Επιβλητικός Παναθηναϊκός το… διασκέδασε με Λαύριο πριν τη “διαβολοβδομάδα”! (videos)

2022-10-16T16:54:45+00:00 2022-10-16T17:28:44+00:00.

16/Oct/22 16:54

Ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Basket League με 93-70 επί του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ έχοντας για πρωταγωνιστές τους Μαντζούκα, Παπαγιάννη και Πονίτκα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μπορεί να ζορίστηκε μέχρι και το 24ο λεπτό από το Λαύριο στο ΟΑΚΑ, όμως “σφίγγοντας” την άμυνα της και έχοντας πολλούς πρωταγωνιστές στο παρκέ “καθάρισε” το παιχνίδι και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Basket League με 93-70.

Πλέον ο Παναθηναϊκός μετά την πρώτη του νίκη στη Basket League ετοιμάζεται για τη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου αρχικά θα αγωνιστεί στο Βερολίνο με την Άλμπα (19/10) και στη συνέχεια θα φιλοξενήσει τη Μονακό (21/10).

“Καυτός” Παναθηναϊκός από τα 6,75 και +12 στο ημίχρονο!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε ο Παναθηναϊκός στο ματς και με 5/5 τρίποντα (2/2 Π. Καλαϊτζάκης, 1/1 Παπαγιάννης) προηγήθηκε με 17-8 στο 5ο λεπτό. Το Λαύριο αντέδρασε με σερί 10-0 και τον Κόουλ να έχει ήδη 8 πόντους και προσπέρασε με 18-17 (στο 9′) μετρώντας 7/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους πράσινους μπροστά με 20-18 μετά από καλάθι και φάουλ του Λι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τριφύλλι βρήκε ξανά ρυθμό από τα 6,75 με τρίποντα των Π. Καλαϊτζάκη (9π.) και Γκριγκόνις και επιμέρους σκορ 11-5 προηγήθηκε και πάλι με +8 (31-23 στο 14′). Με 2/2 βολές του Πονίτκα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 πόντους (40-29 στο 17′), ενώ στη συνέχεια ο Γκριγκόνις φάνηκε να τραυματίζεται μετά από σύγκρουση με τον Νικολαΐδη.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-40 μετά από νέο τρίποντο του Μαντζούκα (8π, 2/2 τριπ.) και τους πράσινους να έχουν συνολικά 9/14, ενώ οι αντίπαλοι τους μόλις 1/18.

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τον Λι να κάνει με τρίποντο το 55-40 (στο 21′), όμως το Λαύριο απάντησε με σερί 9-0 και μείωσε σε 55-49 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με Γκουντάιτις – Πονίτκα και ανέβασαν τη διαφορά με σερί 5-0 στους 11 (60-49 στο 26′), ενώ ο ψηλός του Παναθηναϊκού προσφέροντας συνεχώς πόντους από βολές (6/10) έκανε το 66-52 (στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έληξε με το Λαύριο πίσω με 76-57 μετά από buzzer beater τρίποντο του Ζάρα και τους Παπαγιάννη, Μαντζούκα και Πονίτκα να κάνουν τη διαφορά στο παρκέ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να ανοίγει το rotation και τη διαφορά στο 34ο λεπτό να είναι στους 27 (86-59) με τους παίκτες του να προσφέρουν και θέαμα πέρα από ουσία. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός προηγούνταν με 91-61 και στο φινάλε πήρε την άνετη και δίκαιη νίκη με 93-70.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 24-17 προηγήθηκε με +19 (76-57) διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μαντζούκας ήταν πάρα πολύ καλός με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Πονίτκα με 10 πόντους, 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ο Παπαγιάννης με 15 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 μπλοκ και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40,  76-57, 93-70