Κολοσσός: Πέρασε αέρα από την Πάτρα, έχασε ματς & Σταρκς ο Απόλλωνας

2023-10-28T21:11:41+00:00 2023-10-28T21:48:46+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

28/Oct/23 21:11

Ο Κολοσσός Ρόδου απάντησε με 27-8 επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε στο φινάλε του Απόλλωνα Πάτρας με 87-69. Μεγάλος άτυχος του αγώνα, ο Τι Τζέι Σταρκς ο οποίος τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τη δεύτερή του νίκη για φέτος στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League (2-2), επικρατώντας του Απόλλων Πάτρας με 87-69.

Ένα επιμέρους 27-8 στο τρίτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Τι Τζέι Σταρκς στην ίδια περίοδο, ήταν αρκετά έτσι ώστε οι Ροδίτες να φύγουν με το διπλό από την Πάτρα.

Ο Απόλλων πλέον έφτασε τις τρεις ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ έχει μόλις μία νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Περάντες με 19 πόντους (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Στους 17 σταμάτησε ο Μπραίκοβιτς, ο οποίος μάζεψε και 13 ριμπάουντ! Ο Γιόρκενσεν έβαλε 16 και μάζεψε κι αυτός 8 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ο άτυχος Σταρκς έβαλε 13 πριν φύγει εκτός αγώνα, ενώ από 10 πόντους έβαλαν οι Ουάσινγκτον, Μουράτος και Φιλιππάκος.

Όσο για την επόμενη αγωνιστική, ο Απόλλωνας πηγαίνει στο ΟΑΚΑ για το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό (6/11, 20:15), ενώ ο Κολοσσός από την άλλη, υποδέχεται τον Άρη στην Ρόδο (4/11, 18:00).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ με τον Μπράουν, όμως οι Ροδίτες ήταν αυτοί που με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά μία διψήφια διαφορά (16-27) μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Κολοβέρου.

Το 58% στα τρίποντα που είχε όμως ο Απόλλωνας, σε συνδυασμό με ένα επιμέρους 21-8 στην δεύτερη περίοδο, κατάφερε να φέρει σχετικά γρήγορα τούμπα το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα με 37-35, τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κολοσσός μπήκε με το σκεπτικό να γυρίσει και πάλι το ματς και να πάρει το προβάδισμα.

Έτσι κι έγινε!

Ο Λόντον Περάντες πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του και μ’ ένα 9-2 σερί, έδωσε το προβάδισμα στους Ροδίτες (48-44). Φυσικά οι παίκτες του Σεγκούρα δεν σταμάτησαν εκεί, συνέχισαν την δυνατή άμυνα στην περιφέρεια και στην επίθεση με τον Περάντες και τον Πόλει κατάφεραν να τρέξουν ένα 13-2 μέσα σε λιγότερο από 4:30 λεπτά και πήραν κεφάλι στο σκορ με +8.

Ο Απόλλωνας στάθηκε άτυχος στο 4:25 όταν ο Σταρκς μετά από άτσαλο τελείωμα δεν πάτησε σωστά, έπεσε στο παρκέ κρατώντας τον οπίσθιο μηριαίο του.

Αμέσως οι άνθρωποι της ομάδας τον σήκωσαν και πήγαν μαζί του στα αποδυτήρια, καθώς δυσκολευόταν να πατήσει το πόδι του.

Λίγο αργότερα επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας, αλλά δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα, καθώς υπέστη ένα σπασμό στον οπίσθιο μηριαίο του.

Οι Ροδίτες έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς στην εξίσωση μπήκε και ο Γιόργκενσεν μαζί με τον Μπραίκοβιτς, τρέχοντας ένα επιμέρους 27-8!

Ουσιαστικά το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο έτσι όπως είχε εξελιχθεί το ματς, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Κολοσσό να φεύγει με το διπλό

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Γουάσινγκτον 10 (2/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Σταρκς 13 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιουζέλης 3, Μπράουν 8 (3 ριμπάουντ), Μουράτος 10 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλέιλοκ 6 (2 ριμπάουντ), Βησσαρίου, Όσμπορν 3, Καφέζας, Φιλιππάκος 10 (4 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6 (2/3 τρίποντα)

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 16 (4/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουτόμι 7 (6 ριμπάουντ), Μπραςικοβιτς 17 (13 ριμπάουντ), Πόλεϊ 10 (6 ριμπάουντ), Περάντες 19 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κολοβέρος 10 (5 ασίστ), Παπαγιάννης, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας, Μπιλλής, Γόντικας 3, Σίμονς 5

Σπανούλης: “Στο τέλος της ημέρας όλες οι ομάδες θα πάρουν αυτό που τους αξίζει”