Άρης – ΑΕΚ 75-64: Της αμύνης τα παιδιά, με clutch Τολιόπουλο, πήραν το κιτρινόμαυρο ντέρμπι

2023-10-29T19:32:49+00:00 2023-10-29T20:05:21+00:00.

gadamopoulos

29/Oct/23 19:32

Toliopoulos_Aris-AEK
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΡΗΣ - ΑΕΚ (ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGAPRESS)

Οι Θεσσαλονικείς “εγκλώβισαν” με την άμυνά τους την Ένωση στο “Nick Galis Hall” και έφτασαν στην τρίτη νίκη τους στη Basket League, υποχρεώνοντας τον άστοχο “Δικέφαλο” σε τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η «συνταγή» του Άρη δεν ήταν ούτε άγνωστη ούτε έκπληξη. Από την άλλη, η αστοχία της ΑΕΚ έμοιαζε και παράδοξη, με βάση την εικόνα των τριών τελευταίων αγώνων της (Λούντβιγκσμπουργκ, Απόλλων, Σάσαρι) σε πρωτάθλημα και Ευρώπη…

Αυτά τα δεδομένα δεν θα μπορούσαν να διαφοροποιήσουν πολύ την εξέλιξη του κυριακάτικου (29/10) ντέρμπι στο «Nick Galis Hall», στο οποίο η άμυνα των γηπεδούχων έκρινε τα πάντα. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 75-64 και πέτυχε την τρίτη (συνεχή) νίκη στη Basket League και «ρίχνοντας» τον «Δικέφαλο» στο 1-3.

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης κράτησαν την Ένωση σε 9π. στη δεύτερη περίοδο, κερδίζοντας με τη σκληράδα τους ένα ακόμη ματς και φτάνοντας τις πέντε σερί επιτυχίες σε όλες τις διοργανώσεις. Ο Βασίλης Τολιόπουλος (19π.) έβαλε επιθετικά τις βάσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο μέρος πολύτιμη ήταν η βοήθεια του νεοφερμένου Κρις Μπάνκστον (12π.).

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απαντήσεις και δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλη μία ανατροπή στη σεζόν. Η ΑΕΚ, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κουζμίνσκας, Καμπενγκέλε, είδε όλα τα επιθετικά «όπλα» της, εκτός του Τζόρνταν ΜακΡέι (17π.), να έχουν κακή βραδιά. Οι παίκτες του κόουτς Πλάθα είχαν συνολικά 21/63 σουτ, με 5/24 τρίποντα, αλλά κυρίως 17 χαμένες βολές (17/34)…

Για την επόμενη, 5η αγωνιστική της Basket League, ο Άρης φιλοξενείται από τον Κολοσσό στη Ρόδο, στις 4/11, ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται την ίδια μέρα την Καρδίτσα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η φόρα του Τολιόπουλου

Οι δύο ομάδες άρχισαν άσχημα το ματς και το «φτωχό» 4-4 του 5΄ ήταν αποτέλεσμα των 2/12 που είχαν μαζί οι αντίπαλοι… Η είσοδος του Τολιόπουλου άλλαξε το τέμπο και ο Άρης βρύκε λύσεις, παρά τον προσωρινό τραυματισμό του Γκάλινατ, ο οποίος γύρισε το πόδι του αλλά επέστρεψε.

Χάρη στους 10π. του Τολιόπουλου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17-7 στο 7΄ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-15, κυρίως με ατομικές ενέργειες, κάτι που αποτύπωσε η μόλις μία ασίστ (για τέσσερα λάθη)… Τα 1/8 τρίποντο δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να έχει εύκολο σκορ.

Αντίδραση, αλλά και αστοχία της ΑΕΚ

Η Ένωση έμεινε σε μηδέν και στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου και στο 24-15 του 13΄ είχε 5/21 σουτ και έξι λάθη. Ο «Δικέφαλος κατάφερε να πλησιάσει στο 24-20 του 15΄, όμως η αντίδραση δεν είχε άμεση συνέχεια. Ο Άρης, αν και είχε 3/11 τρίποντα και επτά λάθη, πήγε στην ανάπαυλα στο +7 (31-24), εκμεταλλευόμενος την αστοχία των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του κόουτς Πλάθα είχαν 2/15 τρίποντα και 4/12 βολές.

«Άλλος» Γκάλινατ και… νέος Μπάνκστον

Μετά το επιμέρους 9-9 του δεύτερου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες είχαν καλύτερο ρυθμό στο τρίτο, με το 21-20 της περιόδου. Η ΑΕΚ μείωσε σε 37-32 στο 23΄, αλλά η άνοδος του Γκάλινατ, που είχε 6π. στην περίοδο, βοήθησε τον Άρη να φτάσει ως το +11 (52-41) του 29΄ και στο 60-48 του 33΄ και να βάλει τις βάσεις για την νίκη, με πολύτιμη βοήθεια και του Κρις Μπάνκστον.

Πού κρίθηκε: Στην άμυνα του Άρη, που δέχθηκε 9π. στη δεύτερη περίοδο, αλλά και στη αστοχία της ΑΕΚ, που είχε 5/24τριπ. και 17/34 βολές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν και πάλι ο κορυφαίος του Άρη, σκοράροντας 19 πόντους με 1/2διπ., 3/7τριπ. και 8/9βολ., ενώ μοίρασε και οκτώ ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 31-24, 52-44, 75-64.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 3, Σανόγκο 4 (0/5 σουτ, 4/4βολ., 6ριμπ.), Τολιόπουλος 19 (3/7τριπ., 8ασ.), Καρ 9 (1), Κατσίβελης 5, Μποχωρίδης 3 (1/5τριπ.), Ντε Σόουζα 2, Χαρέλ 7 (1/4τριπ.), Μπάνκστον 12 (5/8διπ., 6ριμπ.), Γκάλινατ 11 (4/9διπ., 0/5τριπ., 5ριμπ.).

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 10 (4/8διπ., 5ριμπ.), Χολ 5 (1), Ραντλ 1, Καράμπελας , Φλιώνης 7 (2/3τριπ.), Νετζήπογλου 8, Χατζηδάκης 1, ΜακΛεμόρ 8 (1/5διπ., 1/5τριπ.), Κουζέλογλου 6 (1/4διπ., 4/6βολ. 12ριμπ.), Ματαλιωτάκης, ΜακΡέι 17 (6/9διπ., 1/6τριπ., 5ριμπ.).