Σπανούλης: “Παίξαμε εξαιρετική άμυνα, δεν κοιτάμε το 5-0 επί του ΠΑΟΚ” (videos)

2023-06-07T20:26:01+00:00 2023-06-07T21:18:08+00:00.

07/Jun/23 20:26

Ο Βασίλης Σπανούλης μετά την νίκη επί του ΠΑΟΚ (81-64), δήλωσε ότι η ομάδα του έπαιξε εξαιρετική άμυνα ενώ ξεκαθάρισε πως δεν απασχολεί το Περιστέρι το απόλυτο νικών που έχει την φετινή σεζόν απέναντι στον ”Δικέφαλο”.

Το Περιστέρι επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 81-64, στην δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση για την σειρά των μικρών τελικών στα playoffs της Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πραγματοποίησε το 2-0, έχοντας ως κορυφαίους τους Δημήτρη Μωραΐτη και Μάρκους Ντένμον. Πλέον απέχει μια νίκη από την κατάληψη της τρίτης θέσης.

Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο προπονητής του Περιστερίου, μιλώντας στην κάμερα της δημόσιας τηλεόρασης αναφέρθηκε στην πολύ καλή άμυνα που έπαιξε η ομάδα του στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Επίσης τόνισε ότι κανένας στην ομάδα δεν ασχολείται με το 5-0 επί του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν.

Συγκεκριμένα είπε: ”Οδηγήσαμε τον ΠΑΟΚ σε πολλά μαρκαρισμένα τρίποντα, παίξαμε εξαιρετική άμυνα αν εξαιρέσεις το πρώτο δεκάλεπτο. Είχαμε εκπληκτική συγκέντρωση, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά. Δεν κοιτάμε το 5-0 επί του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν, έχουμε ακόμη ένα παιχνίδι μπροστά μας στην Αθήνα. Θέλουμε να παίζουμε σωστό μπάσκετ και μέσα από αυτό να κυνηγάμε τις νίκες.”

Τακιανός: “Τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τα λάθη μας πλήγωσαν”

Takianos-paok-peristeri-basket-league

Με την σειρά του ο τεχνικός του ΠΑΟΚ αναφέρθηκε στα στα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και τα  λάθη που υπέπεσε η ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο, λέγοντας πως αυτοί ήταν οι λόγοι για την ήττα της ομάδας του.

Αναλυτικά δήλωσε: ”Η στατιστική δεν αποτυπώνει τίποτα παραπάνω από αυτό που έγινε στο παιχνίδι. Μπορέσαμε να μείνουμε κοντά στα πρώτα 15 λεπτά. Είχαμε έλλειμα συγκέντρωσης στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερος μέρος μας πλήγωσαν τα επιθετικά ριμπάουντ του Περιστερίου, υπήρχε μεγάλη αδυναμία εκεί. Μας πίεσαν στα γκαρντ και υποπέσαμε σε πολλά λάθη, έτσι έλεγξαν τον ρυθμό. Αυτά τα δυο ήταν ο λόγος που ήρθε η ήττα. Όταν είχαμε το μομέντουμ βέβαια ο Σαλούστρος και ο Σάιμπερτ, αποχώρησαν λόγω τραυματισμού.”

Περιστέρι: Του ‘χει πάρει τον αέρα, 2-0 τον ΠΑΟΚ και 5-0 συνολικά! (videos)