ΒεζένκοφΜάρτιν και πήραν προβάδισμα με 14-15, αλλά οι Πατρινοί δεν έχασαν την επαφή με το σκορ. Αντιθέτως, έκλεισαν τη πρώτη περίοδο στο -2 (18-20).

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Προμηθέα. Το 22-23 στο 11′ έγινε 26-38 στο 17′, με τον Σλούκα να δείχνει τον δρόμο στην ομάδα του με 8 πόντους, την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν έντονο επιθετικό πρόβλημα. Η διαφορά έμεινε σταθερά σε διψήφια επίπεδα, για να κλείσει το ημίχρονο στους 15 (31-46).

Η διαφορά ξέφυγε για τα καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την επίδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, για το 39-66 στο 24′. Ο Φόστερ προσπάθησε να ”μαζέψει” την απόσταση (46-68), αλλά δεν ήταν αρκετός για το 53-75 στο 30′.

Το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να αυξάνει την μέγιστη διαφορά τους στους 35 (63-98), χωρίς να αφήνει το πόδι από το γκάζι. Το τελικό 72-102 αποτυπώνει στον απόλυτο βαθμό την εικόνα του αγώνα.

Πού κρίθηκε: Το 18-20 της πρώτης περιόδου έγινε 31-46 στο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει ουσιαστικά το ματς με το 39-65 στο 24′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάρτιν ήταν εξαιρετικός με 17 πόντους (8/9 δίποντα)-6 ριμπάουντ, όπως και ο Βεζένκοφ με 20-10 και ο Σλούκας με 8 πόντους-6 ασίστ. Δεν ήταν αρκετός ο Φόστερ για τον Προμηθέα με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102

Προμηθέας (Γιατράς): Χαντ 7, Αγραβάνης Δ. 10, Γκίκας 2, Σίμπσον, Φόστερ 19, Ρέι, Γκραντ 6, Αγραβάνης Γ. 4, Λάγιος 6, Άντριτς 3, Μπαζίνας 3, Τανούλης 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8, Ντόρσεϊ 4, Φαλ 7, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 8, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 9, Σλούκας 8, Μάρτιν 17, Ζαν-Σαρλ 8, ΜακΚίσικ 3, Έισι 6

Μπαρτζώκας: “Αν παίζαμε τελικούς αμέσως μετά το Final Four θα είχαμε πρόβλημα”

Σάσα Βεζένκοφ: Έχει ΔΙΑΛΥΣΕΙ τη στατιστική στα Playoffs, αλλά “με ενδιαφέρει μόνο το πρωτάθλημα”

Προμηθέας – Ολυμπιακός: Υποδειγματικός αιφνιδιασμός και κάρφωμα του Παπανικολάου (video)