Μαρούσι – Κολοσσός 85-74: Έπιασε 8αδα με ματσάρα από τον Χάρη Γιαννόπουλο!

2023-12-23T18:59:34+00:00 2023-12-23T20:00:22+00:00.

gadamopoulos

23/Dec/23 18:59

Giannopoulos_Maroussi-Kolossos
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ. (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Την τέταρτη νίκη του στη σεζόν πέτυχε το Μαρούσι, το οποίο “λύγισε” τον Κολοσσό χάρη στην δεύτερη κορυφαία επίδοση του Χάρη Γιαννόπουλου στην καριέρα του, με 25π. και πέντε τρίποντα. Στο 4-7 “έπεσαν” οι Ροδίτες, χάνοντας κάθε ελπίδα για το Final-8 του Κυπέλλου, στο οποίο θα βρεθεί το Περιστέρι.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η ατάκα «θυμήθηκε τα νιάτα του» δεν θα ήταν τόσο ακριβής, παρά τα 34 χρόνια του. Μάλλον γιατί ο Χάρης Γιαννόπουλος δεν έχασε ποτέ το χέρι του, παραμένοντας ένας από τους καλύτερους σουτέρ της Basket League.

Ο έμπειρος φόργουορντ του Αμαρουσίου πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (23/12) ρεκόρ περιόδου στο πρωτάθλημα και με 25π. και 5/12τριπ. και 8ριμπ. οδήγησε την ομάδα του σε σπουδαία νίκη με 85-74 επί του Κολοσσού! Οι «κίτρινοι», στην πρεμιέρα του 2ου γύρου, έφτασαν σε ρεκόρ 4-7, πέτυχαν σημαντικό βήμα παραμονής και ισοβαθμώντας πια με τους Ροδίτες, τους άφησαν οριστικά εκτός του Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν νίκη για να έχουν ελπίδες να προλάβουν την πρώτη επτάδα που θα παίξει στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όμως παρότι έμειναν πίσω με 22π. και πλησίασαν ως το -5 του 37΄, δεν ολοκλήρωσαν την αντεπίθεσή τους.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος σημείωσε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του, μετά τους 32π. που σκόραρε στις 21/1/2012 με η φανέλα του Περιστερίου, κόντρα στον Ίκαρο Καλλιθέας. Πλησίασε επίσης και το ρεκόρ του σε εύστοχα τρίποντα, που είναι τα επτά που είχε πετύχει στον ημιτελικό των playoffs του 2021, ως παίκτης του Προμηθέα και κόντρα στο Λαύριο.

Σημαντική βοήθεια για τους νικητές από τον Μπρίσκοου, με 20π. και 10ασ., όπως και αυτή των Νικολαΐδη (11π.) και Γούνταρντ (8π., 8ριμπ.). Για τον Κολοσσό, οι 19π. του Άντριου Γκάουντλοκ δεν ήταν αρκετοί, ενώ από 11π. είχαν ο Μπράικοβιτς και ο νεοφερμένος Σίτου.

Για την επόμενη, 12η αγωνιστική της Basket League, το Μαρούσι υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στις 31/12, ενώ ο Κολοσσός φιλοξενείται από το Περιστέρι στις 30/12.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Κοινή αστοχία

Με κακό ρυθμό, αστοχία και λίγη δημιουργία και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε το ματς. Ο Κολοσσός προηγήθηκε μεν 8-2 στο 4΄, όμως το προβάδισμά του δεν κράτησε πολύ, με το Μαρούσι να ισοφαρίζει 16-16 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν 6/19 σουτ και δύο ασίστ για πέντε λάθη, ενώ οι Ροδίτες σούταραν με 6/18 και είχε δύο τελικές πάσες και ισάριθμες χαμένες κατοχές…

Το «13άρι» του Γιαννόπουλου!

Εντελώς διαφορετικό ήταν το σκηνικό στη δεύτερη περίοδο. Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν σουτ και είχαν 5/9τριπ. στο ίδιο διάστημα, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει 13π. στο δεκάλεπτο! Πολύτιμη βοήθεια με δύο τρίποντα από τον Στασινό, για το σερί 13-0 για το 34-20 του 17΄, με τη διαφορά να φτάνει στο +18 του ημιχρόνου (43-25), με επιμέρους σκορ 27-9. Ο Κολοσσός ξεκίνησε με 0/10τριπ. πριν το πρώτο του Περάντες και αναγκάστηκε να κυνηγά.

Απάντηση Κολοσσού, αλλά…

Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα υπέρ της ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη, η οποία κατόρθωσε να ανοίξει την «ψαλίδα» μέχρι και το +22 του 22΄, με 48-26! Κι ενώ φάνηκε το ματς να τελειώνει πρόωρα, ο Άντριου Γκάουντλοκ πέτυχε 10π. στην τρίτη περίοδο και μείωσε στο 64-52 του 30΄. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και στο 79-74 του 37΄, όμως το μεγάλο ματς του Γιαννόπουλου δεν επέτρεψε ολικό comeback.

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 27-9 του δεύτερου δεκαλέπτου, που έφερε το Μαρούσι στο +18, αλλά και στους 41π. των γηπεδούχων από τον πάγκο (25 ο Κολοσσός) και τους 21π. από δεύτερη ευκαιρία (13 οι Ροδίτες)

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήρθε από τον πάγκο και μετά τους 13π. στη δεύτερη περίοδο, ολοκλήρωσε το ματς με 25π. και 5/12τριπ.!

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-25, 64-52, 85-74.

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Σιμπάντε, Χιλ 2, Στασινός 6 (2/5τριπ.), Τζούστον 4, Μπόγρης 2, Μπρίσκοου 20 (5/9διπ., 1/1τριπ., 10ασ.), Ραντούλιτσα 7 (2/7διπ.), Νικολαΐδης 11 (1), Γούνταρντ 8 (3/6διπ., 8ριμπ.), Γιαννόπουλος 25 (3/5διπ., 5/12τριπ., 8ριμπ.).

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 19 (3/7τριπ.), Ουτόμι 10 (2/6τριπ.), Μπράικοβιτς 11, Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 2, Μπιλλής 7 (1), Καμαριανός, Σίτου 11 (3/5διπ., 8ριμπ.), Παπαδάκης 5 (1/5τριπ.), Πόλεϊ 2, Περάντες 7 (1/5διπ., 1/3τριπ., 7ασ.).