2023-02-04T20:12:22+00:00 2023-02-04T21:46:53+00:00.

goodwin-aris-ae

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με την ΑΕΚ με 74-64!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το ντέρμπι στον Άρη!

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν την ΑΕΚ με 74-64, για την 15η αγωνιστική της Basket League, σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στην πράξη, με την ΑΕΚ να μην τα παρατά παρά το -13, όμως στα τελευταία λεπτά ο Άρης είχε τις λύσεις.

Η άμυνα των νικητών ήταν καθοριστική για την έκβαση του ματς, όπως και η παρουσία των Γκούντγουϊν, Νετζήπογλου και Νότε.

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν πολύ σημαντικό για την γενική εικόνα της βαθμολογίας (και της τετράδας), με τους νικητές να βρίσκονται πλέον στο 8-7.

Την ίδια στιγμή, οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 9-6, δίνοντας τέλος στο σερί τριών νικών που μετρούσαν μέχρι το Σάββατο (4/2).

Όλα αυτά σε ένα κατάμεστο ”Nick Galis Hall”, με τους φίλους του Άρη να δημιουργούν μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Πριν από το τζάμπολ, οι δυο ομάδες τήρησαν ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των δυο αδικοχαμένων πιλότων της Πολεμικής Αεροπορίας.

Στο ματς του πρώτου γύρου, ο Άρης είχε πάρει τη νίκη με 63-76, κάτι που σημαίνει πως σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το πάνω χέρι.

Για την 16η αγωνιστική, ο Άρης φιλοξενείται από τον Απόλλωνα (12/2), ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται το Λαύριο (11/2).

Δείτε εδώ τα στατιστικά

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και από την αρχή πήρε το προβάδισμα. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχαν επιβάλει οι γηπεδούχοι. Χαρακτηριστικό το 26-13 στο 9′, με τη πρώτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 26-19.

Και ενώ ο Άρης έδειχνε να έχει τον έλεγχο του ματς, η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο παιχνίδι, όταν μείωσε σε 34-32 στο 16′ με τον Μάιλς. Η αστοχία και από τις δυο ομάδες πρωταγωνίστησε μέχρι το ημίχρονο, με τους Θεσσαλονικείς να είναι στο +4 (39-35).

Ο Νετζήπογλου ήταν μπροστάρης στην επίθεση του Άρη και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έμειναν σταθερά μπροστά στο σκορ. Όμως, Μίτσελ και Μάιλς έδωσαν ώθηση στους φιλοξενούμενους και κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο 58-51.

Και ενώ το ματς συνέχιζε να είναι ντέρμπι με 62-58, ο Άρης ξέσπασε και πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 70-58 στο 36′. Η ΑΕΚ δεν έβρισκε σκορ, λόγω της άμυνας του Άρη, το σκορ πήγε στο 72-62 στο 39′ και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 74-64.

Καστρίτης: “Με τέτοια παιδιά τα ξεπερνάς όλα” – Καντζούρης: “Δίκαιη η νίκη του Άρη”(videos)

Πού κρίθηκε

Η ΑΕΚ μείωσε σε 62-58, αλλά ένα 8-0 του Άρη έφερε το 70-58, σκορ που έγινε 72-62 στο 39′.

Ο Νετζήπογλου είχε 14 πόντους (4/4 τρίποντα), 14 μέτρησε ο Νότε (6 ριμπάουντ), όμως ο Γκούντγουϊν ήταν εντυπωσιακός με 16 πόντους-19 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντγουιν 15 (6/12 δίποντα, 4/8 βολές, 19 ριμπάουντ), Νότε 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 14 (4/4 τρίποντα), Χάγκινς 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1 (0/8 σουτ), Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζιερ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μίτσελ 15 (7/12 δίποντα, 1/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), ΜακΓκρίφ 6 (4/4 βολές), Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 6 (2/9 σουτ)

Γιάννης Καστρίτης: ”Με αυτά τα παιδιά τα ξεπερνάμε όλα”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Άρη:

«Είχαμε ναι απουσίες, έλειπαν κάποια παιδιά και δεν μπορούσαμε να κάνουμε προπόνηση, όπως θα θέλαμε, σίγουρα είναι δύσκολο, αλλά όταν έχεις τέτοια παιδιά που δίνουν τον εαυτό τους στο παρκέ, τότε τα ξεπερνάμε όλα. Είναι σημαντική νίκη, κάναμε το 2-0 κόντρα στην ΑΕΚ, ευχαριστούμε και τον κόσμο για τη στήριξη. Ό,τι και να γινόταν στην επίθεση, μπορεί να μην είχαμε τις καλύτερες αποφάσεις, αλλά ήμασταν συμπαγείς στην άμυνα, θέλαμε να κρατήσουμε ψηλά το τέμπο και να ανοίξουμε το παιχνίδι όταν έρθει η ώρα»

Ηλίας Καντζούρης: ”Μας έλειπε η ενέργεια”

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της ΑΕΚ:

«Μας έλειπε η ενέργεια, το καθαρό μυαλό, κάναμε λάθη. Εντοπίσαμε κάποια αλλά δεν τα φροντίσαμε για να έχουμε το πλεονέκτημα. Είχαμε κάποιες καλές στιγμές. Τώρα πρέπει να προχωρήσουμε για τον επόμενο αγώνα. Να κάνουμε προπόνηση και να ετοιμαστούμε για δύσκολο παιχνίδι»

Χαμός στην οκτάδα

Η ΑΕΚ είναι τρίτη αυτή τη στιγμή με 9-6, ρεκόρ που έχει και το τέταρτο Περιστέρι και ο πέμπτος Προμηθέαςς. Ο Άρης είναι στο #6 με 8-7, ενώ 8-6 έχει ο Κολοσσός και ο ΠΑΟΚ, αλλά με ματς λιγότερο.

Η ”μάχη” της τετράδας αλλά και της οκτάδας είναι αμφίρροπη, με τις θέσεις 7-8 να είναι… ανεπιθύμητες, μιας και διασταυρώνονται με το 1-2, δηλαδή Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.