Σπανούλης: “Περήφανοι εδώ που έχουμε φτάσει, έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου” (Videos)

2023-06-03T20:25:07+00:00 2023-06-03T21:03:45+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

03/Jun/23 20:25

Spanoulis-Peristeri-basket-league-PAOK

Το Περιστέρι έκανε το 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ (71-65) στους μικρούς Τελικούς της Basket League και ο Βασίλης Σπανούλης μίλησε για τη νίκη αυτή και την εμπιστοσύνη που έχει στους παίκτες του.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Περιστέρι επικράτησε του ΠΑΟΚ (71-65) κι έκανε έτσι το 1-0 στους μικρούς Τελικούς, με έπαθλο την τρίτη θέση στη φετινή Basket League.

Ο προπονητής των νικητών, Βασίλης Σπανούλης, μετά το τέλος της αμφίρροπης αναμέτρησης μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ, τονίζοντας την προσωπικότητα που έχει χτίσει η ομάδα του και την εμπιστοσύνη που έχει στους παίκτες του.

Πιστεύω αμυντικά ήμασταν πολύ καλά σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού. Επιθετικά είμαστε κάπως άδειοι λόγω της σειράς με τον Παναθηναϊκό. Υπάρχει μία μικρή απογοήτευση ενώ δεν θα έπρεπε. Έδειξα στους παίκτες μου τα δύο μπάνερ του γηπέδου που έχουν την τρίτη θέση. Που είναι κρεμασμένα εδώ και 20 χρόνια. Και εμείς το κάναμε αυτό. Ήδη είμαστε πολύ επιτυχημένοι με την παρουσία μας στους ημιτελικούς με τον Παναθηναϊκό.

Είπα στους παίκτες μου ότι πρέπει να είναι υπερήφανοι και ότι πρέπει να παλέψουν. Προσπαθούμε να έχουμε φρέσκια την ομάδα. Δουλεύουμε πιο πολύ την τακτική. Είναι η δουλειά μας να είμαστε επαγγελματίες. Ήμασταν αρκετά άστοχοι, αλλά έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου και τα βάλουν στον επόμενο αγώνα“, δήλωσε χαρακτηριστικά.

Τακιανός: “Δεν λειτουργήσαμε όπως θέλαμε, ίσως έχουμε θέμα απειρίας”

Ο Φώτης Τακιανός μίλησε εξίσου στην κάμερα της ΕΡΤ για το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ και δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα για 40 λεπτά.

Αργήσαμε να μπούμε στον ρυθμό του αγώνα. Δεν λειτουργούσε η αμυντική μας τακτική και δεν είχαμε ρυθμό. Όταν βρήκαμε ρυθμό μέσα από την άμυνα, ελέγξαμε συνολικά το παιχνίδι. Κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε το προβάδισμα. Στα τελευταία 4,5 λεπτά ξεκινώντας από δύο άστοχες βολές για να πάρουμε το προβάδισμα με +4 πήραμε κακές αποφάσεις.

Δεν μπορέσαμε να στήσουμε τα πράγματα όπως θέλαμε. Δεν λειτουργήσαμε όπως θα θέλαμε. Ίσως έχουμε θέμα απειρίας, κόπωσης, καθαρού μυαλού και απόφασης. Κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κάναμε το παιχνίδι μας. Πρέπει να είμαστε όπως πρέπει στο γήπεδό μας. Θα πρέπει να αυξήσουμε τη συγκέντρωσή μας“.

Περιστέρι: Το ρεκόρ σεζόν του Μπίλαν “υπέγραψε” το 1-0 επί του ΠΑΟΚ (videos)