Σερέλης: “Δυστυχώς ήμασταν αρκετά επηρεασμένοι από το ματς που χάσαμε πριν λίγες ημέρες” (Video)

2023-05-23T20:19:06+00:00 2023-05-23T20:55:17+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

23/May/23 20:19

serelis-panathinaikos-peristeri-basket-league

Ο Χρήστος Σερέλης μίλησε για τη νίκη της ομάδας του απέναντι στο Περιστέρι (89-80) και τον οδηγό που πρέπει να έχουν οι παίκτες του στη συνέχεια της σειράς.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Περιστερίου 89-80, έκανε το 2-1 στη σειρά και ο Χρήστος Σερέλης μίλησε για τον σημαντικό ρόλο που έπαιξε το δεύτερο παιχνίδι στην νοοτροπία της ομάδας του.

Η άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν κομβική για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Δυστυχώς ήμασταν αρκετά επηρεασμένοι λανθασμένα από το παιχνίδι που χάσαμε πριν τρεις ημέρες. Αυτό το παιχνίδι θα μας βοηθήσει περισσότερο για το Σάββατο, παρά το πρώτο ματς που κερδίσαμε με 44 πόντους. Πιστεύω ότι θα γίνει ένα μεγάλο ντέρμπι το Σάββατο και πρέπει να πάμε εκεί με τη λογική που είχαμε σήμερα στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο”.

Όσο για το πρόβλημα στη θέση “1”:Το ξέραμε αυτό. Γνωρίζουμε τα προβλήματα που έχουμε, παρόλα αυτά δουλεύουμε για να βρίσκουμε λύσεις σε αυτά τα προβλήματα. Η ομάδα όταν είναι συγκεντρωμένοι μπορεί να βάλει αρκετούς πόντους στην επίθεση. Και σήμερα φτάσαμε 90 πόντους. Όλα είναι θέμα άμυνας και νοοτροπίας, γι’ αυτό και ξεφύγαμε στο σκορ“.

Μάλιστα, λίγο αργότερα στη Συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής του Παναθηναϊκού δήλωσε: “Αμυντικά δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά. Επιτρέψαμε στο Περιστέρι να σκοράρει στο πρώτο μέρος 49 πόντους. Σε αυτό το διάστημα βρέθηκαν κάποια παιδιά μας σε καλή ημέρα και βοήθησαν και μπορέσαμε να σκοράρουμε κι μείς αρκετούς πόντους, αλλά όχι με τον τρόπο που θα θέλαμε. Αυτό άλλαξε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και στα πρώτα 5 λεπτά του τετάρτου, που νομίζω κιόλας εκεί κρίθηκε το ματς. Ήμασταν πολύ καλή στην άμυνά μας, κάναμε αυτά που έπρεπε και είχαμε πει.

Δεν δώσαμε πολλές ευκαιρίες στους παίκτες-κλειδιά του Περιστερίου κι αυτό λειτούργησε καλά και στην επίθεσή μας. Ήμασταν πιο ήρεμοι, κυκλοφορήσαμε καλύτερα την μπάλα και καταφέραμε και μοιράσαμε αρκετές ασίστ. Οι παίκτες μας ήδη έχουν καταλάβει από το προηγούμενο ματς ότι θα είναι μία σκληρή σειρά και δεν θα είναι τίποτα εύκολο. Πρέπει να ματώσουμε για να κερδίσουμε αυτά τα παιχνίδια. Το Σάββατο ελπίζω να είμαστε έτοιμοι για να φτάσουμε τις τρεις νίκες και να προκριθούμε στους τελικούς“.

Για την άμυνα και τον Φρανσίσκο:Επειδή ο Φρανσίσκο ξεκίνησε με δύο τρίποντα, όλη η ομάδα ήταν λίγο πιο παθητική στην αρχή στο αμυντικό κομμάτι. Αυτό του έδωσε το δικαίωμα να βρίσκει σκορ και από το δυνατό του χέρι και απ’ την αδύνατη του πλευρά. Μάλιστα κατάφερε να έχει 6 ασίστ αλλά και 18-20 πόντους στο πρώτο μέρος αν θυμάμαι καλά. Για έναν παίκτη, όσο καλός κι αν είναι, όταν του επιτρέπεις να έχει μία τέτοια απόδοση, είναι δύσκολο. Είπαμε να παίξουμε πιο επιθετικά πάνω του ασχέτως το πόσο καλός είναι. Στο τέλος το καταφέραμε πολύ καλά. Δεν αφήσαμε εύκολες πάσες και διαδρόμους. Φάγαμε μόνο 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο“.

Για φροντ λάιν:Ο Γκουντάιτις πάντα είναι μαχητικός. Είχαμε νομίζω σοβαρό αμυντικό πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο. Οι ψηλοί μας έμειναν λίγο πιο πίσω από εκεί που έπρεπε για να προστατεύσουν όλα αυτά τα ντράιβ του Φρανσίσκο. Στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ο Παπαγιάννης με τον Αγραβάνη και ήταν πολύ σωστοί και πολύ μαχητικοί. Έπαιξαν μεγάλο ρόλο κι αυτοί στο να δεχθεί μόνο δέκα πόντους η άμυνά μας. Όλη η ομάδα ήθελε πάρα πολύ να κερδίσει γιατί μας πλήγωσε η ήττα του Σαββάτου. Καμία φορά αυτό δημιουργεί μία πίεση όταν το θες πολύ. Όταν δεν σου βγαίνει κάτι και τρως και καλάθια, αυτό σε κάνει να γίνεσαι διστακτικός”.

Παναθηναϊκός: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου και 2-1 επί του Περιστερίου (videos)

Σπανούλης: “Έχουμε κάνει υπέρβαση, είμαι περήφανος για τους παίκτες μου” (video)