ΠΑΟΚΑΡΑ: Νίκησε τον μπλαζέ Παναθηναϊκό μετά από 8 χρόνια!!! (videos)

2023-03-13T20:01:59+00:00 2023-03-13T23:27:18+00:00.

13/Mar/23 20:01

Ο ΠΑΟΚ με έναν εκπληκτικό Τζέιλεν Χαντς πανηγύρισε μία ιστορική νίκη με 81-73 επί του Παναθηναϊκού στην Πυλαία και τον κέρδισε μετά από οχτώ χρόνια, ενώ έβαλε και “φωτιά” στη μάχη της τετράδας στη Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αγωνίστηκε χωρίς τους Αγραβάνη, Ουίλιαμς και τους εκτός Ελλάδας ξένους Γκριγκόνις και Τόμας, όμως πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση και γνώρισε μία ιστορική ήττα από τον σπουδαίο ΠΑΟΚ με 81-73 στην Πυλαία!

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού μετά από οχτώ χρόνια και πιο συγκεκριμένα από τον Ιανουάριο του 2015, ενώ από τότε μετρούσε 20 και πλέον ήττες από τους πράσινους.

Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 10-8 πλησιάζει την πρώτη τετράδα, ενώ ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 14-3 παραμένει δεύτερος και έχει μπροστά του ματς με Βιλερμπάν (16/3) για την Ευρωλίγκα και το ντέρμπι της Basket League (19/3) με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

]

Πράσινο προβάδισμα στο ημίχρονο, έμεινε κοντά με Χαντς και τρίποντα ο ΠΑΟΚ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και με 7 πόντους Φράνκε προηγήθηκε με 10-5 (στο 5′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με 6 πόντους του Γιώργου Καλαϊτζάκη προηγήθηκε με 11-10 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 18-13.

Το σερί του ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o ΠΑΟΚ ξεκίνησε με σερί 8-0 και πήρε το προβάδισμα με 21-18 (στο 12′), όμως τα συνεχόμενα λάθη του και ο εξαιρετικός Μποχωρίδης (7π, 2ασ) έφεραν πράσινο επιμέρους σκορ 10-2 και το τριφύλλι μπροστά με 28-23 (στο 15′).

Οι γηπεδούχοι με 6/14 τρίποντα και 9 πόντους από τον Χαντς μείωσε σε 31-29 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 40-38 μετά από νέο τρίποντο (7/16 ο ΠΑΟΚ, 5/10 ο Παναθηναϊκός) του Χαντς (14π) στα 2,3”!

Τα μακρινά σουτ του Παπαγιάννη

Με Χαντς ο ΠΑΟΚ έκανε “θρίλερ” το ματς

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Χαντς – Ράιλι να προσφέρουν σκορ στον ΠΑΟΚ, τον Παναθηναϊκό να απειλεί μόνο με τον Πονίτκα και το σκορ να γίνεται 48-44 (στο 24′) υπέρ των γηπεδούχων.

O Τσιακμάς με 2/2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά με +8 (56-48 στο 26′) στην ομάδα του, όμως το τριφύλλι με Λι και Μπέικον μείωσε άμεσα σε 56-53 (στο 28′).

Η εμφάνιση του Χαντς

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και ισοπαλία στο 61-61 μεταξύ των δύο ομάδων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κακές επιθετικά μέχρι τη στιγμή, που ο Χαντς επέστρεψε στο παρκέ και με 8 σερί πόντους (27 συνολικά) και έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 72-66 στο 35ο λεπτό!

Ο Πόλεϊ με δίποντο σε λήξη χρόνου κράτησε το +5 για τον ΠΑΟΚ (74-69) και ο Σάιμπερτ με 2/2 βολές μετά από πράσινο λάθος έδωσε καθοριστικό προβάδισμα με 76-69 στην ομάδα του.

Ο Πονίτκα μείωσε σε 76-71, όμως ένα άστοχο τρίποντο και ένα λάθος του Μπέικον και 1/2 βολές του Ράιλι στο 1:11 έφεραν τη διαφορά στους 6 (77-71).

Ο Παπαγιάννης με 2/2 βολές στα 55” μείωσε σε 77-73, όμως ο Χαντς στα 34” ύψωσε για τον Πόλεϊ και τέλειωσαν το ματς ουσιαστικά για το 79-73!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 76-71 ο Μπέικον σπατάλησε δύο κρίσιμες επιθέσεις για τον Παναθηναϊκό και ο Ράιλι με 1/2 βολές στο 1:11 έκανε το 77-71 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χαντς με 27 πόντους, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη και 6 κερδισμένα φάουλ έκανε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73
ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 10 (2), Ράιλι 7 (2), Τσιακμάς 6 (2), Χαντς 27 (2), Μαργαρίτης 3, Πόλι 12 (2), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 6, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Ρένφρο 6
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Καλαϊτζάκης Π. 8(1), Λι 3, Ουόλτερς 2, Παπαγιάννης 12(2), Μποχωρίδης 7(1), Καλαϊτζάκης Γ. 9, Μπέικον 16(4), Πονίτκα 14(2), Γκουντάιτις 2, Μαντζούκας.