Ολυμπιακός: Season low ημίχρονο και… πίσω στο σκορ κόντρα στον Κολοσσό

2024-01-15T20:17:18+00:00 2024-01-15T23:17:08+00:00.

15/Jan/24 20:17

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται πολύ να βρει το δρόμο προς το καλάθι απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου, με τους 27 μόλις πόντους ενεργητικό στην ανάπαυλα, να αποτελούν τη χαμηλότερη επιθετική συγκομιδή στη σεζόν.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ζόρια για τον Ολυμπιακό στην αυλαία της 14ης στροφής της Stoiximan Basket League και την αναμέτρηση κόντρα στον Κολοσσό στο Φάληρο.

Οι Πειραιώτες που αγωνίζονται χωρίς τους Φαλ και Πετρούσεφ (δεν είναι δηλωμένοι οι Σίκμα και ΜακΚίσικ) λόγω ζητημάτων τραυματισμού, δεν βρήκαν στο πρώτο ημίχρονο ρυθμό και η επιθετική τους συγκομιδή σημείωσε… βαρομετρικό χαμηλό μέχρι τώρα στη σεζόν.

Οι “ερυθρόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο 20λεπτο κόντρα στην άμυνα των παικτών του Σεγκούρα και πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ (27-32).

Με 5/18 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 8/11 βολές, ο Ολυμπιακός σημείωσε μόλις 27 πόντους, οι λιγότεροι που έχει πετύχει σε ημίχρονο στις 14 αυτές πρώτες αγωνιστικές της Stoiximan Basket League.

Ακόμα και απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο Παναθηναϊκό την 30η του Οκτώβρη για την 4η αγωνιστική που έμειναν στους 54 πόντους, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν βάλει 31 στο ημίχρονο.

Τελικώς οι Πειραιώτες αφυπνίστηκαν στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους 44-20, έφτασαν στη 13η τους νίκη στο πρωτάθλημα.