Κολοσσός ήταν… ο Απόλλωνας: Μεγάλη νίκη των Πατρινών με σαρωτική τέταρτη περίοδο (videos)

2022-12-03T17:53:09+00:00 2022-12-03T19:29:53+00:00.

03/Dec/22 17:53

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI)

Ο Απόλλωνας πήρε μία σπουδαία νίκη με 85-66 κόντρα στον Κολοσσό με τρομερή τέταρτη περίοδο, για την όγδοη αγωνιστική της Basket League.

Μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ μετά το 30′.

Ο Απόλλωνας νίκησε εύκολα τον Κολοσσό με 85-66, για την όγδοη αγωνιστική της Basket League, κάνοντας πράγματα και θαύματα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Πατρινοί ”έγραψαν” ένα επιμέρους 21-4 και από το +3 βρέθηκαν στο +20, με τους Ροδίτες να παθαίνουν ”μπλακ άουτ”, απόντος του τραυματία Σταρκς (14′).

Τέιλορ και Ντέιβις με 37 πόντους υπέγραψαν το 3-5 των νικητών, με τον Κολοσσό (9 πόντοι μετά το 30′) να έχει επίσης 3-5 χωρίς εκτός έδρας νίκη.

Για την ένατη αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται από τον Προμηθέα στο ντέρμπι της Πάτρας (10/12), ενώ ο Κολοσσός υποδέχεται το Περιστέρι (10/12).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 8-2, την ώρα που ο Κολοσσός είχε μόλις 1/6 σουτ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να έχουν 6/9 σουτ, κάτι που έφερε και το +7 (17-10) στο 7′. Η διαφορά αυτή έμεινε μέχρι και το φινάλε της πρώτης περιόδου, για το 23-16.

Οι Ροδίτες είχαν 0/6 τρίποντα, ο Μπόγρης μπήκε στην εξίσωση των Πατρινών και κάπως έτσι φτάσαμε στο 30-20 μετά από 13′. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση (32-25), όμως ο Απόλλωνας είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς, για να φτάσει στο 46-39 του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός (και ο Μορέιρα) βγήκε πιο δυνατά στη τρίτη περίοδο και με επιμέρους 4-9, έφτασε στο ένα καλάθι από τον Απόλλωνα (50-48). Και ενώ οι Πατρινοί ξέφυγαν και πάλι με 59-51, είδαν τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν εκ νέου με 60-57 στο 30′.

Τέιλορ και Ντέιβις βγήκαν μπροστά για τον Απόλλωνα και υπέγραψαν το 21-4, που ακολούθησε στη τέταρτη περίοδο (81-61). Με λιγότερο από 5′ να απομένουν και τον Κολοσσό να έχει ουσιαστικά ”παραδοθεί”, το ματς τελείωσε σε εκείνο το σημείο, για το τελικό 85-66.

Πού κρίθηκε: Στο 15-4 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, που μετέτρεψε το 60-57 σε 81-61.

Παίκτης-κλειδί: Τέιλορ και Ντέιβις έκαναν την δουλειά για τους νικητές με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

Απόλλωνας (Βετούλας): Γκρίφιν 7 , Βησσαρίου 5, Σίλα 6, Τέιλορ 20, Καράμπελας 9, Ντέιβις 17, Μπόγρης 8, Χέινς-Τζόουνς 2, Καλχούν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 11

Κολοσσός (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 4, Όσμπορν 4, Κόφι 6, Κατσίβελης 6, Γιαννόπουλος 15, Μορέιρα 16, Χρυσικόπουλος 7, Ντίξον 8, Μπίλλης, Χατζηδάκης, Ιορδάνου, Τιγκ

Ο βοηθός του Νίκου Βετούλα, Σπύρος Δεράος, τόνισε πως ο Απόλλωνας είχε πολύ καλή κίνηση στην επίθεση και ταυτοποίηση στην άμυνα και τους έδωσε συγχαρητήρια, ενώ τους ευχήθηκε κουράγιο για τη συνέχεια.

«Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για την επίτευξη των στόχων μας. Ήταν πολύ μεστή η εμφάνισή μας σε πολλά επίπεδα και αμυντικά και επιθετικά, είχαμε πολύ καλή κίνησή στην επίθεση και αυτοπεποίθηση στην άμυνα, είδαμε πολλά παιδιά να κάνουν βουτιές για μία κατοχή. Τους δίνουμε συγχαρητήρια για τη νίκη που μας δίνει κουράγιο για να συνεχίσουμε το ίδιο στους επόμενους αγώνες»

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τόνισε πως ο Απόλλων Πάτρας ήταν πολύ ανώτερος από τον Κολοσσό σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και του έδωσε συγχαρητήρια, ενώ έδωσε και σύνθημα για τη συνέχεια.

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη δίκαιη νίκη του. Ήλεγξε το παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος, ήταν καλύτερος, εμείς δεν είχαμε έρθει στο γήπεδο, ειδικά στο κομμάτι της άμυνας ήμασταν απαράδεκτοι. Όταν ο αντίπαλος σκοράρει τόσους πόντους και με 75% στο δίποντο, οι αντίπαλοι δεν υπήρχαν. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα, εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια μας»