Προμηθέας: Τα ΡΕΚΟΡ καριέρας του Γκίκα και το πατρινό τρίποντο “πάρτι” στη Λάρισα! (videos)

2022-06-21T18:20:32+00:00 2022-06-21T18:40:16+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

21/Jun/22 18:20

Ο Νίκος Γκίκας χάρη σε μία από τις κορυφαίες εμφανίσεις της καριέρας του οδήγησε τον Προμηθέα Πάτρας σε μεγάλο διπλό κόντρα στη Λάρισα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Προμηθέας Πάτρας πραγματοποιώντας ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο στον “κάμπο” με συνολικό επιμέρους σκορ 60-31 κέρδισε τη Λάρισα με 94-76 επιστρέφοντας από το -11 του ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των Μικρών Τελικών της Stoiximan Basket League η οποία και θα κριθεί σε Game 5 στις 23 Ιουνίου στο “Δημήτρης Τόφαλος”.

Μπορεί ο Γκραντ να ήταν ο μοναδικός παίκτης της ομάδας του Μάκη Γιατρά που διακρίθηκε και στα δύο ημίχρονα της αναμέτρησης στη Λάρισα, όμως ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Προμηθέα ήταν ο διεθνής γκαρντ Νίκος Γκίκας ο οποίος μάλιστα σήμερα (21/6) κλήθηκε και στην 24άδα του Δημήτρη Ιτούδη για το παιχνίδι της Εθνικής Ομάδας κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία (30/6) για τα Προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2023.

Ο 31χρονος γκαρντ ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού σε σκορ και δημιουργία “διαλύοντας” την άμυνα των παικτών του Φώτη Τακιανού και απολύτως δίκαια αναδείχθηκε MVP της αναμέτρησης, ενώ οδήγησε και την ομάδα του στο “πάρτι” των 6,75 με 10/18 τρίποντα στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο σε σχέση με τα 2/7 του πρώτου εικοσαλέπτου.

Ο Γκίκας σε 33:50 που βρέθηκε στο παρκέ είχε 20 πόντους με 8/12 σουτ και 4/8 τρίποντα, 13 ασίστ με μόλις 1 λάθος (!), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 κερδισμένα φάουλ, κάνοντας μάλιστα season high σε πόντους και ασίστ τα οποία είναι και ισοφάριση των ρεκόρ καριέρας του στην Α1!

Για την ακρίβεια ο Έλληνας περιφερειακός είχε πετύχει ξανά 20 πόντους με τη φανέλα του Προμηθέα την 1η Απριλίου του 2017 στη νίκη επί της Κύμης με 81-57 για τη Stoiximan Basket League, ενώ μοίρασε άλλες δύο φορές στο παρελθόν 13 τελικές πάσες στις 9 Μαΐου του 2018 στο 98-87 κόντρα στο Λαύριο και στις 18 Νοεμβρίου του 2017 απέναντι στα Τρίκαλα.

Το ρεκόρ καριέρας σε πόντους του Νίκου Γκίκα συνολικά είναι οι 23 πόντοι που σκόραρε στην Α2 δις με τη φανέλα του Φιλαθλητικού το 2012 και το 2013, ενώ τα 4 εύστοχα τρίποντα με τη Λάρισα είναι η καλύτερη ατομική του επίδοση από τα 6,75 στην Α1 ισοφαρίζοντας τα 4 που πέτυχε το 2014 δύο φορές, ενώ στο παρελθόν ευστόχησε σε 5 μόνο σε αγώνα της Α2.