Παναθηναϊκός: Υπόθεση ενός δεκαλέπτου το 2-1 επί του Περιστερίου (videos)

2023-05-23T20:09:34+00:00 2023-05-24T02:07:20+00:00.

gadamopoulos

23/May/23 20:09

Grigonis-Fransisco
BASKET LEAGUE 2022-2023 / PLAY OFF /ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ. .(ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός επέβαλε τον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο και νικώντας με 89-80 το Περιστέρι, απέχει μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Το… «μία σου και μία μου» των ημιτελικών της Basket League ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Περιστέρι συνεχίστηκε και το απόγευμα της Τρίτης (23/5) στο ΟΑΚΑ, με νικητή και πάλι με (σχετική) άνεση τον γηπεδούχο.

Το «τριφύλλι» χρειάστηκε ένα επιβλητικό τρίτο δεκάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού στο πρώτο ημίχρονο Περιστερίου και επικρατώντας με σκορ 89-80, πέτυχε το 2-1 στη σειρά και μία νίκη από την πρόκριση στους τελικούς. Οι «πράσινοι» θα έχουν το πρώτο «ματς μπολ» το ερχόμενο Σάββατο (27/5) στο κλειστό του Περιστερίου, ενώ αν χρειαστεί και 5ο ματς, θα διεξαχθεί και πάλι στο ΟΑΚΑ στις 30/5.

Μετά το 49-49 του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι άρχισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 22-4 και με την αμυντική κυριαρχία τους δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να εγείρουν οποιαδήποτε «απαίτηση» από το ματς. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε μέχρι και με 21 πόντους (83-62 στο 32΄) και παρά την τελευταία αντεπίθεση των παικτών του Βασίλη Σπανούλη (83-74 στο 37΄), έφτασε στη δεύτερη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος με τους 20 πόντους του πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοσή του στη Basket League (είχε 17π. στην ήττα 77-73 από την ΑΕΚ στις 25/3 και άγγιξε το ρεκόρ του, που είναι οι 23π. στη νίκη 89-47 στη Ρόδο, στις 26/4). Καθοριστικοί στο δεύτερο μέρος ήταν ο Λι και Πονίτκα.

Το Περιστέρι πίεσε ως το τέλος, όμως στους φιλοξενούμενους στοίχισε και το γεγονός ότι ο Σιλβέιν Φρανσίσκο «σίγησε» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο γκαρντ των «κυανοκίτρινων» είχε 18 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος πέτυχε μόλις έναν πόντο με μόλις 1/3 σουτ και δεν κατόρθωσε να βοηθήσει ως το τέλος την ομάδα του.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Ποσοστά και ριμπάουντ

Το καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού (7-3 στο 3΄) δεν είχε άμεση συνέχεια, αφού το Περιστέρι απάντησε με επιμέρους 11-2 και προσπέρασε με 14-9 στο 5΄, με μπροστάρη τον Φρανσίσκο (8π. στο δεκάλεπτο). Οι «πράσινοι», πάντως, πέτυχαν δικό τους σερί 10-0 για το 19-14 και ηγέτη τον Γκριγκόνις (12π.), ενώ παρότι είχαν 4 λάθη και 1 μόλις ασίστ, στηρίχτηκαν στα καλά ποσοστά τους (9/12 σουτ – 5/7διπ., 4/5τριπ., 8/8βολ.) και στην κυριαρχία στα ριμπάουντ (10 έναντι μόνο 3 των γηπεδούχων) για το 30-24 στο 10΄.

Γκριγκόνις vs Φρανσίσκο

Οι δύο αντίπαλοι βελτίωσαν τις αδυναμίες τους, αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν δημιουργία, με 6 ασίστ στη δεύτερη περίοδο (σύνολο 7 ως τη ανάπαυλα) και το Περιστέρι ισορρόπησε ελαφρώς τα ριμπάουντ (9, έναντι 15). Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, ήταν μία προσωπική «μονομαχία» των Γκριγκόνις και Φρανσίσκο. Ο Λιθουανός είχε 17 πόντους και διαμόρφωσε το 42-36 του 15΄ για το «τριφύλλι». Όμως ο Αμερικανός του Περιστερίου ήταν ασταμάτητος και με 18 πόντους, 6/6διπ., 2/4τριπ. και 5 ασίστ έφερε το ματς στα ίσια (44-44) στο 18΄, με την ισοπαλία να διατηρείται και στο ημίχρονο (49-49).

Κυριαρχία μέσω άμυνας

Η αδυναμία του Παναθηναϊκού να «εξαργυρώσει» τα καλά ποσοστά του πρώτου μέρους αντισταθμίστηκε από την εξαιρετική άμυνα της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι «εγκλώβισαν» τους παίκτες του κόουτς Σπανούλη και μετά το σερί 10-0 με το οποίο άρχισαν το δεκάλεπτο (59-49 στο 24΄), συνέχιζαν να ανεβάζουν τέμπο. Κράτησαν τον Φρανσίσκο σε έναν πόντο στο δεκάλεπτο και ένα εντυπωσιακό επιμέρους 22-4 ως το 28΄ τούς έφερε στο +18 (71-53), πριν από το 76-59 του 30΄!

Αντεπίθεση χωρίς αντίκρισμα…

Οι παίκτες του κόουτς Σερέλη έφτασαν και ως το +21 (83-62) στο 32΄, που προμήνυε εύκολο φινάλε. Το Περιστέρι, όμως, δεν παράτησε το παιχνίδι και με ένα σερί 11-0 πλησίασε στο 83-74 του 37΄, που όμως δεν ολοκληρώθηκε και έφερε στο τέλος τη νίκη των «πράσινων» και το 2-1 στη σειρά. Λίγο πριν από το φινάλε υπήρξε έντονη αντιπαράθεση μεταξύ των δύο προπονητών, που είχε αποτέλεσμα από μία τεχνική ποινή σε Χρήστο Σερέλη και Βασίλη Σπανούλη.

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 22-4 στα πρώτα οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου, που έφερε τον Παναθηναϊκό στο +18 και επέτρεψε στους «πράσινους» να μην κοιτάξουν πάλι πίσω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μάριους Γκριγκόνις σκόραρε 17 από τους 20 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, μετρώντας συνολικά 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές αλλά και 7 ριμπάουντ σε 31:05.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 49-49, 76-59, 89-80.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 6, Λι 16 (4/7τριπ., 6ασ.), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 2, Ουίλιαμς 3 (1), Αγραβάνης 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Πονίτκα 16 (4/6διπ., 1/1τριπ., 7ριμπ., 4ασ.), Γκριγκόνις 20 (4/6τριπ., 7ριμπ.), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μπίλαν 7 (2/4διπ., 6ριμπ.), Φρανσίσκο 19 (6/7διπ., 2/5τριπ., 9ασ. σε 29:36), Κόουλμαν 6. Μωραΐτης 12 (3/4τριπ., 4ριμπ.), Ραντάνοφ, Πουλιανίτης 5 (1), Ντένμον 13 (1/4τριπ.), Κασελάκης 8 (2/4τριπ.), Χάμερ 10.