Πάρτι του Άρη στο κατάμεστο Παλέ απέναντι στο Λαύριο! (videos)

2022-12-04T17:00:19+00:00 2022-12-04T17:37:55+00:00.

04/Dec/22 17:00

Ο Άρης συνεχίζει την καλή πορεία του στη φετινή Basket League και κέρδισε εντός έδρας και το Λαύριο του 0-8 ρεκόρ με 87-61 και έφτασε τις τρεις σερί νίκες στο “Αλεξάνδρειο”.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε για 30′ λεπτά στο κατάμεστο “Αλεξάνδρειο” απέναντι στο Λαύριο και πήρε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα με 87-61 απέναντι στο Λαύριο, που δεν έχει καμία νίκη και με πρωταγωνιστές τους Χόρχλερ, Τολιόπουλο και Γκούντγουϊν.

Πλέον ο Άρης με ρεκόρ 5-3 και μετρώντας τρεις σερί εντός έδρας νίκες (4/5 συνολικά) εδραιώνει τη θέση του στην πρώτη πεντάδα, ενώ το Λαύριο με 0/8 παραμένει τελευταίο.

Κυρίαρχος στο πρώτο μέρος ο Άρης

Εξαιρετικό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και ο Άρης με τον Χόχλερ να κάνει τη διαφορά (11 πόντους) προηγήθηκε με 19-11 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 25-18 και τους γηπεδούχους να έχουν 10/16 σουτ και ο Ιωνικός 8/10 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Λαύριο άρχισε να βελτιώνεται στην άμυνα και με τον Φλαγκ να προσφέρει πόντους μείωσε σε 28-25 (στο 13′). Ο αγώνας διακόπηκε στο 14ο λεπτό με το σκορ στο 31-26 μετά από εντολή της Βασιλικής Τσαρούχα, ενώ όταν συνεχίστηκε  οι γηπεδούχοι πέρασαν και πάλι μπροστά με +9 (37-28 στο 17′) μετά από τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο να βρίσκεται πίσω με -16, αλλά να μειώνει σε 48-35 με 3/3 βολές του Γκρέι στη λήξη,

Το “καθάρισε” από το τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησε με τους Τολιόπουλο – Νετζήπογλου να διατηρούν μία διψήφια διαφορά (57-46 στο 25′) για τον Άρη, παρότι το Λαύριο παρουσίαζε καλύτερη εικόνα.

Το προβάδισμα των κίτρινων επανήλθε στους 16 πόντους (63-47 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με το Λαύριο πίσω με 65-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τον Άρη να προηγείται με 72-56 στο 35ο λεπτό και να έχει “κλειδώσει” τη νίκη. Δύο λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 78-57 και στη λήξη οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη με 87-61.

Που κρίθηκε: Το Λαύριο στο 13ο λεπτό μείωσε για πρώτη φορά στους 3 (28-25), όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με επιμέρους σκορ 20-10 και το +13 (48-35) με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια, δεν κατάφερε ποτέ το Λαύριο να το ανατρέψει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χόρχλερ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Τολιόπουλος με 10 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61