Σειρά του Περιστερίου να κερδίσει τον Παναθηναϊκό: Έβαλε 96!

2023-04-09T16:47:18+00:00 2023-04-09T17:49:46+00:00.

09/Apr/23 16:47

denmon-panathinaikos

To Περιστέρι πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με 96-89, για την 22η αγωνιστική της Basket League. Τρίτοι οι νικητές, έξι ήττες για τους δεύτερους πράσινους.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Το ιδανικότερο φινάλε για το Περιστέρι!

Η ομάδα του Σπανούλη νίκησε τον Παναθηναϊκό με 96-89, στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της Basket League.

Οι νικητές ήταν εντυπωσιακοί, ειδικά μετά το 33′ και έφτασαν εύκολα στην επικράτηση στο φινάλε.

Όλα αυτά λίγο καιρό μετά το φοβερό ματς των δυο ομάδων στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο γύρο (72-71).

Χάμερ (17) και Ντένμον (22) έδωσαν πολλές λύσεις στους νικητές, δεν ήταν αρκετός για το ”τριφύλλι” ο ”30άρης” Λι.

Ουσιαστικά, το ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον με τον Παναθηναϊκό να είναι δεύτερος (16-6) και το Περιστέρι τρίτο (14-8).

Αυτό σημαίνει πως το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα την έκτη ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός τον έβδομο Κολοσσό.

Μάλιστα, αν οι δυο ομάδες περάσουν στα ημιτελικά, τότε θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες για μία θέση στους Τελικούς.

Αυτή ήταν η έκτη φετινή ήττα για τους πράσινους στο πρωτάθλημα σε 22 αγώνες.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε με 10-0. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε απαντήσεις στην άμυνα και χρειάστηκε 9 σουτ και 4′ για να ευστοχήσει. Με επιμέρους 2-11, οι πράσινοι κατάφεραν να μειώσουν (21-15) στη πρώτη περίοδο.

Ο Γκουντάιτις έκανε μεγάλη ”ζημιά” στη ρακέτα για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων (27-31). Ο Ντένμον ήταν πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, όπως και τα τρίποντα για τους πράσινους, με τον Ντένμον να υπογράφει το 42-39 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη τρίτη περίοδο με το σκορ να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Ντένμον από τη μία και ο Λι από την άλλη έδιναν λύσεις στις δυο ομάδες, την ώρα που κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το Περιστέρι το έκανε εν μέρει (65-60), για το 65-62 στο 30′.

Μπίλαν και Ραντάνοφ ”έγραψαν” το +10 των γηπεδούχων στο 33′ (75-65), με την ομάδα τους να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους. Κάπου εκεί, έγινε αυτό που δεν είχαμε ξαναδεί στο ματς, δηλαδή μία ομάδα να έχει τον έλεγχο, για το εντυπωσιακό 96-89.

Πού κρίθηκε

Το 65-62 στο 30′ έγινε 75-65 στο 33′ και παρόλο που υπήρχε πολύς χρόνος, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μειώσει σημαντικά.

Ο Ντένμον με 22 πόντους-8 ριμπάουντ-5 ασίστ και 8/12 σουτ και 3/3 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-39, 65-62, 96-89

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 9 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ραντάνοβ 10 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντένμον 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 11 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Περσίδης, Χάμερ 17 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Λι 30 (4/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/10 βολές), Παπαγιάννης 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 4 (1/6 σουτ), Μπέικον 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 2 (1/5 σουτ), Γκριγκόνις 9 (1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 11 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Κολοσσός: Πέρασε από το Λαύριο και τώρα… Παναθηναϊκός!

Ο Κολοσσός Ρόδου έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο της Basket League και μάλιστα εκτός έδρας με 97-83 επί του Λαυρίου και κατέκτησε την έβδομη θέση της κατάταξης και θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας στα προημιτελικά των playoffs τον Παναθηναϊκό.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Κένταλ με 31 πόντους και 9 ασίστ, ο Γιαννόπουλος με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Κόφι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από τους γηπεδούχους, που σώθηκαν πριν δύο αγωνιστικές, προσπάθησαν ο Φλαγκ με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Λάνγκεβιν με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 μπλοκ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 41-46, 65-74, 83-97

Σερέλης: “Απίστευτα κακοί με Περιστέρι, διαφορετικός Παναθηναϊκός στα playoffs” (video)

Σπανούλης: “Η τρίτη θέση είναι σαν να πήραμε το δικό μας Πρωτάθλημα”