Ολυμπιακός – Κολοσσός 71-52: “Skip” και το βλέμμα στη Μακάμπι

2024-01-15T20:58:23+00:00 2024-01-16T00:38:48+00:00.

Μάνος Φυρογένης

15/Jan/24 20:58

Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Κολοσσό που στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο Φάληρο για 30 λεπτά, έκανε όμως το καθήκον (71-52) και γλίτωσε τα χειρότερα μια εβδομάδα πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Ο λειψός Ολυμπιακός κατέβαλε πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ (71-52) τον Κολοσσό στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Stoximan Basket League και ανέβηκε στο 13-1, μια εβδομάδα πριν πάει στο ΟΑΚΑ για τα παίξει όλα για όλα για το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους Φαλ και Πετρούσεφ (εκτός και οι ΜακΚίσικ, Σίκμα που δεν είναι δηλωμένοι) μετά από μία δύσκολη “διαβολοβδομάδα” στην Ισπανία, δεν έδειξαν φρέσκοι, όντας νωθροί στο πρώτο ημίχρονο. Όταν βέβαια σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν πιο πιεστική άμυνα, ήταν πιο ζωηροί στην επίθεση και με περισσότερες λύσεις,”καθάρισαν” την υπόθεση νίκη χωρίς εν τέλει να απειληθούν.

Η εξέλιξη του αγώνα δεν επέτρεψε στον Μπαρτζώκα να ανοίξει πολύ το ροτέισον κρατώντας αρκετά στο παρκέ τον “διπλό” Μιλουτίνοφ και τον Παπανικολάου με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να παίζει μέχρι και “5άρι”.

Εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο από τους Ροδίτες που κράτησαν την ομάδα του Λιμανιού σε season low στο ημίχρονο (27-32).

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Από το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης είχε φανεί ότι το παιχνίδι δύσκολα θα βρει υψηλό ρυθμό με το φωτεινό πίνακα στο πρώτο πεντάλεπτο να γράφει 8-7 με το καλάθι του Μπραζντέικις.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν στο πρώτο δεκάλεπτο να βρουν το δρόμο προς το καλάθι (14-11) με το έλλειμμα στη θέση των ψηλών για λογαριασμό του Ολυμπιακού και τη χαμηλή επιθετική συγκομιδή να μην επιτρέπουν υλοποίηση σκέψεων για ξεκούραση.

Το τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (17-11) ακολούθησε ουσιαστικά ένας… μονόλογος των Ροδιτών που όχι μόνο επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα με τους Γκάουντλοκ και Σίτου αλλά προσπέρασαν στο τελευταίο τρίλεπτο πριν την ανάπαυλα με τα τρία απανωτά τρίποντα του Πετρόπουλου.

Οι “ερυθρόλευκοι” τα… έσπαγαν επιθετικά με 5/18 δίποντα και 3/12 τρίποντα, ήταν κάπως ελαστικοί στην άμυνα και το 27-32 του ημιχρόνου έδωσε τροφή για σενάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλα αυτά αποκατέστησαν την τάξη και γύρισαν το διακόπτη. Ο Ολυμπιακός γρήγορα γρήγορα πήρε τα ηνία με επιμέρους 9-0 (36-32), βγάζοντας σαφώς περισσότερη ενέργεια όμως ακόμα και έτσι μέχρι και 1’26” για τη λήξη της τρίτης περιόδου, το παιχνίδι ήταν στους τρεις πόντους (47-44 με κάρφωμα του Σίτου).

Οι “ερυθρόλευκοι” ωστόσο δεν ήθελαν να δώσουν ελπίδες στους νησιώτες και με νέρο επιμέρους σερί 7-0, πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στις αρχές της τελευταίας περιόδου (54-44) και την υπερασπίστηκαν μέχρι τέλους.

Τα ίσια ανάποδα ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να βάζει 46 πόντους και να  κρατά τον Κολοσσό μόλις στους 20.

Που κρίθηκε

Στη διάθεση που έδειξαν οι παίκτες του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, στο γρήγορο επιμέρους 9-0 που αποκατέστησε την τάξη και στη βελτίωση του ποσοστού των σουτ δύο πόντων (5/18 στο ημίχρονο, 16/35 στο τέλος)

Παίκτης Κλειδί

Η απουσία των Φαλ και Πετρούσεφ ανάγκασαν τον Μιλουτίνοφ να μείνει 32’07” στο παρκέ και εκείνος έκανε μία γεμάτη εμφάνιση με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα Δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1), Κάνααν 10 (3/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 7 (3/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 15 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοφ 18 (5/8 δίποντα, 8/10 βολές, 15 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ουίλιαμς-Γκος 2 (3 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Πάπας, Παπανικολάου 5 (1/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τανούλης

Κολοσσός (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 14 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραίκοβιτς 6 (3/8 δίποντα), Παπαγιάννης, Πόλι 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Περάντες 10 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πετρόπουλος 9 (3), Χατζηνικόλας, Μπιλλής 2, Καμαριανός, Σίτου 8 (4/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαδάκης