Μπέικον: Άργησε να πάρει μπρος στο δεύτερο ημίχρονο, “άργησε” κι ο Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ (videos)

2022-12-05T21:12:10+00:00 2022-12-05T22:01:03+00:00.

05/Dec/22 21:12

Ο Ντουέιν Μπέικον βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό, αλλά δεν ήταν αρκετός για να κερδίσει τον Ολυμπιακό.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός βγήκε νικητής από το ντέρμπι της Basket League με τον Παναθηναϊκό (68-66), για την ένατη σερί νίκη του σε ”αιώνιο” ντέρμπι.

Όλα τα φώτα είχαν πέσει πάνω στον Ντουέιν Μπέικον, με τον Αμερικανό να τονίζει κατά την άφιξή του στην Ελλάδα πως μπορεί η ομάδα του να κερδίσει με αυτόν.

Τελικά, θα πρέπει να περιμένει μέχρι τις 30/12 και το ντέρμπι του ΟΑΚΑ για την 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, καθώς αυτό του ΣΕΦ δεν είχε θετική κατάληξη.

Ο ίδιος, πάντως, έκανε σπουδαίο ματς, ακόμα κι αν ήταν αυτός, που αστόχησε στο τρίποντο νίκης στο φινάλε.

Συγκεκριμένα, σε 36:16′ είχε 20 πόντους (7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, όντας ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού και δεύτερος του ματς (Σάσα Βεζένκοφ 22).

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Μπέικον είχε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι, για να σκοράρει ακόμα επτά στη τέταρτη περίοδο και συγκεκριμένα μετά το 38:43′ (3/5 σουτ).

Από τα δικά του χέρια ήρθε το 67-66 στο -5” με δύσκολο τρίποντο, σουτ που τελικά δεν έκανε την διαφορά στο φινάλε.

Έμεινε στο παρκέ περισσότερο από όλους τους ”πράσινους”, ενώ είχε τα 19 (9/19, 47,36%) από τα 61 σουτ της ομάδας του, δηλαδή ήταν υπεύθυνος για το 31,14%.

Τέλος, ήταν ανάμεσα στους δύο παίκτες του Παναθηναϊκού, που επιλέχτηκε να περάσει από έλεγχο ντόπινγκ. Ο άλλος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης.

Παναθηναϊκός: “Αλλοίωση αποτελέσματος στο ΣΕΦ”

Basket League: Απόλυτο αφεντικό ο Ολυμπιακός, δικό του από τώρα το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs

Ολυμπιακός: Στο 9-0 το σερί με την πιο δύσκολη νίκη όλων!

Μπαρτζώκας: “Λάθος προσέγγιση να θεωρούμε ότι πρέπει να κερδίζουμε τον Παναθηναϊκό με 20 πόντους”

Ράντονιτς: “Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε, μας στοίχησαν τα πολλά λάθη”

Πάρις Λι: Βγήκε μπροστά για τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, αλλά “πρέπει να μάθουμε από αυτό το παιχνίδι” (videos)

Μουστάφα Φαλ: Το “γαλλικό κλειδί” για την επικράτηση του Ολυμπιακού στο ντέρμπι! (videos)

Ο ακούραστος Βεζένκοφ MVP του Ολυμπιακού ΚΑΙ κόντρα στον Παναθηναϊκό! (videos)

Κάνααν: “Έχει βελτιωθεί ο Παναθηναϊκός”