Πλάθα για τον απόντα Καμπενγκέλε : “Θα αποφασίσει η διοίκηση!”

2023-10-07T18:28:48+00:00 2023-10-07T22:20:32+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

07/Oct/23 18:28

Ο Χοάν Πλάθα μίλησε για την εντός έδρας ήττα της ΑΕΚ στην πρεμιέρα της Basket League, ενώ αναφέρθηκε και στον απόντα Εμφιόντου Καμπενγκέλε, ο οποίος έμεινε εκτός 12άδας καθώς υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το Λαύριο πέρασε από τα Άνω Λιόσια σαν… σίφουνας, επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 98-93 και μπήκε με το δεξί στις εγχώριες υποχρεώσεις.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα στηρίχθηκε στους Καλίντ Μουρ – Τζέρικολ Χέλεμς σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, όμως ο Ξαβιέ Καστανέντα ήταν αυτός που έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι με τεράστια σουτ που πέτυχε, σημειώνοντας 26 πόντους με 6/12 τρίποντα.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Χοάν Πλάθα, μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ για τα προβλήματα της Ένωσης και το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, που έκρινε και την έκβαση του παιχνιδιού, ενώ έδωσε μία ατάκα φωτιά, για το μέλλον του Εμφιόντου Καμπενγκέλε στην ΑΕΚ.

“Για τους παίκτες που δεν βρίσκονταν σήμερα στον πάγκο ή δεν ήταν διαθέσιμοι, θα πρέπει να μιλήσετε με διοίκηση. Θα είμαι ειλικρινής και δεν θα σας πω ψέματα”, ήταν η ατάκα του Πλάθα μετά το τέλος του αγώνα, μιλώντας για την περίπτωση του Καμπενγκέλε και το μέλλον του στην ομάδα!

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, προκύπτει ότι ο Καμπενγκέλε δεν βρέθηκε στην 12άδα της Ένωσης όχι επειδή αντιμετώπιζε κάποιο θέμα τραυματισμού, αλλά υπέπεσε σε πειθαρχικό παράπτωμα. Μάλιστα, δεν έδωσε καν το “παρών” στα Άνω Λιόσια στο παιχνίδι με το Λαύριο, σε αντίθεση με τον Μπεν ΜάκΛεμορ που δεν αγωνίστηκε επίσης, αλλά ήταν εκεί.

“Θα ήθελα να συγχαρώ το Λαύριο γιατί έπαιξε καλά. Κάναμε κάποιες αλλαγές στην αρχή που δεν μας βοήθησαν. Μετά ήρθε το άγχος. Θέλαμε να κάνουμε βιαστικές κινήσεις για να πάρουμε το ματς. Δεν μας βγήκε και φάνηκε στο τέλος. Στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο, κάναμε πολλά λάθη. Δεν είναι εύκολο να παίζεις κάθε βράδυ για να βάζεις 100 πόντους. Πόσο μάλλον όταν απέναντι σε μια ομάδα που σκοράρει με 50% στο δίποντο και 55% κάποια στιγμή στο τρίποντο.

Καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν κάνεις καλά στην άμυνα. Εγώ είμαι ο ένοχος και όχι ο κάθε παίκτης που δεν βοήθησε σε κάποια φάση. Στο τέλος του αγώνα, τα στατιστικά είναι πάνω-κάτω τα ίδια γιατί στο δεύτερο ημίχρονο ανακάμψαμε. Πήραμε ριμπάουντ, βελτιωθήκαμε και στις ασίστ”, δήλωσε στη συνέχεια για το ματς ο κόουτς Πλάθα.

Από την πλευρά του, ο κόουτς του Λαυρίου, Κώστας Μέξας, τόνισε πως ήταν και για τον ίδιο έκπληξη το πώς αγωνίστηκε η ομάδα του μετά το πρώτο πεντάλεπτο, ενώ σημείωσε πως τα μεγάλα σουτ ήταν αυτά που έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη νίκη αυτή της ομάδας του.

Ήταν δύσκολο αλήθεια, παίζαμε απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, με μεγάλο μπάτζετ, με προπονητή που έχει τρομερές περγαμηνές. Αυτή την εικόνα που δείξαμε μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, να σας πω την αλήθεια ούτε εγώ την περίμενα. Δεν μπορώ να σας πω ψέμματα. Ήμασταν συνεπής, βρήκαμε αυτοπεποίθηση, βάλαμε και μεγάλα και δύσκολα σουτ που κακά τα ψέματα αν δεν βάλεις μέσα στα Άνω Λιόσια αυτά τα σουτ δεν κερδίζει κι αν ήμασταν συγκεντρωμένοι λίγο περισσότερο στην άμυνα, θα ήμασταν και ίσως λίγο καλύτερα. Ήταν μία μεγάλη νίκη, πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά”.

Κολοσσός: Πήρε την ΝΤΕΡΜΠΑΡΑ επί του Περιστερίου με “100άρα”!