ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 90-70: Σόου Καμπενγκέλε και ανατροπή από το -17!

2023-11-25T21:16:19+00:00 2023-12-02T19:20:41+00:00.

gadamopoulos

25/Nov/23 21:16

Kabengele-Alston_AEK-PAOK
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ (ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ, αν και βρέθηκε πίσω με 40-23 στο 16΄, πέτυχε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ και τον “έπιασε” σε ρεκόρ 4-4 στη Basket League, μπροστά σε 4.500 οπαδούς της. Το comeback είχε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Εμφιόντου Καμπενγκέλε, στο καλύτερο παιχνίδι του με τα “κιτρινόμαυρα”, με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ!

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Είχε δείξει τις διαθέσεις του στο μεγάλο τεστ του ΟΑΚΑ, με 15π. κόντρα στον Παναθηναϊκό και τον Ματίας Λεσόρ. Το βράδυ του Σαββάτου (25/11), όμως, ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε όχι μόνο εμφανίστηκε καλύτερος στο παρκέ του κλειστού των Άνω Λιοσίων, αλλά ώθησε την ΑΕΚ σε νίκη.

Ο Καναδός σέντερ, στο καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα της Ένωσης, με 30 πόντους και 16 ριμπάουντ, οδήγησε τους «κιτρινόμαυρους» σε θρίαμβο με 90-70 επί του ΠΑΟΚ, με μία μεγάλη ανατροπή από το -17 του 16΄! Ο Καμπενγκέλε είχε 9π. στην τρίτη περίοδο, στην οποία η ΑΕΚ είχε επιμέρους σκορ 28-8 και πήρε για τα καλά τα ηνία της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι του Ζοάν Πλάθα, μπροστά σε 4.500 οπαδούς τους, έφτασαν σε ρεκόρ 4-4 στη Basket League και ισοβαθμούν πλέον με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο ξέμεινε από λύσεις, δυνάμεις και ιδέες και δεν κατάφερε να «εξαργυρώσει» το καλό πρώτο μέρος. Ο κόουτς Φώτης Τακιανός δεν είχε στο ρόστερ τους Γκίλμορ (ίωση) και Μπελιάουσκας (διάστρεμμα), ενώ το καλό ματς των Χάρισον (14π.) και Άλστον (17π.) δεν έφτανε.

Για την ΑΕΚ, εκτός 12αδας έμεινε ο Μπεν ΜακΛεμόρ, όμως πέρα από την απίστευτη παράσταση του Καμπενγκέλε, ο Ραντλ (21π.) έβαλε τη «σπίθα» στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια και των Κουζμίνσκας (10π.) και Νετζήπογλου (7π.).

Για την επόμενη, 9η αγωνιστική της Basket League, η ΑΕΚ φιλοξενείται από τον Προμηθέα στην Πάτρα, στις 2/12, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Πυλαία τον Κολοσσό στις 4/12.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Κυριαρχία στη ρακέτα

Παρά το εξαιρετικό ξεκίνημα του Καμπενγκέλε, με 5π. για το 7-7 στο 4΄, ο ΠΑΟΚ βρήκε γρήγορα λύσεις και μέσα και έξω από το καλάθι. Οι 7π. του Χάρισον έφεραν τους φιλοξενούμενους στο υπέρ τους 15-10 στο 6΄, ενώ στη συνέχεια οι παίκτες του Φώτη Τακιανού δεν συνάντησαν αντίσταση μέσα στο «ζωγραφιστό». Με έξι επιθετικά ριμπάουντ και το σκορ από Άλστον (6π.) και Τσαϊρέλη (4π.), ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 25-15 στο 9΄, έχοντας 12π. στη ρακέτα και 9π. από τα πέντε λάθη των «κιτρινόμαυρων».

Διαφορά και αντίδραση Καμπενγκέλε

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κερδίζει τις μάχες στο καλάθι με τον Άλστον (10π.), ενώ με τους πέντε πρώτους πόντους του Σμιθ, βρέθηκε στο +16 (37-21) του 15΄. Το τρίποντο του Φρίντρικσον έφερε τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο 40-23 του 16΄, αφού η ΑΕΚ άρχισε το ματς με 0/12 τρίποντα… Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα, πάντως, αντέδρασαν. Το πρώτο τρίποντο του Ραντλ και το σερί 7-0 μείωσε τη διαφορά στο 40-30, ενώ με τον Καμπενγκέλε να δίνει ενέργεια στη ρακέτα, αλλά και 11π., η Ένωση πλησίασε στο 45-36 του ημιχρόνου, με μόλις δύο λάθη και πέντε ασίστ (σύνολο οκτώ) στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ολική ανατροπή με «Κάμπε»-Ραντλ

Η ΑΕΚ δεν άφησε να πάει χαμένη η ψυχολογία που απέκτησε με το καλό τελείωμα του ημιχρόνου. Με τον Τσέισον Ραντλ να σκοράρει γρήγορα-γρήγορα 9π. στην τρίτη περίοδο, η Ένωση αρχικά ισοφάρισε σε 47-47 στο 24΄, χάρη και στα έξι λάθη των φιλοξενούμενων. Αλλά με τον Καμπενγκέλε να μην έχει αντίπαλο και στις δύο πλευρές του παρκέ, σκοράροντας επίσης 9π. στο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εκπληκτικό 22-4 ως το 27΄, ξεφεύγοντας 58-49! Η ΑΕΚ, από τα 1/13τριπ. ως το 20΄, είχε 4/8 στην περίοδο και κατάφερε να φτάσει και στο +13 (64-51), κλείνοντας στο 64-53 και με 28-8 το δεκάλεπτο και φτάνοντας στη συνέχεια και στοτελικό +20!

Πού κρίθηκε: Στο εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ, η οποία με επιμέρους 28-8 βρέθηκε από το -9 του 20΄ στο +11 του 30΄, αλλά και στο ότι μετά τα 11 επιθετικά ριμπάουντ του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν μόνο στο δεύτερο μέρος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε δεν είχε αντίπαλο και ολοκλήρωσε την καλύτερη βραδιά του στην Ελλάδα με 30 πόντους, 9/11διπ., 2/2τριπ., 6/8βολ., 16 ριμπάουντ, 3ασ., 3κλεψ. και δύο τάπες!

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70.

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Φλιώνης (0/4 τρίποντα), Νετζήπογλου 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 10 (/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 30 (9/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Τίλμαν 7 (5 ριμπάουντ), Χολ 4 (8 ασίστ), Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2 (1/8 σουτ)

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Χάρισον 14 (0/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σχίζας 8, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Άλστον 17 (6/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ), Σμιθ 7 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Τσιακμάς 5, Τσαϊρέλης 4