Απόλλωνας: Πήρε το “θρίλερ” και την πρώτη νίκη στη Basket League κόντρα στην Καρδίτσα (videos)

2022-10-22T17:14:26+00:00 2022-10-22T18:38:57+00:00.

22/Oct/22 17:14

Την πρώτη του νίκη στη Basket League πανηγύρισε ο Απόλλωνας με 78-72 επί της Καρδίτσας στην παράταση, μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.

Ο Απόλλωνας Πάτρας πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στη Basket League με 78-72 κόντρα στην Καρδίτσα, σε ένα παιχνίδι όπου απώλεσε διψήφια προβαδίσματα, ο Αγραβάνης το έστειλε στην παράταση, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι με εκπληκτική άμυνα (2 πόντους) “λύγισαν” την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με ρεκόρ 1-2 και έχουν μπροστά τους εντός έδρας αναμετρήσεις για την 4η αγωνιστική, με τον Απόλλωνα να υποδέχεται το Περιστέρι και την Καρδίτσα τον Προμηθέα στις 29 Οκτωβρίου.

“Ξέσπασε” στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας και πήγε με +11 στα αποδυτήρια

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους γηπεδούχους το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πατρινούς μπροστά με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Καρδίτσα δεν άφηνε τον Απόλλωνα να ξεφύγει στο σκορ και με τρίποντο του Αθηναίου στο 15ο λεπτό ισοφάρισε σε 26-26 (στο 15′).

Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, “έτρεξαν” επιμέρους σκορ 14-3 και με τον Τέιλορ να έχει 13 πόντους, έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με ένα πολύτιμο +11 (40-29)!

Το γύρισε η Καρδίτσα και το έκανε “θρίλερ”!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Πάτρα ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους, να μπαίνουν πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 14-7, να μειώνουν σε 47-43 (στο 25′). Τέιλορ και Ντέιβις αποκατέστησαν την τάξη στο παρκέ, αφού οδήγησαν τον Απόλλωνα σε επιμέρους σκορ 8-2 και ξανά στο +10 (55-45 στο 28′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 60-47 και τους Πατρινούς, να είναι το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα της Καρδίτσας και ο Μπέιτμον με σερί καλάθια (12π) έφεραν επιμέρους σκορ 10-1 για τους φιλοξενούμενους και τη διαφορά στους 2 (61-59) στο 35ο λεπτό. Ο Χάντερ στο 36′ με δύσκολο σουτ από μέση απόσταση μείωσε σε 64-63, ενώ ο Πρίτζετ λίγο μετά έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 65-64!

Ο εξαιρετικός Μπόγρης (9π, 8ριμπ. 4ασ. 2κλεψ) με 1/2 βολές και τρεις σερί πόντους ισοφάρισε σε 67-67 στο 38ο λεπτό και ο Τζόουνς στα 58” έκανε το 69-67 για τον Απόλλωνα. Ο Μπέιτμον στα 23” μετά από λάθος του Καράμπελα δέχθηκε μπλοκ από τον Σίλα σε λέι απ στον αιφνιδιασμό και μετά από λάθος του Μπέιτμον σε επαναφορά ο Καράμπελας έκανε 1/2 βολές και το σκορ 70-67.

Όμως ο Αγραβάνης με ένα απίθανο τρίποντο στο 1,7 από περίπου στα 8,5 μέτρα μαρκαρισμένος ισοφάρισε σε 70-70! Το ματς πήγε στην παράταση, αφού ο Ντέιβις αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Παράταση

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Καρδίτσα δεν πέτυχε κανέναν πόντο σε 4:30 λεπτά και με σερί 8-0 από τους Πατρινούς βρέθηκε πίσω στα 35” πριν το τέλος με 78-70 και έχασε το ματς με 78-72.

Που κρίθηκε: Στην παράταση όπου η Καρδίτσα δεν πέτυχε πόντο για περισσότερα από 4′ λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 78-70, διαφορά που δεν μπορούσε να καλύψει στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τέιλορ ήταν φανταστικός με 24 πόντους (8/14 σουτ), 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Ντέιβις με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72.