Απόλλωνας θεός στο ντέρμπι της Πάτρας με νίκη σωτηρίας (videos)

2023-03-25T16:55:24+00:00 2023-03-25T17:24:26+00:00.

25/Mar/23 16:55

Ο Απόλλωνας για πρώτη φορά πήρε το ντέρμπι της Πάτρας με τον Προμηθέα, επικρατώντας 68-57 στην “Περιβόλα”. Εξαιρετικοί οι Μακ, Μπόγρης και Βερτζ για την τη νίκη των “μελανόλευκων”, που έκαναν αποφασιστικό βήμα προς την παραμονή στη Basket League.

Η ομάδα του κόουτς Βετούλα πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση και με πρωταγωνιστές τους Μακ, Βερτζ και Μπόγρη (10π, 10ριμπ, 5ασ) κέρδισε για πρώτη φορά στην Α1 το ντέρμπι της Πάτρας με 68-57 επί του Προμηθέα και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη Basket League.

Πλέον ο Απόλλωνας έχει ρεκόρ 5-15 και έπιασε στις νίκες το Λαύριο παίρνοντας βαθιά ανάσα στη μάχη της σωτηρίας του, ενώ ο Προμηθέας, που έχασε με τραυματισμό τον Κόντιτ, με ρεκόρ 10-9 και ένα ματς λιγότερο αυτό με την ΑΕΚ έχασε έδαφος στην προσπάθεια για την τέταρτη θέση.

Με την υπογραφή του Μακ και με την άμυνα μπροστά στο ημίχρονο ο Απόλλωνας

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο και με 5/7 τρίποντα και με 11 πόντους του Μακ προηγήθηκαν με 23-14, παρότι έχασαν από νωρίς τον Ντέιβις με 3 φάουλ (σε 3′ λεπτά).

Το ξεκίνημα του Απόλλωνα και του Μακ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και με το δίδυμο Τόμασον – Κόντιτ ισοφάρισε σε 26-26 με επιμέρους σκορ 12-3 (στο 16′).

Το σερί 10-0 του Προμηθέα

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με Μακ και Γκρίφιν να οδηγούν σε επιμέρους σκορ 11-5 τον Απόλλωνα και να του δίνουν και πάλι το προβάδισμα με 37-31.

Τα τρία φάουλ του Ντέιβις

Το “καθάρισε” με την άμυνα του ο Απόλλωνας

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Χογκ με τους πρώτους του πόντους, να μην αφήνει τον Απόλλωνα να ξεφύγει και να μειώνει σε 43-37 (στο 24′).

Ο Μακ όμως φτάνοντας τους 21 πόντους με 5/8 τρίποντα έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (52-40 στο 27′) με επιμέρους 9-3 των γηπεδούχων και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Προμηθέα να μειώνει σε 55-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Μακ και Βερτζ διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας με 60-48 για τον Απόλλωνα στο 35ο λεπτό και τον έχρισαν φαβορί για τη νίκη.

Στο 37′ η διαφορά για πρώτη φορά πήγε και στους 15 (63-48) και οι γηπεδούχοι αγκάλιασαν τη νίκη παίζοντας φοβερή άμυνα και δεχόμενη μόλις δύο πόντους σε περίπου 7′ λεπτά!

Μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες του Προμηθέα δεν άλλαξε κάτι δραματικά και ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με 68-57.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο Απόλλωνας μπήκε προηγούμενος με 55-46 και με επιμέρους σκορ 8-2 σε 7′ λεπτά προηγήθηκε με +15 (63-48 στο 37ο λεπτό’) και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτη-κλειδί: Ο Μακ με 27 πόντους (5/9 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και Βερτζ με 9 πόντους, 8 ασίστ (5 λάθη) και 6 ριμπάουντ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 55-46, 68-57