Ολυμπιακός: Το “καυτό” χέρι του Βεζένκοφ έσωσε το αήττητο με τον υπέροχο Κολοσσό! (videos)

2023-03-05T16:52:54+00:00 2023-03-05T17:16:30+00:00.

05/Mar/23 16:52

Ο Ολυμπιακός έχοντας τον Βεζένκοφ στην κορυφαία μέρα της καριέρας του γλίτωσε με 80-79 το κάζο στη Ρόδο από τον Κολοσσό του “έσπασε” το αήττητο και παρέμεινε πρώτος στη Basket League και συνολικά στην Ελλάδα με 49/49, πριν τη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκα με Μπαρτσελόνα (7/3) και Μπάγερν (9/3) στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε σε κακή μέρα και έφτασε μία “ανάσα” από μία ιστορική ήττα, όμως χάρη σε τρίποντο του Βεζένκοφ στα 6” πριν το τέλος και τον κομβικό Μπλακ στο τέταρτο δεκάλεπτο “λύγισε” με 80-79 στη Ρόδο τον υπέροχο Κολοσσό του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 16-0, παραμένει πρώτος και αήττητος στην κατάταξη και μετράει 49/49 στην Ελλάδα και 34-0 νίκες επί των Ροδιτών, ενώ ο Κολοσσός με ρεκόρ 8-8 γνώρισε την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα στο Πρωτάθλημα μετά από επτά ματς και μετράει τρία σερί αρνητικά αποτελέσματα.

Η τήρηση ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του δυστυχήματος στα Τέμπη

Οι Πειραιώτες που μαζί με Ρεάλ και Μπαρτσελόνα βρίσκονται με 18 νίκες στην κορυφή της Ευρωλίγκα, έχουν μπροστά τους διπλή αποστολή στο ΣΕΦ με τους Καταλανούς (7/3) και την Μπάγερν (9/3).

Εξαιρετικός Κολοσσός έβαλε… δύσκολα στο πρώτο μέρος στον Ολυμπιακό!

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερο το ματς και εκμεταλλευόμενος τα 3 γρήγορα λάθη του Ολυμπιακού προηγήθηκε με 7-2 (στο 4′), ενώ στη συνέχεια με τον Γιαννόπουλο να έχει 3/3 τρίποντα και τους ερυθρόλευκους 3/9 σουτ η διαφορά πήγε και στο +7 (15-8 στο 7′)!

Η πρώτη περίοδος έληξε με τους ερυθρόλευκους να βρίσκουν τα πρώτα τους μακρινά σουτ και να προηγούνται με 23-22 δια χειρός Βεζένκοφ (11π.).

Το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο του Χάρη Γιαννόπουλου!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δέχθηκε δύο φορές καλάθι και φάουλ και με τον Κολοσσό να μετράει 8/12 δίποντα το σκορ έγινε 28-24 (στο 12′).

Οι Ροδίτες δεν άφηναν το προβάδισμα από τα χέρια τους και η διαφορά με νέο καλάθι και φάουλ από τον Μορέιρα (5π.) πήγε και πάλι στους 7 (36-29 στο 16′), αφού ο Ολυμπιακός έφτασε τα 3/10 τρίποντα και δέχθηκε 9 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 38-34 και τους Πειραιώτες να έχουν 11/26 σουτ και 9 λάθη για 9 ασίστ.

Η απίστευτη πάσα του Σμιθ κάτω από τα πόδια του Κώστα Σλούκα!

Άντεξε μέχρι το τέλος ο Κολοσσός, κρατούσαν όρθιο τον Ολυμπιακό Βεζένκοφ και Μπλακ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Κολοσσό με 2/2 τρίποντα να ανεβάζει και το προβάδισμα του στο +9 (46-37 στο 22′), ενώ παρά το επιθετικό ξέσπασμα του Βεζένκοφ (8 πόντους στο 3ο δεκ.) οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα του Ολυμπιακού διατηρώντας ένα πολύτιμο +7 (54-47 στο 26′).

Η τρομερή αντίδραση του Γιώργου Μπαρτζώκα στον πάγκο του

Ο Βεζένκοφ φτάνοντας τους 24 πόντους και ο Παπανικολάου τους 12 με καλάθι και φάουλ μείωσαν σε 55-54 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-60 μετά από buzzer beater φόλοου του Γιάνγκ!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μπλακ μπήκε για πρώτη φορά στο ματς και με προσωπικό σερί 5-0 έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό μετά από πολλή ώρα με 65-63 (στο 32′).

Ο Κολοσσός μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Κόφι από τον Μπλακ προηγήθηκε και πάλι με 72-67 στο 34ο λεπτό μετά από επιμέρους σκορ 9-2 και έδειχνε ικανός να κάνει τη μεγάλη έκπληξη.

Το show του Σάσα Βεζένκοφ στην τρίτη περίοδο και το τρίποντο από τα 9 μέτρα

Στο 37ο λεπτό ο Βεζένκοφ έφτασε τους 30 πόντους και ο Μπλακ τους 9 στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 74-73.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Λαρεντζάκης με το πρώτο του τρίποντο (1/5) έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό με 77-73 και τον έχρισε φαβορί για τη νίκη. Ο Γιανγκ και ο Γιαννόπουλος με 2/2 τρίποντα ανέτρεψαν το σκορ για το 79-77 στο 1:25, ενώ ο Σλούκας και Παπανικολάου αστόχησαν για τους ερυθρόλευκους στα 35”.

Το σπουδαίο τρίποντο του Γιαννόπουλου

Ο Λαρεντζάκης με τον Ουόκαπ έκλεψαν την μπάλα και ο Βεζένκοφ στα 8” με νέο τρίποντο (33π, 7/10) διαμόρφωσε το 80-79 σε ένα εκπληκτικό “θρίλερ”! Στην τελευταία του επίθεση ο Κολοσσός αστόχησε με τον Κατσίβελη.

Που κρίθηκε: Στο 1:25 ο Κολοσσός προηγήθηκε με 79-77, όμως μετά από κλέψιμο των Λαρεντζάκη – Ουόκαπ και τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Το καθοριστικό τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ!

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ με 33 πόντους (7/10 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος ήταν ο απόλυτος MVP του ματς και έκανε ρεκόρ καριέρας στις επιθετικές του επιδόσεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-34, 63-60, 79-80

Δείτε τις καλύτερες στιγμές από το “θρίλερ” της Ρόδου!