Απόλλωνας – Περιστέρι 71-77: Ο Ντένμον έκανε τη διαφορά στην Πάτρα! (videos)

2022-10-29T17:58:50+00:00 2022-10-29T18:36:12+00:00.

29/Oct/22 17:58

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη πανηγύρισε το πρώτο του φετινό διπλό στη Basket League με 77-71 επί του Απόλλωνα Πάτρας και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-2.

Αν και έχασε προβάδισμα 13 και 10 πόντων το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη “απέδρασε” στο τέλος από την Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα με 77-71 και πήρε το πρώτο του φετινό διπλό στη Basket League, με πρωταγωνιστές τους Ντένμον, Μπιλάν και Τζούστον.

Πλέον το Περιστέρι με ρεκόρ 2-2, ετοιμάζεται για την εκτός έδρας “μάχη” (1/11, 19:30) του Basketball Champions League με τη Ρίτας, ενώ ο Απόλλωνας με 1 νίκη και 3 ήττες στο Πρωτάθλημα, θα αντιμετωπίσει τον Άρη (5/11) στη Θεσσαλονίκη.

Το γύρισε από το -13 με την… επίθεση ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο!

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε το Περιστέρι στο ματς με 2/2 τρίποντα και με τον Μπιλάν να έχει 7 πόντους και 4 ριμπάουντ προηγήθηκε με 17-4 (στο 5′)! Οι Πατρινοί με σερί 6-0 μείωσαν σε 17-10 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Απόλλωνα να μειώνει σε 23-22 βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση με 2/3 τρίποντα και 8/14 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Τέιλορ, Ντέιβις και Σιλά είχαν μαζί 22 πόντους για τον Απόλλωνα και δεν άφηναν το Περιστέρι, να “χτίσει” και πάλι μία διαφορά “ασφαλείας” προσπερνώντας για πρώτη φορά στο σκορ με 31-29 (στο 14′).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέρασε και πάλι μπροστά με 36-33 (στο 17′) με τον Μπιλάν να κυριαρχεί (13π, 6ριμπ) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ των Πατρινών 11-3 και προβάδισμα με 44-39, έχοντας συνολικά 17/29 σουτ, έναντι των 3/14 μακρινών σουτ του Περιστερίου.

Προηγήθηκε και πάλι με +10 το Περιστέρι, το καθάρισε ο Ντένμον

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πάτρα ξεκίνησε με το Περιστέρι να έχει μπαίνει στο παρκέ απόλυτα συγκεντρωμένο και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 20-5 και 3/6 τρίποντα έκανε την ανατροπή σε 59-49 (στο 25′)!  Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 62-57 (στο 27′) με δικό τους επιμέρους σκορ 8-3 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 66-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο o Απόλλωνας έπαιξε εξαιρετική άμυνα για τρία λεπτά, όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 72-63 στο 35ο λεπτό.

Τρία λεπτά πριν το τέλος οι Πατρινοί μείωσαν και πάλι σε 72-68 με τον Μπόγρη και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς, όμως ο clutch Ντένμον με 5 σερί πόντους έκανε το σκορ 77-68 στο 1:40 και ουσιαστικά “καθάρισε” το ματς. Στη λήξη το Περιστέρι πήρε το πρώτο του φετινό διπλό με 77-71.

Που κρίθηκε: Στο 37′ ο Απόλλωνας μείωσε σε 72-68, όμως ο Ντένμον με 2/2 βολές και τρίποντο έκανε το 77-68 στο 1:40 και τελείωσε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντένμον, που αν και είχε 5 λάθη, με 24 πόντους (5/10 τριπ.), 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ έκανε τη διαφορά στο τέλος για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77