Άρης – Απόλλωνας 70-57: Αμυντικός εξολοθρευτής με Τολιόπουλο εκτελεστή! (videos)

2022-11-05T16:55:40+00:00 2022-11-05T19:55:54+00:00.

05/Nov/22 16:55

Ο Άρης, έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Τολιόπουλο, έκανε την ανατροπή και επικράτησε του Απόλλωνα με 70-57.

Ο Άρης, μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι και παρά την απουσία του Χάγκινς, πήρε τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα με , κάνοντας το 3-2 (στο 1-4 οι Πατρινοί)

Ο Απόλλωνα βρέθηκε στο +14 στο ξεκίνημα, όμως ο Άρης, έχοντας μπροστάρη τον Βασίλη Τολιόπουλο, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με +13.

Ο Τολιόπουλος είχε 23 πόντους και 4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 17 πρόσθεσε ο Νότε.

Από την άλλη οι 21 πόντοι του Γκρίφιν και η γεμάτη εμφάνιση του Καράμπελα (9π., 6ασ., 7κλ.) δεν ήταν αρκετά για τον Απόλλωνα.

Η εξέλιξη:

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε τον Άρη, ο οποίος βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ! Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 14 (6-20, 7’), με το δεκάλεπτο να κλείνεις το 11-22.

Ο Άρης ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Ο Τολιόπουλος πήρε την ομάδα στις πλάτες του και έφερε τους Θεσσαλονικείς ξανά σε κατάσταση διεκδίκησης της νίκης!

Το ημίχρονο έκλεισε στο 30-32, ενώ ένα σερί 10-0 στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου έκανε το σκορ 40-32 για τον Άρη. Ο Γκρίφιν και ο Ντέιβις έβαλαν ξανά τον Απόλλωνα στο ματς (47-47, 30’), όμως στο τέταρτο ήρθε και πάλι η ώρα του Βασίλη Τολιόπουλου.

Ο διεθνείς γκαρντ έβαλε μεγάλα σουτ και έστειλε τον Άρη στο +10 για πρώτη φορά (64-54, 36’), με τη συνέχεια να είναι μια τυπική διαδικασία. Η διαφορά έφτασε και στους 14, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει τον Άρη νικητή με 70-57.

Παίκτης κλειδί:

Μα ΦΥΣΙΚΑ ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος! Ο διεθνής γκαρντ έκανε σπουδαία δουλειά για τον Άρη και ήταν εκείνος που ουσιαστικά σήμανε την αντεπίθεση, αλλά και καθάρισε το παιχνίδι στο τέλος. Συνολικά είχε 23 πόντους με 4/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σε μια γεμάτη εμφάνιση.

Πού κρίθηκε:

Η άμυνα του Άρη ήταν το σημείο κλειδί για την αναμέτρηση. Οι Θεσσαλονικείς, μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο βρέθηκαν πίσω με 11-22, δέχθηκαν ΜΟΛΙΣ 35 πόντους σε 30′, σκοράροντας από την άλλη 59.

Δεκάλεπτα: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότε 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.

Καστρίτης: “Θα πάρουμε 7ο ξένο”

Ο Γιάννης Καστρίτης μίλησε μετά το τέλος του αγώνα με τον Απόλλωνα, κάνοντας αφιέρωση της νίκης. Όσα είπε ο προπονητής του Άρη στη συνέντευξη Τύπου…

Αρχικά ανέφερε: “Αυτό που έκαναν τα παιδιά ήταν υπεράνθρωπο, ήταν συγκλονιστικός ο κόσμος μας σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Αφιερώνω την προσπάθεια και τη νίκη μας σε έναν μεγάλο φίλο και Αρειανό. Είμαστε δίπλα του και τον στηρίζουμε και μακάρι να απαλύνουμε κάπως τον πόνο του.

Χρειάζεται μεγάλη θέληση και προσέγγιση αμυντική, όταν χάνεις τον βασικό σου πλέιμεικερ στα μέσα της εβδομάδας. Στο ξεκίνημα του αγώνα στη ζώνη του Απόλλωνα ήμασταν διστακτικοί και δεν παίζαμε άμυνα. Τα παιδιά αντέδρασαν και πήραμε τη νίκη. Χρειάζεται συνέπεια και να είμαστε κοντά στο πλάνο μας, με ένταση και ενέργεια στην άμυνα. Ο κόσμος μας έδωσε τεράστια ώθηση, θα ήταν δύσκολο χωρίς αυτούς”.

Για τον Μήτρου-Λονγκ: “Χθες ήρθε, ήταν χωρίς προπόνηση και δεν ήξερε καλά-καλά τα ονόματα των συμπαικτών του. Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται σε ένα παιχνίδι, μπορεί να χρειαζόταν να μπει για λίγο”.

Για τα μεταγραφικά: “Έχουμε κάνει κάποιες κινήσεις, στόχος μας είναι να πάρουμε κι άλλο ξένο, να πάμε στους 7 ξένους και αυτός θα παίζει στην περιφέρεια”.

Βετούλας: “Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε 11 φάουλ και ο Άρης 3”

Έντονα παράπονα από τη διαιτησία είχε ο Νίκος Βετούλας, τα οποία και εξέφρασε στις δηλώσεις του στην ΕΡΤ:

“Στα τελευταία 4 λεπτά πάθαμε μπλακ-άουτ, δεν ανταπεξήλθαμε στην πιεστική άμυνα του Άρη που ήταν στα όρια του φάουλ. Το να παίζεις στο Αλεξάνδρειο είναι πολύ δύσκολο. Έχουμε συγκεκριμένους στόχους και αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια.

Εμείς πρέπει να βελτιώσουμε αυτό για το οποίο είμαστε υπεύθυνοι εμείς, για άλλα πράγματα να βελτιώσουν εκείνοι που είναι υπεύθυνοι για να ομορφύνει το μπάσκετ. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε 11 φάουλ ενώ παίζαμε ζώνη και ο Άρης που πίεζε είχε μόνο 3”.