Κολοσσός – ΠΑΟΚ 80-76: Είχε Σταρκς, είχε και τη νίκη! (videos)

2022-11-05T17:13:15+00:00 2022-11-05T19:54:20+00:00.

05/Nov/22 17:13

starks_kolossos_paok

Ο Κολοσσός πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ με 80-76.

Στο τέλος είχε… Σταρκς και κέρδισε!

Ο Κολοσσός επέστρεψε στις νίκες μετά το 80-76 κόντρα στον ΠΑΟΚ, για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League.

O Αμερικανός των Ροδιτών ήταν όλα τα λεφτά με 29 πόντους, ενώ ο Γιαννόπουλος είχε 4/4 βολές στο φινάλε.

Όσο για τους ηττημένους του 3-2, δεν έφτανε ο Χαντς των 24 πόντων, με τον Ράιλι να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού και να μην αγωνίζεται.

Οι νικητές, από την άλλη, ανέβηκαν στο 2-3 και παραμένουν αήττητοι εντός έδρας.

Για την έκτη αγωνιστική, ο Κολοσσός φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (19/11), ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Προμηθέα (20/11).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 4-12, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση (7-14). Ο Κολοσσός ”έσφιξε” την άμυνά του, πήρε αυτοπεποίθηση και με τον Μορέιρα κύριο εκφραστή, μπόρεσε να κλείσει τη πρώτη περίοδο στο -1 (15-16).

Ο Ανγκολέζος συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό, αλλά ο Φράνκε έκανε το ίδιο από πλευράς φιλοξενούμενων και έτσι το ματς είχε μετατραπεί σε ντέρμπι από πολύ νωρίς, με καμία ομάδα να μην ξεφεύγει στο σκορ. Φτάσαμε, έτσι, στο 35-38 του ημιχρόνου υπέρ του ΠΑΟΚ.

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο, με τον Κολοσσό και τον ΠΑΟΚ να παίρνουν εναλλάξ το προβάδισμα, με τους Σταρκς και Χαντς αντίστοιχα να δίνουν επιπλέον ώθηση στις ομάδες τους, πριν οδηγηθούμε στο 53-54 υπέρ των Θεσσαλονικών στο 30′.

Το παιχνίδι πήρε… άγρια ομορφιά, με τον Σταρκς να δείχνει τον δρόμο, για το 69-66 στο 37′, αλλά ο Χαντς ”μίλησε” ξανά (69-69). Ο πρώτος έκανε το 73-71 στο -48”, ο Ρένφρο μέτρησε 0/2 βολές και ο Γιαννόπουλος ”έγραψε” το 75-71 (2/2 βολές) στο -22” και το 77-73, πριν ο Χαντς μείωσε σε 77-76 (-2”), για το τελικό 80-76 με βολές του Όσμπορν.

Πού κρίθηκε: Σταρκς και Γιαννόπουλος είχαν 6/6 βολές στο τελευταίο λεπτό, με τον Ρένφρο να έχει 0/2 με το σκορ στο 73-71.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σταρκς ήταν εξαιρετικός και πάλι με 29 πόντους και 10/19 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 29, Χρυσικόπουλος 8, Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8, Γιαννόπουλος 7, Μορέιρα 14, Όσμπορν 3, Μπιλλής, Μπαρσέλο, Ιορδάνου, Τιγκ 7, Στεφάνοβιτς 2

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18, Τσιακμάς 5, Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 3, Ρένφρο 9, Ράιλι, Χαντς 24, Πόλι 5, Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4

Ηλίας Παπαθεοδώρου: ”Ήρθαμε εδώ 47 ετών και θα φύγουμε 250”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Κολοσσού:

”Eίχαμε να αντιμετωπίσουμε έναν πολύ καλό αντίπαλο, φτάσαμε στο τέλος σε ματς θρίλερ και πήραμε τη νίκη και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Ήρθαμε εδώ 47 ετών και θα φύγουμε 250. Το μπάσκετ έχει τις καλές και τις κακές του στιγμές αλλά η προσπάθεια μετράει. H ομάδα κερδίζει και χάνει μαζί, κάποιος παίζει καλά, κάποιος όχι, εμείς είμαστε εδώ να βοηθήσουμε τους παίκτες για να παίξουν καλύτερα”

Άρης Λυκογιάννης: ”Συγκλονιστική η προσπάθεια των παικτών μου”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

”Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη του. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την πραγματικά συγκλονιστική προσπάθεια που κάνουν, παίζοντας ένα πολύ απαιτητικό εκτός έδρας παιχνίδι, μετά από πολύ μεγάλο ταξίδι και καθ’ οδόν προς τη Μάλαγα, αλλά και κατά την επιστροφή. Νομίζω ότι τα έδωσαν όλα. Έπαιξαν και για τις δύο απουσίες των Αμερικανών που είχαμε.

Τον Ντάρκο-Κέλι, ο οποίος τραυματίστηκε στο παιχνίδι με τη Μάλαγα και για τον Ράιλι, ο οποίος έχει μία διάταση στον δικέφαλο και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε τη θλάση σήμερα. Δεν ήταν έτοιμος κι αυτός να παίξει. Νομίζω ότι ήμασταν απόλυτα ανταγωνιστικοί. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είχαμε πολύ μεγάλη ευκαιρία σήμερα να κερδίσουμε το παιχνίδι. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Συνεχίζουμε και συγκεντρωνόμαστε να δουλέψουμε στη διακοπή, να δούμε τι θα κάνουμε με αντικατάσταση παίκτη και να προετοιμαστούμε για τα υπόλοιπα παιχνίδια που έρχονται”

Άρης – Απόλλωνας: Αμυντικός εξολοθρευτής με Τολιόπουλο εκτελεστή!