Παναθηναϊκός: Τόπο στα νιάτα με 100άρα επί του Ιωνικού! (videos)

2023-01-28T19:57:06+00:00 2023-01-28T22:06:08+00:00.

28/Jan/23 19:57

panathinaikos-iwnikos

Ο Παναθηναϊκός των πολλών νεαρών είχε εύκολο έργο κόντρα στον Ιωνικό στο ΟΑΚΑ τον οποίο κέρδισε εύκολα με 102-70 για τη Basket League και επικεντρώνεται στη δύσκολη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα επί ισπανικού εδάφους.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του κόουτς Ράντονιτς παρουσιάστηκε σοβαρή και με πολλούς πρωταγωνιστές και τους Σαμοντούροφ, Αβδάλα και Χουγκάζ να παίζουν αρκετά και παρά τις απουσίες των Πονίτκα, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Μποχωρίδη “διέλυσε” στο ΟΑΚΑ με 102-70 τον Ιωνικό για τη Basket League.

Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 12-2 και παραμένει δεύτερος στην κατάταξη, ενώ ο Ιωνικός έχοντας 0/7 εκτός μετράει ρεκόρ 3-11 και δίνει τη μάχη της παραμονής.

Το τριφύλλι μπροστά του έχει διαβολοβδομάδα για την Ευρωλίγκα στην Ισπανία, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ (1/2) στη Μαδρίτη και την Μπασκόνια (3/2) στη Βιτόρια.

Πράσινο πάρτι από το πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και προηγήθηκε με 18-6 (στο 7′) έχοντας μηδέν λάθη και 4/6 δίποντα και η πρώτη περίοδος έληξε με 28-10 και το τριφύλλι να κυριαρχεί με 9/18 σουτ, 6 ασίστ, μηδέν λάθη και 4 κλεψίματα!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Ράντονιτς με τον Παπαγιάννη (9π.) προηγήθηκε ακόμα και με +25 (35-10 στο 12′) και το σκορ λίγο αργότερα με τον Γκουντάιτις έγινε 48-20 (στο 17′) με τους Σαμοντούροφ – Αβδάλα να μπαίνουν από νωρίς στο παρκέ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 55-30 έχοντας 14/19 δίποντα και ήδη 9 κλεψίματα.

Συνέχεια στο ίδιο τέμπο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΟΑΚΑ ξεκίνησε με τους πράσινους να μην αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα και το προβάδισμα τους, να ξεπερνάει και τους 30 πόντους (73-39 στο 26′) και η τρίτη περίοδος να κλείνει με το σκορ να είναι 85-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν φυσικά κριθεί με τον Παναθηναϊκό μπροστά με 94-52 στο 35ο λεπτό και τους νεαρούς να παίρνουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και στο τέλος να πανηγυρίζει τη νίκη με 102-70.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 28-10 “καθαρίζοντας” από πολύ νωρίς το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν πολύ καλός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 55-30, 85-45, 102-70