Απόλλωνας με ένστικτο επιβίωσης: ΣΟΚαρε την ΑΕΚ και ανάσανε!

2024-01-13T20:43:34+00:00 2024-01-13T22:26:25+00:00.

gadamopoulos

13/Jan/24 20:43

Apollon-AEK-Coleman
BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ - ΑΕΚ (ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Θρίαμβος του Απόλλωνα επί της ΑΕΚ, η οποία άργησε να μπει στο ματς. Οι ουραγοί Πατρινοί, έπειτα από τρεις σερί ήττες, έφτασαν σε ρεκόρ 3-11 στη Basket League με κορυφαίο τον Κόουλμαν, “ρίχνοντας” τον “Δικέφαλο” στο 6-8.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Η βαθμολογική θέση και η φόρμα «έλεγαν» άλλα. Η έδρα, όμως, όχι μόνο «μίλησε» το βράδυ του Σαββάτου (13/1) στην Πάτρα, αλλά… βροντοφώναξε κιόλας και έκρινε την έκπληξη της 14ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο ουραγός Απόλλων, επέστρεψε στο «σπίτι» του έπειτα από τρεις σερί εκτός έδρας ήττες και θριάμβευσε με 83-75 επί της ΑΕΚ, η οποία συνεχίζει να απογοητεύει μακριά από τα Άνω Λιόσια. Οι Πατρινοί πήραν βαθιά ανάσα φτάνοντας σε ρεκόρ 3-11, «ρίχνοντας» τον «Δικέφαλο» στο 6-8.

Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα μετρά πια ρεκόρ 1-6 εκτός έδρας, αφού ενώ είχε χάσει τα πρώτα πέντε παιχνίδια, νίκησε στο περασμένο ματς στο Λαύριο. Δεν κατάφερε, όμως, μπαίνοντας αργά στο ματς, να συνεχίσει αυτό το σερί. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, αν και προηγήθηκαν 70-49 στο 29΄, άντεξαν στην αντεπίθεση της Ένωσης στην τέταρτη περίοδο (72-66 στο 36΄ και 77-71 στο 39΄) και πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ορλάντο Κόουλμαν με 20π. και 7/9 σουτ στην επιστροφή του στον Απόλλωνα, ενώ σημαντική ήταν η βοήθεια των Μπράουν, Βον (από 13π.) και Μπιμπς (12π., 7ασ.). Για την ΑΕΚ, για την οποία ο Μπράντον Νάιτ δεν σκόραρε με 0/2 σουτ σε 8΄ στο ντεμπούτο του, ο Τζόρνταν ΜακΡέι είχε 20π., ενώ Κουζέλογλου και Τίλμαν πρόσθεσαν 12 και 10 πόντους.

Για την επόμενη, 15η αγωνιστική της Basket League, ο Απόλλων φιλοξενείται στις 21/1/ από τον Κολοσσό στη Ρόδο, ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται στις 20/1 τον Άρη.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Τρίποντα από τη μία, λάθη από την άλλη…

Ο Απόλλων μπήκε δυναμικά στο ματς και προηγήθηκε με 8-3 στο 3΄, δείχνοντας ότι παρά τη βαθμολογική πίεση, μπορεί να χτυπήσει το ματς. Η ΑΕΚ κατάφερε να βρει ρυθμό κυρίως από την κυριαρχία της στις δύο ρακέτες, κάτι που επιβεβαιώθηκε με τα έξι επιθετικά ριμπάουντ στο δεκάλεπτο. Παρόλα αυτά, η Ένωση είχε προβάδισμα ενός πόντου (20-19) στο 10΄.

Η δεύτερη περίοδος, όμως, άνηκε στους γηπεδούχους. Οι Πατρινοί ήταν πιο εύστοχοι, με 7/11τριπ. ως την ανάπαυλα, και με πρωταγωνιστές τους Κόουλμαν (13π.) και Βον (11π.), ξέφυγαν αρχικά με 38-27, για να κλείσουν το ημίχρονο με 47-34! Ο «Δικέφαλος» πλήρωνε εμφανώς τα 11 λάθη και τα μόλις 2/11τριπ. στο πρώτο μέρος.

Στο +21 και… (σχεδόν) τέλος!

Το τελείωμα του Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν… μόνο η αρχή της κυριαρχίας του στο ματς. Οι γηπεδούχοι ήταν ακόμη καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο και με την άνοδο και του Μπράουν ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου συνέχισαν να είναι αποδοτικοί από τα 6,75μ., με 10/17τριπ. και χωρίς προβλήματα και στην άμυνα «ζώνης» της ΑΕΚ, ξέφυγαν με 70-49 στο 29΄, πριν από το 70-53 του 30΄. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πλησιάσουν στο 72-66 του 36΄, με επιμέρους 17-2,

Πού κρίθηκε: Στα 10/22τριπ. του Απόλλωνα, που ισορρόπησαν τα… 24 λάθη του (22 είχε η ΑΕΚ), αλλά και στο επιμέρους 28-14 της δεύτερης περιόδου.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ορλάντο Κόουλμαν αποτέλεσε από την αρχή μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα της Ένωσης και ολοκλήρωσε το ματς με 20π., 5/7διπ., 2/2τριπ. και 4/6βολ. σε 24΄ από τον πάγκο!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-34, 70-53, 83-75.

Απόλλων Π. (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 20 (2/2τριπ.), Βησσαρίου 3 (1), Μπιμπς 12 (1/5τριπ., 7ας, 10 λάθη), Όσμπορν 2, Γκιουζέλης 6 (2/3τριπ.), Πέρκινς 7 (1/4τριπ., 8ασ.), Βον 13 (1/5τριπ.), Σαλούστρος 7 (2/2τριπ., 5ριμπ., 3ασ.), Μπράουν 13 (5/7διπ., 11ριμπ.).

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 10 (5/10διπ., 7ριμπ.), Χολ 2, Ραντλ 8 (2/3τριπ.), Καράμπελας 6 (0/4τριπ. 6/10βολ., 7ασ.), Νετζήπογλου 5 (1/2τριπ.), Χατζηδάκης 2, Νάιτ, Κουζέλογλου 12 (3/8διπ., 1/3τριπ., 12ριμπ.), Μόργκαν 9, ΜακΡέι 20 (4/6διπ., 2/6τριπ., 6/6βολ.).