Παναθηναϊκός: “Διέλυσε” τον Κολοσσό με τη μεγαλύτερη φετινή του νίκη (videos)

2023-04-04T19:58:35+00:00 2023-04-04T20:23:39+00:00.

04/Apr/23 19:58

AgravanisDimitris-Kolossos-Panathinaikos

Ο Παναθηναϊκός με μία εξαιρετική εμφάνιση “διέλυσε” με 96-59 τον Κολοσσό στη Ρόδο για το εξ’ αναβολής ματς της Basket League και πανηγύρισε την πιο ευρεία φετινή του νίκη και περιμένει την Άλμπα στο ΟΑΚΑ (6/4) για την Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη παρά τις απουσίες των Ουόλτερς, Πονίτκα και Τόμας πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση στη Ρόδο και “πάτησε” τον Κολοσσό με 96-59 για εξ’ αναβολής αναμέτρηση της Basket League με τη μεγαλύτερη φετινή της νίκη μετά το +32 (102-70) επί του Ιωνικού.

Πλέον ο Παναθηναϊκός με ρεκόρ 16-5 είναι και μαθηματικά δεύτερος στην κατάταξη και θα αντιμετωπίσει πρώτα την Άλμπα (6/4) στο ΟΑΚΑ για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και το Περιστέρι (9/4) για την τελευταία αγωνιστική της Basket League.

O Κολοσσός με ρεκόρ 10-11 ισοβαθμεί με τον Άρη στις θέσεις 7-8 της κατάταξης και στην τελευταία στροφή της κανονικής περιόδου θα παίξει εκτός έδρας με το Λαύριο (9/4).

Αν η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κερδίσει το Λαύριο ή ο Άρης χάσει από τον Προμηθέα, τότε θα αντιμετωπίσει και πάλι τον Παναθηναϊκό στον πρώτο γύρο των playoffs.

“Καθάρισε” το ματς από το πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός και με 6 πόντους του Μπέικον και παρά τα 4 λάθη προηγήθηκε με 15-8 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 23-10 και τους πράσινους να έχουν 5/8 δίποντα, 7/9 βολές και +7 ριμπάουντ (15-8).

Το μπλονζόν του Γ. Καλαϊτζάκη για την κατοχή

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λι ξεκίνησε “ζεστός” και με 3/3 τρίποντα (5/10 ο Παναθηναϊκός) “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +20 (31-12 στο 12′). Το τριφύλλι παρά τα πρώτα τρίποντα (2/11) των γηπεδούχων διατηρούσαν μία μεγάλη διψήφια διαφορά (45-19 στο 17′) και κυριαρχούσαν στο παρκέ.

Τα σερί τρίποντα του Λι

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-29 και τον Παναθηναϊκό να μετράει 8/17 τρίποντα και να παίρνει 12 πόντους από τον Αγραβάνη.

Το πράσινο “πάρτι” συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και το σκορ στο 25ο λεπτό να είναι 61-33. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον απογοητευτικό Κολοσσό πίσω στο σκορ με 72-40.

Η εξαιρετική στιγμή του Μπέικον

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί με τη διαφορά υπέρ του τριφυλλιού στο 35ο λεπτό να είναι στους 31 (84-53) και στο τέλος να πανηγυρίζει τη νίκη με 96-59.

Που κρίθηκε: Στο πρώτο μέρος όπου ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 52-29 με 8/17 τρίποντα και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι από νωρίς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Αγραβάνης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν οι καλύτεροι του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 29-52, 40-72, 50-96