Προμηθέας: Επιβλητικό πέρασμα από το Μαρούσι με μπροστάρη Χέιλ

2024-01-13T18:39:11+00:00 2024-01-13T20:01:46+00:00.

13/Jan/24 18:39

eleutheroupoli-panionios

Ο Προμηθέας ήταν εξαιρετικός και κέρδισε εύκολα εκτός έδρας το Μαρούσι με 70-95, για την 14η αγωνιστική της Basket League.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Επέτρεψε στις νίκες και μάλιστα με σημαντικό ”διπλό” ο Προμηθέας.

Οι Πατρινοί κέρδισαν στο Μαρούσι με 70-95, για την 14η αγωνιστική της Basket League, εύκολα όπως δείχνει και το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν στην δεύτερη περίοδο και δεν κοίταξαν ξανά πίσω, με τις διαφορές να φτάνουν και τους 30.

Ο Χέιλ έδωσε το σύνθημα της νίκης στην ομάδα του, κάνοντας ένα ακόμα εξαιρετικό ματς με 19 πόντους-7 ριμπάουντ-6 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη, ο Προμηθέας παρέμεινε τρίτος με ρεκόρ 9-5, ενώ το Μαρούσι μετράει πλέον πέντε νίκες και εννέα ήττες.

Βραβεύτηκε ο Άρης Βωβός

Η ομάδα των βορείων προαστίων παρουσιάστηκε με 10άδα στο παρκέ, καθώς δεν αγωνίστηκαν Φιλιππάκος και Μπόγρης.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου, ο Προμηθέας είχε κερδίσει με 111-92, επομένως έκανε το 2/2 κόντρα στο Μαρούσι.

Για την 15η αγωνιστική, το Μαρούσι φιλοξενείται από τη Καρδίτσα (21/1), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται το Περιστέρι (20/1).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη

Το Μαρούσι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 17-11, με τους Χιλ και Μπρίσκο να σκοράρουν. Την ίδια στιγμή, ο Προμηθέας προσπάθησε και πρόλαβε να καλύψει την διαφορά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, μειώνοντας σε 20-19.

Και δεν έμειναν εκεί οι Πατρινοί, οι οποίοι με σερί 0-15 πήγαν στο +10 (20-30 από 20-15) με μπροστάρη τον Χέιλ. Η συνέχεια άνηκε και αυτή πλήρως στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξέφυγαν και με 16 πόντους (29-45), για το 31-45 στο ημίχρονο.

Το σκηνικό ανάλογο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Μαρούσι να προσπαθεί να μειώσει την απόσταση με Ραντούλιτσα και Μπρίσκο, όμως ο Χέιλ είχε αντίθετη άποψη, με τον Προμηθέα να μπαίνει στην τελευταία περίοδο στους 19 πόντους (46-65).

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Προμηθέα να έχει τον απόλυτο έλεγχο και μάλιστα να ξεφεύγει ακόμα και με 59-89 με Κόφι, Κάουαν και Ρέινολντς. Το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν το σκορ νίκης, που ήταν το 70-95.

Πού κρίθηκε

Το 20-15 έγινε 20-30 και ύστερα ο Προμηθέας δεν κοίταξε ξανά πίσω του.

Ο Χέιλ είχε 19 πόντους (3/3 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 27:54′.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95

Μαρούσι (Λιμνιάτης): Χιλ 11 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζούστον 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρίσκο 12 (1/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 14 (7/9 δίποντα), Νικολαΐδης 6 (3/3 δίποντα, 2 ασίστ), Στασινός 3 (1), Γούνταρντ 10 (5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Προμηθέας (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 12 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης 8 (2), Χρυσικόπουλος 6 (2), Καραγιαννίδης 2, Ρέινολντς 11 (1), Πλώτας, Μπαζίνας 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πρέκας, Κόφι 15 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Στίβενς 8 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέιλ 19 (3/3 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ)